Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Arról mi a véleményetek, ha...

Arról mi a véleményetek, ha az egész Föld egy ország lenne, és egy Világtanács vezetné?

Figyelt kérdés

Tanácstagokat mi tudnánk delegálni, közvetlenül vagy közvetett módon. Különböző ügyekben különböző bizottságok tudnának dönteni.


Mondjuk a Világtanács Környezetvédelmi Bizottságában ott ülne 2000 ember, közülük az egyik Bill Gates (csak egy példa). Te úgy döntesz, hogy vele nagyjából egyetértesz környezetvédelmi kérdésekben, ezért átadod a saját szavazatodat neki, hogy rendelkezzen vele. Így Bill Gates, amikor szavazna egy direktíváról, annyit érne a szavazata, ahányan őt felhatalmazták, és a többi tanácstagnak is hasonlóan.


A felhatalmazást bármikor visszavonhatod, tehát nem kellene 4 évet várni akkor sem, ha elégedetlen vagy a teljesítményével.


A nyelvek, különböző kultúrák megmaradnának természetesen, mint ahogy az emberi jogokat is tiszteletben kellene tartani, az ilyen alapkérdéseket egy Világalkotmány rögzítené.


A mostani állam- és kormányfők, vallási vezetők elveszítenék minden tényleges hatalmukat, legfeljebb szimbolikusan, hagyományőrző jelleggel maradhatnának meg. Világelnöki pozíció nem létezne.



2019. jan. 9. 00:59
1 2
 1/13 anonim válasza:
Szerintem egy jó ötlet lenne.
2019. jan. 9. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
100%

Érdekes felvetés, szerintem járhatatlan út. Egy ekkora kormányzati szerv esetén a társadalom részéről lehetetlen lenne az érdekartikuláció és érdekaggregáció, ennyi különböző embert, társadalmi csoportot képtelenség egyetlen átfogó szerv által vezetni. Már csak az általad felvetett környezetvédelmi téma kapcsán is lehetetlen globálisan dönteni, hiszen egészen mást gondolnak a környezetvédelemről Kínában, mint mondjuk Svájcban.


2000 ember egy-egy szakmai bizottságba borzasztóan kevés, ha azt nézzük, hogy az egész bolygó népességét kéne reprezentálni valamilyen kérdésben, kimondhatatlanul aránytalan rendszer lenne még úgy is, ha "annyit érne a szavazata, ahányan felhatalmazták", ezt pl. lehetetlen lenne ellenőrizni.


A Világalkotmány valószínűleg soha nem jönne létre, lásd példaként amikor az EU alapértékeit az Alkotmányszerződésben próbálták rögzíteni, és az egyik fő kifogás az volt ellene, hogy pusztán szerepelt benne az alkotmány szó. És most csak az akkori európai integrációban résztvevő államokról beszélünk, világszinten még esélytelenebb lenne a megegyezés. Ez már csak az emberiség különbözőségéből, a politikai felfogások polarizáltságából is fakad, egyszerűen ilyen szinten lehetetlen közös nevezőre jutni. (Főleg, hogy az emberi jogok a világ egy jelentős részén ma sincsenek deklarálva/biztosítva)


A mostani állam- és kormányfőknek van akkora legitimitásuk, hogy ne lehessen tőlük elvenni a hatalmukat, már ez a lépés káoszt és felzúdulást váltana ki maga után. Ha mégis sikerülne megalapozni az új rendszert, akkor szinte azonnal kialakulna egy új vezető réteg, akik így már globális szinten tudnák intenzíven érvényesíteni az akaratukat.


Világelnöki pozíció már csak azért is kéne ha mégis meglenne az új rendszerünk, hogy demokratikus ellensúlyt képezzen a Tanáccsal és a bizottságokkal szemben, pl. egy ellenjegyzési hatáskörrel.

2019. jan. 9. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Nem tűnik fel hogy a vezetők általában mindig a leghataloméhesebb emberek tömörüléséből kerülnek ki?


Kb azt veted fel lehetőségnek, hogy nem lenne hülyeség a tömegekre bizni, hogy Putyin meg hasonló kategóriájú emberkék ne csak kontinensek, de a világ felett dönthessenek demokratikus úton.

2019. jan. 9. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Nem tartom jó ötletnek, gondolj bele, pl. minden ország küld egy jelöltet. Kit fognak mefválasztani nagy eséllyel, az az ország, akinek a legtöbb lakosa van. Ki fog így törődni a kisebb országokkal?
2019. jan. 9. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Néhány fontos dolgot kifelejtettem, csak nem szerettem volna túlterhelni a kérdést túl sok infóval.


1. Ez nem egy ma-holnap megvalósítható dolog. Nagyon sok alapfeltétele lenne, elsősorban: oktatás, oktatás és oktatás. Technikailag sem tartunk ott, még bőven lenne mit fejlődni IT biztonság, mesterséges intelligencia terén. A radikális iszlám (és más radikális mozgalmak) is fenyegetést jelentenek, ld. mostani menekültválság és az erre adott populista válasz.


2. Az egyik legfontosabb, amit kihagytam, az a szubszidiaritás elve. Vagyis, hogy minden döntést a lehető legalacsonyabb olyan szinten hozunk meg, ahol azt kezelni lehet (ideális esetben ott, ahol felmerül). Vagyis a Világtanács és bizottságai mintájára alakulnának helyi bizottságok, már a közvetlen párezres lakóközösségi szinten is, amelyeknek alapból mindenki tagja, aki ott lakik. Világszinten csak globális problémák ügyében (terrorizmus, környezetvédelem) lehetne dönteni.


