Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Idősebb korosztályhoz: A...

Idősebb korosztályhoz: A Rákosi korszakban elviekben létezett a szólásszabadság?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy aki rosszul szólt, az könnyen máshol találta magát.

2020. jún. 1. 18:16
 1/10 anonim ***** válasza:
34%
Úgy, mint manapság!
2020. jún. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
74%

Nézd meg a korabeli híradókat.

Nézd meg ahogy az emberek állva, percekig tapsolnak Rákosinak.(neé Rosenfeld)

Szerinted mi történt volna azzal, aki ülve marad, mint nemrég az az újságíró a Puskás aréna megnyitóján?

2020. jún. 1. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
85%
Papíron létezett, de ha éltél ezzela jogoddal életeveszélybe sodortad a magad és a családtagjaid életét. Másnap reggel hajnalban lekapcsolták a lámpákat a lakhelyeden, aztán jött a fekete autó......
2020. jún. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Aki élt a Rákosi korban, az már aligha válaszol.

Én a vége után születettek.

Az Alkotmányban millió jog bele volt foglalva, de szerintem így direktben nem hívták fel rá az emberek figyelmét.

A gyakorlatban meg hogy is lett volna, még '83-ban se ártott volna meggondolom, kinek miket mondok.

De akkor már csak ügyészi figyelmeztetés lett belőle.

2020. jún. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
64%
Ha szeretted Rákosit, azt el lehetett mondani
2020. jún. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
59%
Azért ugye tudod, hogy aki a Rákosi-korszakban elég idős volt, hogy erre válaszolni tudjon személyes tapasztalatból, az alsó hangon is 85+ éves?
2020. jún. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok ugyan 85+, de már éltem a Rakosi-korszakban.

Fel sem merülhetett, hogy bármilyen akkori médiában bármilyen kritika felmerüljön. Az emberek még egymás között is "kussoltak", nem lehetett tudni, hogy ki a besúgó.


A kádár-korszakban ez valamelyest enyhült, de kormánykritikát akkor is "ugyancsak finoman" fogalmaztak meg egyesek. Azt is inkább az utólsó évtizedben, de azt sem volt midegy, hogy "ki tette". Egyikőjüket, ifj. Rajk Lászlót (későbbi SZDSZ-es) Berecz János, MSZMP KB tagja, az állampárt ideológiai és propagandaügyekkel foglalkozó KB-titkára egy párt-értekezleten azzal mentegette, hogy "mégis csak a mi kutyánk kölyke". (Értsd ahogy gondolod.) Lényegében ezzel szerelte le a még nála is keményvonalasabbak kritikáját, hogy miért van még szabadon. De tartok tőle, hogy inkább Kádár "befolyásolta" őt.

2020. jún. 2. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

A kérdező "alkérdése":


"Azt tudom, hogy aki rosszul szólt, az könnyen máshol találta magát."


És ezzel vajon mi a probléma...

2021. máj. 15. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Korabeli vicc, amikor a munkakezdéskori pártfélőrában mindent meg lehetett kérdezni a párttitkártól. Kohn meg is kérdezte, hogy hol a hús meg a vaj ? (akkoriban komoly élelmiszer ellátási nehézségek voltak). Másnap Grün megkérdezte, hol van a Kohn ?
2021. júl. 31. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Tatám 1935ben született és élt ebben a korszakban. Szörnyű volt, elég volt beszolgáltatások idején 10 db tojással kevesebbet bevinni, simán elvertek, meg üldözték a módosabb gazdákat. De még a kisgazdákat is mondvacsinált ügyekkel üldözték.

Ha szóltál egy rossz szót is, már vittek is el. Elég volt, ha valaki rosszakaród volt, mondvacsinált okkal tartóztattak le embereket, és ítéltek el. De olyan is előfordult ,hogy valaki évekig volt kényszermunka táborban ok nélkül. Hivatalosan is meg se kellett indokolni ezt.

2023. júl. 3. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!