Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Kelet Európa miért volt...

Kelet Európa miért volt mindig ilyen elmaradott?

Figyelt kérdés

A történelemben, soha nem voltuk nyugat-európai fejlettségi szinten, az állam, társadalom, kultúra, gazdaság terén egyaránt mindig jelentős elmaradások voltak. A kelet-európai emberre miért jellemző az erőszakos, fasiszta, idegengyűlölő, barbár, diktatórikus, kapitalista hozzáállás, beállítottság, viselkedés ?! Akármelyik szempontból vizsgáltam nem találtam az okát, hiszen mi nálunk vannak nagy kiterjedésű alföldek, volt/van nemesfém, só, olaj, víz, ásványok stb. Miért volt itt még mindig feudalizmus ezen nyersanyagok által legalább miért nem alakult ki a középkor végére tőke és ipar, városok, burzsoj mint Nyugat-Európában ? Itt miért nem voltak egyetemek tudós körök már az Árpád-korban mint Angliában vagy Itáliában ? Miért éltek a magyarok még mindig földbe vájt vermekbe míg Nyugaton már házak voltak ?

Ennek Kelet Európa nyersanyagaihoz van köze vagy csak egyszerűen az itteni emberekben nincs meg a természetes kézség, tehetség a fejlődésre, haladásra, szellemiségre, feltalálásra ?



2019. jan. 6. 17:01
 1/9 anonim ***** válasza:
56%
Régen még olajunk is volt, sőt a románoknak is. Nem volt ez visszamaradodt mindíg, ezt a vasfüggönyben eltöltött közel fél évszázad tette a régióval ugyanis mindent a szovjetek kizsákmányoltak
2019. jan. 6. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
58%
Orosz hatás
2019. jan. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
0%
Nem volt még soha elmaradott.
2019. jan. 6. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem voltunk elmaradottak a nyugati civilizáció felemelkedéséig. Magyarországot még irigyelték is, mert nálunk sokkal ritkább volt az éhínség.


Ahol kettéváltunk, az az iparosodás vvolt. A nyugati civilizációnak gyarmatai voltak, benne voltak a világkereskedelem fő útvonalaiban.

2019. jan. 6. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A földrajzi felfedezéseknek, illetve sajátos földrajzi helyzetnek is köszönhetően a világkereskedelem kialakulásakor ránk hárult a mezőgazdasági szerep, a kontinentális munkamegosztásban mi az ipari cikkekért mezőgazdaságit adtunk kb mindig is. Korábban 1.Károly és fia, illetve Mátyás idején Európai színvonalú volt a művészet és a gazdaság is (főleg Mátyás idejében, egyik legnagyobb európai uralkodó volt). Aztán az ipari forradalmak hatására jobban kinyílt az agrárolló, jobban lemaradtunk, maga az iparosodás hulláma is később érkezett meg (akár lásd Széchenyi és Wesselényi útjait/újításait). Plusz mindezek mellé, nekünk volt egy Török Hódoltságunk, aztán egy Habsburg uralom, ahol a mezőgazdasági szerepbe voltunk belekényszerítve, majd a végén a legjelentősebb: az elvesztett világháborúk, majd a szovjet uralom (ahol ugye a ránkerőltetett nehézipar, hiteleken át, az elutasított Mashall segélyig minden volt). Elég hosszú lett, valószínűleg hagytam is ki belőle valamit :(
2019. jan. 7. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
41%

A kelet-európai "emberre" -ahogy írod- NEM jellemző, az "erőszakos-fasiszta-idegengyűlölő-barbár stb" hozzáállás-beállítottság-viselkedés.

Inkább a magadfajtákra jellemző a felszínes tényfeltárás, amit utána okoskodsz.

A gyarmatosítások tényeinek kéne utánanézned, hogy hogyan bántak az őslakosokkal szerte a világon a dicső nyugat-európaiak. Beleértve a Habsburgokat. Meg azt is, hogy a legtermelőképesebbeket vitték évtizedekre katonának, a saját hasznukra. Az ipart pedig a csehekhez telepítették megbízhatósági okból, akik máig is abból élnek.

