Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Aki akkoriban már felnőtt...

Aki akkoriban már felnőtt volt és dolgozott, leírná nekem milyen volt az élet ténylegesen a Gyurcsány miniszterelnöksége (2004-2009) idején ?

Figyelt kérdés
Ugye mostanában keményen megy a Gyurcsányozás. Főleg kormány oldalról szidják őt hogy mennyire borzalmas volt ő alatta. Én még kisgyerek voltam akkoriban és az érdekelne hogy elfogultság nélkül leírja valaki hogy ténylegesen milyen volt az élet MO-n a Gyurcsány kormány alatt.

2021. júl. 31. 15:50
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
52%

#30: Nem véletlenül nem hallottál semmit róla. Akkor annyira el volt nyomva szegény ellenzék, hogy a közmédia esti híradója tele volt azzal, hogy a fidesz szerint most éppen miért lesz világvége már tegnapelőtt. Most mikor nyilatkozhat bármelyik ellenzéki politikus bármit a köztévén?


Még az akkori legelfogultabb köztévés műsorban (Napkelte) is rendszeresen voltak jobboldali vendégek.

2021. júl. 31. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 mindentudó99 ***** válasza:
96%
Az biztos hogy alig volt munkahely. Dolgoztam hol itt hol ott mindent elvállaltam de így is rendszeres látogatója voltam a munkaügyi központnak. Most válogathatnék a unkahelyek között pedig ugyan ott lakom mint akkoriban. Számomra ez a legszembetűnőbb
2021. júl. 31. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
73%
Nem a minimálbér SZJA mentessége miatt voltak a minimálbérre bejelentések, ez egy nagy tévedés. Nem volt olyan éles határ a minimálbér, mert nem az volt, hogy ha valaki átlépte a minimálbért, akkor a minimálbér adóját is meg kellett fizetnie. Az adómentesség mindenkinek járt a minimálbérre eső adó erejéig, ha alkalmazotti jogviszonyban állt, és csak minimálbér fölötti rész adóját kellett megfizetni. Sokkal inkább a munkabérre rakódó magas járulékok volt az oka. Ha egy munkáltató 100 ezer forintot akart fizetni a munkavállalójának, hogy meg is tudjon élni, az neki a többszörösébe került. És ezeket a járulékokat mindig a bruttó bér után, és a minimálbér után is kellett fizetni.
2021. júl. 31. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
66%
#32: Ebbe azért az is belejátszik, hogy sokan a lábukkal szavaztak az elmúlt 10 évben...
2021. júl. 31. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:

#33 Igazad van abban,. hogy nem egy éles határ volt az adójóváírásnál. Abban viszont tévedsz, hogy nem ez okozta a rengeteg minimálbérest, mert ez volt az oka.

Ennyit, a minimálbért minimum ki kellett fizetnie a munkaadóknak, és ennyi után minimum fizetniük kellett az adókat és járulékokat. Mivel itt a munkavállalónak már a teljes adójóváírás igénybe vehető volt, a munkaadók könnyen el tudták érni, hogy azt higgyék az emberek, a minimálbér felett jó lesz nekik a zsebbe fizetés. Az átlag egyszerű munkavállaló nem fog számolgatni, hogy "az adójóváírás a bér 18 százaléka, de legfeljebb jogosultsági hónaponként 9000 forint akkor, ha a magánszemély éves összes jövedelme az 1 350 000 forintot nem haladja meg. Kiegészítő adójóváírás illeti meg a magánszemélyt akkor, ha az éves összes jövedelme a 720 000 forintot nem haladja meg. Az adóelőlegnél a kiegészítő adójóváírás 540 forint akkor, ha a bér havi összege az 50 000 forintot meghaladja, de nem több havi 60 000 forintnál.", mint a 2004-es adóbevallásnál éppen törvényben volt, éppen elég macerás volt az adóbevallás idején utólag ezzel foglalkozni.

