Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Lengyelország miért nem kapta...

Lengyelország miért nem kapta vissza a keleti területeit a második világháború után?

Figyelt kérdés

Anno Lengyelországhoz tartozott a mai Lviv és környéke, Galícia, Nyugat-Fehéroroszország meg Vilnius is. Ezeket viszont a lengyelek nem kapták vissza a háború után. Az oké, hogy sok nemzetiség élt ott, de ez nem csak Lengyelországra volt igaz.


Miért nem adták vissza ezeket Lengyelországnak? A lengyelek a mai napig sajnálják Lvivet és Vilniust.



2018. márc. 5. 17:56
 1/7 anonim ***** válasza:
A történelem ennél azért komplikáltabb dolog. Pl a történelmi Lengyel Királyság igazából nem is volt lengyel, mivel még a nemzetiségi mozgalmak beindulása előtt létezett. Több szláv csoport élt együtt és a történészek a mai napig vitatkoznak azon hogy Litvánia vagy Lengyelország elődjének tekinthető. Megegyezés szerint azt tanítják hogy nemzetközösséget alkottak, bár még egyszer akkoriban a térségben nem léteztek nemzetiségek. Na de a lényeg hogy ez a királyság elbukott felosztották a szomszédok. Az első világháború után pattant ki valakinek a fejéből a győztes oldalon, hogy a vesztesektől elvett területeket igazságosan szétosztani nem nagyon tudják, meg amúgy is kéne egy ütközőzóna Európa közepére, ezért életre hívták Lengyelországot. Amit aztán a második világháború után szintén hasonló okokból kicsit átrajzoltak.
2018. márc. 5. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ha jól tudom, Lengyelország területe méretében nem sokat változott, csak az egész el lett tolva nyugati irányba, az általad említett keleti részét megkapta a Szovjetunió, Lengyelország pedig nyugaton német területeket kapott pl. Gdansk (Danzig) német város volt.

Lengyelországnak nem igazán volt beleszólása abba, hogy a nagyhatalmak hogyan osztják fel a terülteket, a németek megszívatása volt a cél elsősorban, és eközben persze a lengyelek is mindig megszívták valamennyire.


Manapság ennek már semmi létjogosultsága nincsen, hogy ezek után a területek után kaparjanak. Vilnius például jelenleg Litvánia fővárosa.

2018. márc. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Mert a SZU nem adta, és ő diktált.
2018. márc. 5. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Sztálin megtartotta magának.
2018. márc. 5. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Az oké, hogy sok nemzetiség élt ott..."


Igen, pont ezért.

Nézz meg egy 1939-es, lengyel etnikai térképet.

2018. márc. 5. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Területeket a vesztesektől vesznek el, nem a győztesektől.
2018. márc. 6. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha jól tudom pont Sztálin támogatta a legjobban Lengyelország nyugatabbra tolását, mert az egykori lengyel keleti területeket már nem akarta visszaadni, hisz Oroszország a győztes oldalon állt.

Meg hát valljuk be, értelme sem let volna. Ha Lengyelország két világháború közötti területét állították volna vissza, ma már a keleti területek leszakadtak volna, hisz tele voltak fehéroroszokkal, ukránokkal, akiknek a hazája a Szu. szétesésével függetlenné vált.

2018. márc. 6. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!