Én azt gondolnám, hogy az emberek a legalacsonyabb szinteken sokkal aktívabbak lennének mint most, magasabb szinteken viszont sokkal passzívabbak. Csak a legtájékozottabb 1 % venné egyáltalán a fáradtságot, hogy kijelöljön magának egy "világszintű környezetvédelmi képviselőt", és ez nem is lenne baj.


3. "A mostani állam- és kormányfőknek van akkora legitimitásuk, hogy ne lehessen tőlük elvenni a hatalmukat, már ez a lépés káoszt és felzúdulást váltana ki maga után."


Na igen, ez rossz emlékeket idéz, legutóbb Lenin fogalmazott meg ilyen gondolatokat (mármint hogy ez erőszakosan történjen). Ezért is fontos, hogy az emberek előbb megismerjék, lássák, hogy működik, népszerű politikusok is felkarolják.


A legitimitást a politikusok az emberektől szerzik, vagyis addig lesz, ameddig az emberek azt gondolják, hogy "még mindig ez a legjobb rendszer".


Eleinte nem is állna bele az országok többsége, akár évtizedekig, évszázadokig sem. Néhány gazdag ország kezdené el először szűk körben a "kísérletet".


4. "Ha mégis sikerülne megalapozni az új rendszert, akkor szinte azonnal kialakulna egy új vezető réteg, akik így már globális szinten tudnák intenzíven érvényesíteni az akaratukat."


Na igen, bivalyerős fékeket és ellensúlyokat kellene kitalálni, de nem is mondtam, hogy ez egy kész és kifejlett ötlet.


Mindenesetre egy ilyen fék, hogy a Világtanács adót közvetlenül nem róhatna ki. Kizárólag a legalacsonyabb szintű lakóközösségi bizottság/tanács dönthetne, helyi népszavazással helyi adókról (na igen, ld. amit az 1. pontnál írtam az oktatásról...). A magasabb szintű tanácsok az alacsonyabbaktól kaphatnak forrást (szolgáltatásokért cserébe, szerződéssel, mintegy "feladatátruházás"), vagy ügyek menti köz- és vállalati adakozásokból.


Intellektuális világelit természetesen kialakulna bármilyen fék- és ellensúly mellett. Ez még önmagában nem is lenne baj, ha nincs a kezükben olyan hatalom, amivel vissza tudnak élni. (Bár lesz sajnos, mert maga az információ is hatalom...)


5. "Világelnöki pozíció már csak azért is kéne ha mégis meglenne az új rendszerünk, hogy demokratikus ellensúlyt képezzen a Tanáccsal és a bizottságokkal szemben, pl. egy ellenjegyzési hatáskörrel."


Itt jön ki, hogy nem vagyok társadalomtudós, természettudományos végzettséggel vannak politológiai/jogi hiányosságaim, ezért is hajlok elébe bármilyen javaslatnak :). Viszont szerintem ne 1 db elnök legyen, hanem mondjuk 3, akik egymást is ellenőrzik.

2019. jan. 9. 03:04
 6/13 A kérdező kommentje:

Azért még így is látok problémákat.


Vegyük például a japán bálnavadászat ügyét. Iszonyatosan elítélem, ugyanakkor jogom sincs, hogy ebben döntsek. Viszont, amint egyes bálnafajok veszélyeztetetté válnak, globális biodiverzitási problémává válik. Ezzel bekerül mondjuk a Nemzetközi Biodiverzitási Bizottság hatáskörébe. Ide kb. 10000 emberből 1, aki egyáltalán jelölne ki magának képviselőt, többnyire biológus kutatók, állatorvosok.


Na most ők az elefántcsonttornyukban természetesen azt fogják megszavazni, hogy a japán halászokat katonai erővel is meg lehet akadályozni abban, hogy bálnákra vadásszanak, a hajóikat megsemmisíteni, példát statuálni.


A japán társadalom mit fog ebből látni? Hogy egy arctalan nemzetközi bizottság, amiről még sosem hallottak, hadat üzen a "10000 éves japán kultúrának", a fejük felett, a megkérdezésük nélkül...

2019. jan. 9. 03:31
 7/13 anonim ***** válasza:
Jó lenne de ehhez még agyban sokat kell változni az emberiségnek, talán jó pár ezer év múlva ide is el jutunk
2019. jan. 9. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
akik ezzel megpróbálkoztak azokat hódítóknak nevezi a történelem
2019. jan. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Ennek nincs értelme. A politikus van a többi emberért, képviselje az érdekeit, ne a zsebét tömje. Ez felejtik el: A poitikus van az emberért, nem az ember a politikusért.


Tudom megvalósíthatatlan, és talan visszaélésre is lehetőséget teremt, de más módjat nem látom a politikusok megfékezésére. Tehát egy kis 50 volt áramot tudnék elképzelni beültetve akik bent vannak a parlamentbe, ez a csip a bőr alatt, és csak az nyomhatja meg aki arra a partra szavazott, dehát ellenzék nem nyomogathatja.

Napi limit is lenne, max ötször, de lehetne venni még jegyet, ötöt olyan 1399 forintért.

Szóval ha mondjuk azt tapasztalos nem ezt 8gérte a politikusos, akkor megnyomod a telefonon az erre készült applikációt.


Kicsit elsőre embertelenül hangzik, de egyébként sehogy máshogy nem lehetne emlékeztetni mi a dolga a parlamentben, és hogy nem mi vagyunk érte, hanem ő értünk.

Amit írtam az így van, csak nem a mi kezünkben van a gomb, hanem az érdekszféra kezében, aki elnököt csinált belöle, mert más ok nincs, miért ilyen a világ, biztoz nem magától nehezebb, 3s drágább.

2019. jan. 9. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Még nem tart ezen a szinten az emberiség, talán pár száz év múlva. Jelenleg a legtöbb ország saját kicsinyes dolgaival van lefoglalva.
2019. jan. 9. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!