Ahol kisebb cégek vannak vagy kevés a munkalehetőség, ott a dolgozó sokkal többet elfogad a munkaadójától ami szabálytalan vagy nem a számára kedvező. Egy olyan környezetben amikor könnyebben érthető az a mondat, hogy a minimálbér adómentes, ott azt is könnyen be lehet adni az embereknek, hogy annyi a bér után fizetendő adó az állam felé, hogy amiatt sokkal kevesebb fizetést kaphatna. Így majd kap zsebbe még 50-100 ezret, ezt így a munkaadója is ki tudja gazdálkodni, ő maga is adómentes lesz - egyezzenek ki ebben. Ténylegesen akkor nőtt meg a minimálbéresek létszáma amikor bevezették az adójóváírást. 1997-ben vezették be és 2002-ben a kormányváltást követően emeltek rajta annyit, hogy még erőteljesebb legyen a hatása. Aztán 2009-ben meg már ők maguk, a balliberális kormány tervezte volna az adójóváírás megszüntetését, ahogy más szociálpolitikai kedvezményeket is megszüntettek a válság miatt, mint a szocpolt, vagy a gyes 3. évét, csak nem volt rá idejük.

[link]

2021. aug. 1. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
#35 nem 97-ben vezették be az adójóváírást, én 93-ig dolgoztam bérelszámolóként, és a kezdetektől volt adójóváírás. Bár lehet, hogy nem pont így nevezték, de határozottan emlékszem rá, hogy a minimálbérre eső adót nem kellett megfizetni az alkalmazottak estében már akkor sem. Az általad is belinkelt cikk is így kezdődik: Az adójóváírás (alkalmazotti kedvezmény) JELENLEG IS HASZNÁLATOS FORMÁJA 1997-ben került be a személyi jövedelemadó törvénybe. Ha később ennyire megbonyolították, akkor igazad van, hogy így még könnyebben be lehetett adni a munkavállalók felé. De amikor én 93-ban Budapestről Pécsre költöztem, itt már akkor is javában mindenki minimálbért keresett, már ha egyáltalán volt munkája (a közszféra kivételével). Itt annyira nagy volt a munkanélküliség, hogy bárki, bármit elfogadott csak legyen valamilyen munkája. Akár teljesen bejelentés nélkül is. Diplomával szórólapokat osztogatni az utcán, mindenféle kütyükkel házalni, stb. Nem lehetett válogatni. És nagyon sokan nem is kaptak mellé még zsebbe sem, hanem tényleg csak a minimálbért keresték, a kütyü árusok még azt sem. Én is azért fejeztem be a bérelszámolói pályafutásomat, mert még ha el is tudtam volna helyezkedni ebben a szakmában, akkor is csak max. minimálbérért. Itt igazán nem is volt szükség olyanra, hogy "bérelszámoló", a könyvelők minden év elején egyszer utánajártak, hogy hogy kell lekönyvelni a minimálbért, oszt jónapot. A munkáltatók részéről meg az volt a fő motiváció, hogy az össz. bérköltség volt nagyon magas. Meg az, hogy megtehették, mert tényleg mindenki örült, ha minimálbérért is volt munkája. Na meg ők maguk is sokszor tényleg csak vegetáltak.
2021. aug. 1. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:

#36 Igen az van benne, hogy a jelenlegi használatos formája, mert erről van most szó. Amikor a CSOK-ról van szó, akkor sem lehet egybe venni minden esetben a szocpollal, ami hasonló volt előtte.

Amit leírtál az semmit nem változtat azon, hogy ennek az adójóváírásnak köszönhetően lett sokkal több a minimálbérre bejelentett dolgozó.

2021. aug. 1. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:
92%
#37 A lényeg ott, amit te is írtál: "a minimálbért minimum ki kellett fizetnie a munkaadóknak, és ennyi után minimum fizetniük kellett az adókat és járulékokat". A vállalkozók saját maguk után is csak a minimálbér adóját fizették, pedig nekik nem is járt az adójóváírás.
2021. aug. 1. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!