Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi az oka, hogy az 1947-es...

Mi az oka, hogy az 1947-es párizsi békediktátumok sok szempontból keményebbek, igazságtalanabbak voltak a legyőzöttekkel, mint az 1919-1920-as párizsi békék, mégis stabilabbnak bizonyultak, hosszabb ideje fennmaradt a béke?

Figyelt kérdés

2018. nov. 7. 19:27
 1/4 anonim ***** válasza:
78%

Az I vh. utáni békefeltételeknek jelentős szerepe volt Németország háború utáni gazdasági helyzetének kialakulásában amely jó táptalajt biztosított a nácizmus kialakulásának. Ebből tanulva a II. VH után Németország kettészakításával és a nyugati területek támogatásával biztosították a demokratikus Németország stabilitását. A kisebb országok nem jelentettek ilyen veszélyt ezért be lehetett áldozni őket.

A keleti blokkba került legyőzöttek felett az Szovjetunió uralkodott vasfegyelmet tartva.

2018. nov. 7. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Több szempont is közrejátszhat, hogy miért válhatott tartósabbá a béke Európában és a világban, nem csak pár évtizedes tűzszünet következett, mint az első világháború után.

Németországra, Ausztriára, Magyarországra ismét megalázó, elfogadhatatlannak tűnő békét kényszerítettek (pozitív határkiigazítások helyett újabb területek elcsatolása, németek-magyarok elleni etnikai tisztogatások, deportálások, még nagyobb háborús jóvátételi fizetési kötelezettségek), de a második világháború után már Németországnak, Magyarországnak (és hasonlóan Japánnak) katonailag megszállt, irányított, átnevelt országként nem állt módjában revizionista, nacionalista, fasiszta politikát folytatni, ismét háborút indítani szomszédai ellen.

Törökország pedig a második világháborúban nem is vett részt, mivel a trianonihoz hasonló kegyetlen, megalázó, elfogadhatatlannak tűnő 1920-as sevresi békediktátumot a török nacionalisták Atatürk vezetésével katonai erővel elsöpörték és a nagyhatalmak is elfogadták a török revizionista, nacionalista igényeket, így az igazságosabb 1923-as lausanne-i békeszerződés végleg lenyugtatta a törököket.

Másik ok, hogy a győztes nagyhatalmak akkoriban felismerték, hogy a multikulturalizmus konfliktusokhoz vezethet hosszú távon, ezért inkább homogén nemzetállamok kialakítására törekedtek Közép-Európában, ami jobban szolgálhatja a békés társadalmakat (később a '90-es években folytatták ezt a politikát a Balkánon). A német kérdést megoldották úgy, hogy az elcsatolt területekről deportálták a német lakosságot (kb. 8 millió németet), míg más esetekben erőszakos üldözések, lakosságcserék zajlottak még nagyobb mértékben, mint az első világháború után (a görögök, örmények, keresztények elűzésével Törökország már akkoriban homogén nemzetállammá vált).


További fontos tényező lehet a megszálláson kívül, hogy a második világháború Németország, Ausztria, Magyarország területét jobban érintette, hatalmas pusztítás történt a hátországban is a bombázások, front áthaladások révén, ellentétben az első világháborúval. Így az egész nemzet szembesült a háború borzalmaival és sok szenvedés miatt legalább 1-2 generációra elment az emberek kedve a háborúzástól.


Pozitív tényező volt a béke érdekében, hogy az első világháború után és a '30-as években gazdasági válság, elszegényedés volt Európában, ami inkább a szélsőségeseknek, radikálisoknak kedvezett, míg a második világháború után nagy gazdasági fellendülés, jólét következett.


Aztán nagyon fontos tényező, hogy az egész európai, világpolitika megváltozott a második világháború után. Két nagy ellenséges tábor jött létre a hidegháború során és a nukleáris fegyverek óriási elrettentőereje miatt mindenki inkább próbálta elkerülni a harmadik világháborút.

2018. nov. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Béke nincs, csak felügyemlett harag.


A franciáknál és a győzteseknél is kifejezetten primitív vezetők voltak akkor is, akik leszarták a jövőt és a gazdáik alja parancsait követék.


Trianonál is megmondták a józan és normális emberek, hogy ez a diktátom a következő háború biztosítéka és igaza volt azoknak akik ezt mondták.


Akkor lenne szinte esélytelen a háborúra ha a bécsi 1 és a bécsi 2 döntésű területeket meghagyták volna, mert az ténylegesen egy jó cselekedet volt, de a barmoknak nem érdeke a béke.

A magyarok és a "legyőzötek" fejére bábkormányokat ültettek amik lehet egy darabig elnyomhatják ezen népeket de örökké nem és bármikor fordulhat a kocka. A magyaroknak még nincs lejátszva a meccs mert ok nélkül és igazságtalanul darabolták fel a szakrális országot és az ellenségei az országnak nem bűnhődtek meg eléggé.

2018. nov. 8. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Egyszeru: Ugyanaz az oldal nyerte es megtehette valamint tulnyerte magat.De semmi sem orok az akkori antant oldalan harcolo Oroszorszag most ellenseg...de akkor jol jott a haboruban...szoval ahogyan igazsagtalanul bantak hamarosan duplajan fizetik visza..mert ugyanolyan bekerendszer es hasonlo uldoztetesben lehet majd reszuk mert precedenst teremtettek amineg megiszak a levet.
2018. nov. 8. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!