Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A 80-as évekről hallom időnkén...

A 80-as évekről hallom időnként a "puha-kapitalizmus", "kis-kapitalizmus" jelzőt. Mennyire igaz ez rá a Kádár-rendszer korábbi éveihez képest? Könnyebb volt már maszekolni vagy akár rendes vállalkozónak lenni?

Figyelt kérdés

2021. szept. 17. 21:13
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nézzük csak összehasonlításképpen...


Lengyelországban a rendszer exluzív volt és fokozatosan zárt ki mindenkit: 50-es években a parasztokat, mert ott nem jött össze a TSZ-szövetkezetesítés. Aztán 1968-ra értelmiséget zárta ki időre, 70-re Gdanski munkások, 80-as évekre meg az egész társadalommal került szemben. A nem kollektivizált földdel rendelkező parasztságot nem kapcsolták be a piacra, hanem abból a pár szövetkezetből finanszírozták az egész ország élelmiszer ellátást, ami miatt árú hiány végig fennmaradt.


Ezzel szemben nálunk akit bár beléptettek erőszakosan, végül kaphatott háztájit, ami után ha dolgozott a TSZ-ben, onnan kapta a nyugdíjat, a TSZ-ben meg piacra termelhetett amiből pénzt szerzett, elvileg fogyaszthatott belőle, építkezhetett. A városokban se volt árúhiány.


Én 1991-ben, a rendszerváltás után születettem, így a szüleim sokat meséltek arról, hogy apám lengyel unokahúga eljött, akkor ő csodálattal nézte a magyar reklámokat vagy az árúválasztékot.


Az 1968-as Új Gazdasági Mechanizmust is finomították, meg leállították, de teljesen nem állították le, viszont míg Hruscsov kompenzálni akarta a magyarokat azzal, hogy engedményeket engedett az egypárt rendszerben a magyaroknak, addig Brezsnyev ezt nem akarta, így ezért voltunk kénytelenek hitelt felvenni nyugatról.



Egyébként a másodműszaknak meg volt az ára, egyrészt a fogyasztási igényeket is utóbb már külföldi hitelekből finanszíroztuk, emiatt nőtt meg az államadósság, másrészt meg a másodállásban dolgozók, önmagukat zsákmányolták ki, emiatt lett magas az öngyilkosok és alkoholisták aránya Magyarországon.

2021. szept. 17. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
az helyesen áru, nem árú
2021. szept. 17. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
puha diktatúra*
2021. szept. 17. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocs elírtam, áru és igen puha diktatúra, vagy gulyás kommunizmus, vagy fridzsider szocializmus....
2021. szept. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen.Könnyebb volt maszekolni vagy rendes vállalkozónak lenni.Emlékezetem szerint,1983 volt az az év,amikor jobban támogatták a maszekot.Jó,akkor kevésbé akadályozták a butikot,magántaxit.
2021. okt. 13. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!