Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Középkorúak és idősek! Tényleg...

Középkorúak és idősek! Tényleg úgy gondoljátok, hogy a fiatalok azért nem vállalnak gyereket mert csak magukra gondolnak?

Figyelt kérdés

Egyébként részben igazatok van, a mai fiatalok egy része tényleg tini szeretne maradni 20-30-40 éves korig, ameddig már cikinek nem érzi.


De azért bonyolultabb a történet. Én 26 évesen például szeretnék családot. Mindig úgy képzeltem el a felnőtt koromat, mint a filmekben és rajzfilmekben: Lesz egy kertes házam, szép nagy családom, és egy autóm.


Nem tudom mennyire vagytok tisztában az árakkal és a huszonévesek átlagos fizetéseivel, de ez elérhetetlen. Hacsak nem örököl az ember. Én nettó 270ezret keresek, ami nem is számít rossz fizetésnek, mert a bérminimum 170ezer körül van.


Mindenesetre ahogy nézem az ingatlanhirdetéseket, egy család számára szűkös, egy szobás panellakás is 30millió forint, nem hogy egy kertes ház. Ezt tehát el is felejthetjük. De hát Nyugat-Európában sincs mindenkinek saját ingatlana, hanem rengetegen albérletben laknak, úgyhogy sebaj.


Egy egy szobás albérlet 130ezernél KEZDŐDIK rezsi és közös költség nélkül. Ezen kívül enni is szeretnék. 2022-ben még nem sikerült úgy élelmiszereket vásárolnom, hogy 10.000 forintnál kevesebbet fizessek, pedig esküszöm, hogy nem kaviárt és lazacot veszek.

Minden vagyonom: A ruháim (nem márkásak), a 90ezer forintos okostelefonom, a 180ezer forintos laptopom, amiről most is írok, és egy könyvespolcnyi könyv. A bankszámlámon pedig van 2millió forint, amennyit össze sikerült takarékoskodnom életem során.


Ha akarnék se tudnék gyereket vállalni. Nekem is, a jövendőbeli feleségem számára is és a gyereknek is nagyon nagy szegénységet jelentene. Annyira "liberális" viszont hadd legyen, hogy nem azért akarok gyereket vállalni, mert "kell", hanem mert normálisan fel szeretném nevelni. Nem elkényeztetni, de ha van kedve, akkor járjon sportolni, zenélni, vagy akármilyen bizony pénzbe szakkörre. Nyaranta pedig legalább a Balatonra el tudjam vinni és megvegyem neki az 1500 forintos sajtos-tejfölös lángost és 500 forintos gombóc fagyit. Ha fogszabályzóra van szüksége, akkor azt ki tudjam neki fizetni. Valamint picit idősebb korában nyeltanárhoz járjon, szerezzen jogosítványt, egyetemre tudjon járni nappali tagozatra, stb.


Vagy ott van az a lehetőség, hogy kimehetek Nyugat-Európába szerencsét próbálni. Veszítenivalóm elvégre nincsen, legfeljebb hazajövök, ha nem tetszik. Igazából fogalmam sincs, hogy idáig miért nem mentem. Viszont tapasztalatom szerint a ti korosztályotok ezt elfogadhatatlannak tartja és sipákolna, hogy a fiatalok hazaárulók.


2022. jún. 21. 07:59
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:
22%

Kérdező

1. nem hisszük hogy a fiatalok ne akarnának gyereket vállalni - egyrészt mi is voltunk fiatalok, nem is olyan régen, másrészt pont emiatt van a családtámogatási rendszerünk és emiatt győz állandóan a fidesz-kdnp, mert hisszük, hogy a fiatalok akarnak gyerekeket, csak kell hozzá a társadalom segítsége is, hogy meg is tudják tenni.

2. "Mindig úgy képzeltem el a felnőtt koromat, mint a filmekben és rajzfilmekben: Lesz egy kertes házam, szép nagy családom, és egy autóm."