Nem tudom, honnan tanultad a történelmet, ha egyáltalán! Az Aranybulla -ami haladóbb volt az angolokénál- ideje belefért a tanulmányaidba? Vagy az, hogy a tatárok- mongolok, stb nem értek el a -szerinted már akkor is- fejlett nyugatig. Hogy nekünk hányszor kellett nem is nulláról, de mínuszból újrakezdeni.


Utána lehet nézni a magyar egyetemeknek is, egyszerű hazugság, amit írsz. A tudósok pedig a nyugatiak előtt jártak, csak pl. Gauss is keletiektől lopott, akiknek a nyugati etikátlan viselkedés nem volt sajátjuk.

És fognak még dolgok kiderülni.


Mi viszont gazdagok vagyunk a hozzád hasonló, a sajátjukat(?) vakon lenéző műokosokban.


Mi még azt is megengedhetjük magunknak, hogy a tefajtádfélék becsméreljenek bennünket, hogy nincs meg a természetes "KÉZSÉG "(!), stb. bennünk. Mert mi ismerjük azokat a tényeket, amiket te SZÁNDÉKOSAN FIGYELMEN KÍVÜL HAGYSZ. Azaz ignorálsz -gondolom, az angol szó fejlettebb szerinted, ugye-. Csak hogy igazold a teóriád a magyarok visszamaradottságáról.

2019. jan. 9. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Utolsó te milyen idegbajt kaptál ?

A gyarmatosítás, hogy jön ide ? A földrajzi felfedezéseket és a gyarmatokat finanszírozni kellett, tehát ahhoz már eleve egy meglévő fejlett egységes társadalom, rendezett állam, kultúra és erős gazdaság, ütőképes hadsereg kellett. Ez Nyugat-Európában a középkorban kialakult. Az magyar királyok is megpróbálkoztak a szomszédos térségek gyarmatosításával, de ezek mind kudarcba fulladtak, mert nem állt mögöttünk erős (nyugati szintű) ország, helyettünk ebben is a németek és az olaszok vitték a prímet.


"Nem tudom, honnan tanultad a történelmet, ha egyáltalán! Az Aranybulla -ami haladóbb volt az angolokénál- ideje belefért a tanulmányaidba? "


Nem volt haladóbb, hasonló volt a kettő, de kb. ugyanolyan jogokra terjedtek ki. Az aranybullának pedig egy sor antiszemita, rasszista rendelkezése volt, megtiltotta, hogy bevándorlók vagy zsidók kormányzati és gazdasági állásokat töltsenek be.


"Utána lehet nézni a magyar egyetemeknek is, egyszerű hazugság, amit írsz. A tudósok pedig a nyugatiak előtt jártak, csak pl. Gauss is keletiektől lopott, akiknek a nyugati etikátlan viselkedés nem volt sajátjuk.


És fognak még dolgok kiderülni."


De Magyarország első egyetemei a 14-15. századokban alakultak és a három közül egyik sem maradt fel, sőt csak pár évtizedeken belül bezártak, ezzel szemben Bolognai egyetemet 1088-ban alapították, Párizsi egyetem 1150-ben, Oxfordi egyetemet 1096-ban. És mi egyetlen filozófust sem adtunk a világnak miközben ott már a 11-12. századokban voltak tudósok.

2019. jan. 10. 01:40
 8/9 anonim ***** válasza:

7.

Az Aranybulla rendelkezéseiből neked az idegenekre vonatkozóak rasszistának és antiszemitának látszanak.

Akkor nincs is miről beszélnünk, kiderült, hogy a kérdés a mindenkori idegenek, betolakodók nézőpontjából van feltéve.

Azért nem veszi figyelembe, akarattal, a gyarmatosítások mikéntjét és az ottani őslakosokra gyakorolt hatását. Bár még a gyarmattartók mai konkrét pénzügyi hasznát is kihagyja, ugye.


Külön meg lehetne vizsgálni az állam,

a társadalom,

a kultúra

és a gazdaság területén, hogy kik voltak magasabb fejlettségi szinten, a magyarok, vagy mások. Mármint addig, amikor már mások kezdték el meghatározni az "elvárt" értéke(in)ket.

