Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok a magántulajdonról?

Mit gondoltok a magántulajdonról?

Figyelt kérdés

Vannak, akik szerint az ún. magántulajdonnak több típusa van.

Akik viszont a magántulajdon "szentségéről" beszélnek, azok összemossák ezeket, mintha csak egy lenne.

[link]

Szerintetek melyik tulajdonforma arányát kellene növelni a gazdaságban?



2022. febr. 17. 22:31
A kérdező szavazást indított:
A magántulajdon arányát kellene növelni.
Az állami tulajdon arányát kellene növelni.
A közösségi tulajdon, vagyis a dolgozók által közösen birtokolt cégek arányát kellene növelni.
29 szavazat
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
87%
Nem, tudom, de elég szánalmas, ha valaki anarchista irodalmat gyárt vagy olvas így 2022-ben.
2022. febr. 17. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%

Én szeretem a magántulajdont, nem akarom beadni a közösbe. Másét sem venném el.


A dolgozók által közösen birtokolt vállalkozás jó lehet, de ez csak induló kis cégek esetében működhet. Nagy multiknál, ahol adott esetben néhány havonta, pár évente cserélődik a munkaerő, ott nincs értelme. De a hosszútávú hűséges dolgozók nagy része is szerintem jobban örül egy fizetésemelésnek, mint egy részvénycsomag juttatásnak.

2022. febr. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
20%

1

Elég szánalmas hogy valaki a még mindig ezt az undorító, aljas, elnyomó oligarcha rendszert támogatja ami az egész világ felett, de különösen Magyarország felett uralkodik.

2022. febr. 17. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
28%
MZP elvtárs ezt is megoldja,Klári meg elszámoltat minden kulákot.
2022. febr. 17. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

"Másét sem venném el."


Szövegértés! Senki nem beszélt elvételről, pláne kompenzáció nélkül.

Sem pedig részvényekről. A dolgozói tulajdon nem részvényeken alapul.


"MZP elvtárs ezt is megoldja,Klári meg elszámoltat minden kulákot."


MZP a héten is ódát zenget a magántulajdon "szentségéről". Aki államosított az pont, hogy Orbán volt. A közösségi tulajdont pedig a teljes elit negligálja.

2022. febr. 17. 22:52
 6/28 anonim ***** válasza:
33%

Ez a neokommunizmus zavarosnak tűnik.


Akkor például az Audi cég, gyárak, hogy lesznek a dolgozók tulajdonai, ha nem veszik el és főleg nem kompenzáció nélkül?

Ha a dolgozóknak nem lesz részvénye, részesedése, nem kapnak a profitból, nem kapnak osztalékot, akkor mi hasznuk lenne a cégtulajdonból? Vagy a vállalkozások profitot sem termelnének az elképzeld világodban, a cél a nonprofit működés lenne a nyereség helyett?

2022. febr. 17. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
67%

A magántulajdont három részre kell osztani: termelési eszközökre (gyárak, irodák, eszközök, maga tőke, stb.), a földre, illetve az ingóságokra.


Én alapvetően úgy gondolom, hogy mindhárom részt máshogy kell kezelni. A termelési eszközöket közös tulajdonba kellene venni, szövetkezeti modellben. A bankok a mi betett pénzünkből működnek, ezek tökéletesen működőképesek szövetkezeti formában is, ahogy azt teszik ma is rengeteg országban. A cégek nagyrésze szintén működőképes szövetkezeti formában. A legnagyobb akadály maga a tőke megszerzése, de a tőke forrásainak közös tulajdonba való vételével ez a probléma simán megoldható. Az egyetlen kivétel, ahol szerintem káros a szövetkezeti modell, az a természetes monopóliumok (pl. energiaszektor, egészségügy, közlekedés, stb.), ezeket én állami tulajdonba helyezném. A szövetkezeti modell alapvetően továbbra is piaci alapú modell, és a természetes monopóliumok nem csak a magántulajdon rendszerében jelennek meg, hanem minden piaci alapú gazdasági berendezkedésben, és elképesztően káros hatásai vannak.


Magát a földet én részlegesen állami tulajdonba venném, persze szigorúan demokratikus államberendezkedés mellett. Isten ments attól, hogy egy szovjet stílusú egypártrendszer funkcionáriusai és apparatcsikjai kezébe kerüljön a döntés afelett, hogy a föld ki által lesz felhasználva. Magántulajdonba én csak olyan földmennyiséget adnék, amelyet egy ember-család-háztartás ki tud használni, személyes felhasználásra. Tehát továbbra is lehet venni lakást, házat, földet, amíg az nem üzleti céllal történik.


Az ingóságok szerintem simán maradhatnak magántulajdonban. Nem látok rá semmiféle okot, hogy miért kellene közös vagy állami tulajdonba venni például az autómat, vagy a számítógépemet.

2022. febr. 17. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
34%
Dédnagyapáim kulákok voltak. Utálom a kommunistákat.
2022. febr. 17. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
39%
Ami az enyem az az enyem, amid neked van az engem nem erdekel!
2022. febr. 17. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

"Az ingóságok szerintem simán maradhatnak magántulajdonban."


Akkor az nem magántulajdon, hanem személyes tulajdon. Ez a cikk lényege, hogy használjunk külön kifejezést rá, hiszen teljesen más a funkciója, mint annak a magántulajdonnak, amivel kizsákmányolsz másokat.


"Ha a dolgozóknak nem lesz részvénye, részesedése, nem kapnak a profitból, nem kapnak osztalékot, akkor mi hasznuk lenne a cégtulajdonból?"


Pl. hogy nincsenek elnyomva? Olvass utána mik voltak az esztergomi suzukigyárban, vagy a makói intercontinentalban, a dunaferről nem is beszélve.


"Akkor például az Audi cég, gyárak, hogy lesznek a dolgozók tulajdonai, ha nem veszik el"


Az általam megadott válaszopciók az arányok növeléséről szólnak (lásd vegyesgazdaság), nem arról, hogy akkor most pikk-pakk minden vagy csak ilyen, vagy csak olyan legyen máról holnapra.


"Dédnagyapáim kulákok voltak. Utálom a kommunistákat."


Nekem is azok voltak. Utáld nyugodtan a kommunistákat. Sem én, sem a válaszolók nem kommunisták.

2022. febr. 17. 23:47
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!