Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » A második világháború utáni...

A második világháború utáni időszakban az európai gyarmattartó államok miért adták fel a gyarmataik nagy részét?

Figyelt kérdés
2019. ápr. 4. 19:39
 1/8 anonim ***** válasza:
78%
Mi értelme lett volna kapaszkodni beléjük? Maximum az időt húzhatták volna, ígyis úgyis végbement volna a függetlenedés. Csak nagy áldozatok árán tudták volna akkori formájukban megtartani a gyarmatokat.
2019. ápr. 4. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
17%
A válasz az USA és a neki való hiteltörlesztés ami elvitte az erejüket a háború meg a sereget. Ki volt ez találva és utána az USA és a Szovjetunió lett az ami addig Európa volt.
2019. ápr. 4. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
67%
Most is kiszipolyozzak csak maskepp
2019. ápr. 4. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
9%
Nem feladták, elkergették őket.
2019. ápr. 4. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

[link]


“Az angol államkincstár 2006 utolsó napjaiban utalta el az Egyesült Államok és Kanada felé a második világháború után felvett államkölcsönei utolsó törlesztőrészletét.”


“Fizessenek a vesztesek!


A modern jóvátételek lehetetlen rendszere az első világháborúval született meg, ahol előbb már a háború során kieső nagyhatalmak is fizetési kötelezettséget vállaltak, majd a versailles-i békék is komoly összegeket indítványoztak. A németeknek például 132 milliárd aranymárkával kellett kárpótolni az antanthatalmakat, ám ennek később alig egy töredékét sikerült kifizetni. Az ekkor megszabott összegeket folyamatosan csökkentették, majd a fizetési határidőket is folyamatosan átütemezték, míg végül a gazdasági világválság hatására 1934-re az összeset elengedték. Érdekesség, hogy az 1929-es Young-terv szerint a németeknek például 1988-ig kellett volna fizetniük.”


Végül pedig egy aktuális példa: az első Öböl-háború után Irak elfogadta az ENSZ Biztonsági Tanácsának 687-es határozatát, amely később 350 milliárd dollár jóvátételt szabott ki az országra. Az összeg az "ételt az olajért" programból született volna meg, ám a behajtásáról a többszöri átütemezés után letettek az amerikaiak (főleg a program visszásságainak köszönhetően). 2004-ben az összeget 18,4 milliárd dollárban határozták meg.


A háborús jóvátételek és kárpótlások ügyét a második világháború óta az ENSZ kezeli és felügyeli. A ma is élő követeléseket és összegeket az alábbi táblázatból ismerheti meg (pdf)!

2019. ápr. 4. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem adtak fel semmit csak kicsit átalakították. Ma már nem annyira látványos de folytatódik. Akkor a hadseregükkel tartották fent a gyarmati rendszert, ma pedig gazdasági, pénzügyi eszközökkel.


[link]

2019. ápr. 4. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Minden gyarmatnak megvan a külön története, de összességében el lehet mondani, hogy az első világháború után megkezdődött a gyarmatok nemzeti öntudatra ébredése, ehhez hozzájöttek a különféle terjedő világideológiák, a kommunizmus, vagy szocializmus, a nacionalista, amik társultak a függetlenségi törekvésekkel.

Megkezdődött a polgárosodás is, például Törökországban, vagy az arab törzsek állami formába tömörülése, India, Vietnam is megindult a polgárjogi mozgalmak útján.

Mindez természetesen felerősödött a második világháború után, Indiában Gandhi, Vietnamban Ho Si Minh alakja közismert, de mindenhol megindult a függetlenségért történő harc, amit az ENSZ is támogatott, főképpen azért is, mert az USA és a Szovjetunió is a függetlenség megadása mellett állt ki, támogatta és szorgalmazta annak megvalósulását.

A gyarmattartók eleinte ellenálltak a legtöbb helyen, bár a kimutatásokból kiderült, hogy a gyarmati adminisztráció fenntartása, beleértve a gyarmati hadsereget is, nagy mértékben veszteségessé, gazdaságtalanná teszi a gyarmattartást, hiszen a nyersanyagokat például sokkal olcsóbban meg lehet venni, mivel az érceknek, az alapanyagoknak a világpiaci ára csekély a feldolgozott áruhoz képest és valóban, különféle gazdasági szerződésekkel lehetőség nyílt kitermelni például az olajat, elég volt csupán azért fizetni és nem kellett fenntartani az egész ország infrastruktúráját, ezért végül a gyarmattartók is belátták, hogy meg kell adni a függetlenséget volt gyarmataiknak.

Nem ment ez minden nehézség nélkül, mivel mindig különféle érdekek dominálnak, például ahogy csökkent a brit gyarmatbirodalom mérete, úgy nőtt a gyarmatügyi minisztérium létszáma, mert sokan éppen azért harcoltak, hogy ne szűnjön meg a brit fennhatóság, de a nagy nemzetközi és hazai nyomásnak nem lehetett a végtelenségig ellenállni.

2019. ápr. 5. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nem adtak fel semmit, hanem a gyarmatok lázadtak fel..nagyon megérte.
2019. ápr. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!