Azt is külön lehetne vizsgálni, hogy az intézményesített oktatás mit-hol-hogyan-mire oktatott. Arról tényleg nem tudok, hogy a flogiszton-kémiát oktatták-e magyar iskolában; de tessék kijavítani, ha igen.

2019. jan. 10. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem a bevándorlók szempontjából van feltéve a kérdés és az csak a te korlátoltságodat mutassa, hogy betolakodóknak nevezed őket, miközben éppen a magyar királyok hívták és telepítették őket ide, teljesen törvényes körülmények között, az országot fejlesztették és nélkülük még ennyi se lett volna Magyarország, hanem a Balkán szintjén ragadt volna le, nem csak az állam, társadalom, gazdaság, de még a kultúra terén is. Más téma a későbbi nemzetiségek oláhok, rácok, tótok betolakodása akiket senki nem hívott és önkényesen jöttek ide, semmi hasznot nem hozva. Ilyen "betolakodó" volt pl. Károly Róbert is, akinek reformjaira kezdett először az ország európai királyságnak kinézni. Az Aranybulla pedig kimondta, hogy a bevándorlókat alkalmazni akkor sem szabad, ha jóhiszeműen jönnek az országba és az Aranybulla egy jelentős része arról szólt, hogy az idegeneket kizárták állásaikból azokat javaikkal együtt pedig a magyaroknak adták. A másik, hogy ez nem arról szól, hogy Európa nemzetei milyen szörnyűségeket követtek el, hanem az a kérdés, hogy a Nyugathoz képest miért voltunk mindig ilyen elmaradottak az állam, társadalom, kultúra, gazdaság terén.


A nyugati államok kétkamrás parlamentben működtek, az egyikben a főnemesség és az egyház képviseltette magát és ezek töltötték be a főbb kormányzati állásokat, ezzel szemben volt a közképviseleti ház amiben a elsősorban a megyék foglaltak helyet, eddig a részig rendben felzárkóztatott minket a Nyugathoz Károly Róbert, de a magyar nemesek kizárták a parlamenti képviseletből a városokat, társadalmi téren, pedig olyan elmaradottak voltunk, hogy még a 19. században is a nép nagyrésze jobbágy volt, miközben a feudalizmus és társadalmi rétegei Nyugaton a legkésőbb a 14-15. századokra felszámolódott és a földműves dolgozói réteget a szabad parasztságot felvették az alsó-házakba. Nálunk ezzel szemben Dózsa György után bevezették a mezőgazdasági rabszolgaságot. Igen barbár viselkedést tanúsítottak a magyarok a törvényhozásban is, a képviseletet örökölték, ott választották őket, minálunk amelyik párt hangosabban kiabált annak a törvényjavaslatát fogadták el, ott megszámlálták a szavazatokat. Gazdaság ? De mi olyan szegény ország voltunk, hogy II. Lajos király a budai udvarban éhezett, még Mátyás idején is az állami költségvetésben állandó 50%-os hiány volt, de még a legmagasabb Mátyás-kori bevételek nagyrésze, külföldi adókból, itáliai kölcsönökből és segélyekből, végtére pedig hazai különadókból származott. Olyan rossz volt itt a jobbágyok életszínvonala, hogy egymást érték a felkelések. A hadsereget egyáltalán nem volt pénz fizetni ez volt az oka annak is, hogy Mohács megtörtént, a végvári katonák a fizetéseik elmaradása miatt sorra felmondtak, a Fekete Sereg katonái szabad rablásból és gyilkolászásból éltek aminek köszönhetően elpusztult a délvidéki magyarság és a terület elrácosodott. Nyugaton munkával, természetes nyersanyagok kitermelésével gazdagodtak meg a polgárok, fejlett pénzügyi és banki rendszert hoztak létre, ipari cikkeket gyártottak, egész országokat tudtak felvásárolni (gyarmatok). A főkérdés, hogy mi ugyanezt miért nem tudtuk véghez vinni, miért nem volt egyáltalán magyar polgárág, a hazai német polgárok miért ragadtak le szerény kereskedői szinten, miért nem voltak itt vállalatok, gyárak, hogy nem tudtak tőkét felhalmozni miközben itt talán még gazdagabb is volt a nyersanyag készlet, mint Nyugaton

2019. jan. 10. 15:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!