Mindenki ezt hiszi csak van aki tesz is érte és nem hiszi, hogy ezt mások fogják egy varázsütéssel megadni neki. Miért hiszed azt, hogy neked most nehezebb a dolgod, mint nekünk volt 30 évvel ezelőtt vagy a nagyszüleidnek 60 éve? Most neked sokkal könnyebb, több a lehetőséged anyagilag is, társadalmilag is, oktatásban, munkalehetőségben is és még mellé van igen széles családtámogatási rendszer is. Értem hogy jó sírni a magas ingatlanárak mellett, de 25 évvel ezelőtt amikor mi akartunk családot alapítani a banki kamat lakáshitelre 36% volt+egyéb költségek (még nem volt THM)+két kezes aki nem lehetett az idős nyugdíjas szülőd. A lakás ára akkor sem volt a fizetésekhez képest alacsonyabb, mint most (kivétel a főváros belső része, ott extrémek az árak). Mellé viszont volt magas infláció, hatalmas munkanélküliség, reálbércsökkenés. A nagyszüleid korosztályának meg meg nehezebb volt és mégis megcsinálták.

"Mindenesetre ahogy nézem az ingatlanhirdetéseket, egy család számára szűkös, egy szobás panellakás is 30millió forint, nem hogy egy kertes ház."

Akkor nézd meg jobban a hirdetéseket és keress ott lakást ahol meg is tudod fizetni! Budapesten is lehet találni lakásokat 20 millió környékén, még alatta is, ami ugyan családnak még kicsi, de indulásnak jó. Nem egyből családi házzal kell kezdeni, az majd szerencsés esetben a vége lesz. Kezd ahogy mások is kezdik, egy garzonnal vagy 1 szobással és aztán menj szépen egyre nagyobba!

" De hát Nyugat-Európában sincs mindenkinek saját ingatlana, hanem rengetegen albérletben laknak, úgyhogy sebaj."

Ez a haladóprogresszív mese, hogy bérelj, ne vásárolj! A nyugati országokban (a nagyobb városokban) sokkal nehezebb lakást venni mint akár még Budapesten is, pont emiatt van az, hogy nálunk az emberek közel 90%-ban laknak saját ingatlanjukban, más nyugati országokban inkább a feléhez közelít ez az arány.

"Ha akarnék se tudnék gyereket vállalni. Nekem is, a jövendőbeli feleségem számára is és a gyereknek is nagyon nagy szegénységet jelentene. "

Nem. Ha akarnád éppen most tudnád megtenni. Most a feleséged a szülés után majdnem fél évig a korábbi bruttó bérét majdnem egészében kapná kézbe úgy is, hogy otthon van a babával. Mellé kaphattok már előtte 10 milliós babaváró hitelt és akkor a CSOK-t még nem is teszem ide, hiszen ahhoz több gyereket kell vállalni. A lakáshitelek kamata ma sokkal alacsonyabb és a vásárlás után a banknak fizetendő havi törlesztés sokszor kevesebb, mint egy lakás bérleti díja. Vagyis csak bele kell vágni és azt amit most bérleti díjra fizettek azt a banknak kell a hitelre fizetni - máris nem kidobott pénz. A GYED sem létezett korábban - akkor vezette be a fidesz amikor az első gyerekem már megszületett. Előtte csak a gyes volt - a ballibek a Bokros csomagban pedig még azt is elvették, csak egy jövedelem határig járt, afelett a szülés után semmit nem kapott az anya. Mi ennek tudatában kezdtünk bele a családalapításba egy 36nm-es kis lakásban.

Nem siránkozni kell hanem csinálni. Itt van a társadalom fele aki már megcsinálta, a mainál sokkal nehezebb helyzetben, sokkal rosszabb lehetőségek között. Akkor neked is menne - csak nem is akarod, mert félsz attól, hogy ez neked nehézségeket okozna.

2022. jún. 21. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:
30%

Kedves kérdező, szerintem nem lehetetlen gyermeket vállalni. Ha pl két jövedelem van már más a helyzet. Van családtámogatási rendszer is szerencsére.

Apránként kell haladni.

Elfogadom, hogy nehéz, de aki tényleg akar, dolgozik, esetleg kap a családból is segítséget, annak meg lehet oldani....ha tényleg akarja!!!

2022. jún. 21. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlen értek egyet veled kérdező, holott nem sokkal vagyok idősebb, mint te. 28 éves vagyok, de abszolút nem szeretnék még családot alapítani, és ezzel nem vagyok egyedül. A középiskolás osztályomban 35-en voltunk összesen. Pár hete tartottunk osztálytalálkozót, és konkrétan még senkinek sincs gyereke 28 évesen. Egyikünk sem akar még családot alapítani és ennek az elsődleges oka az, hogy szeretünk szabadok lenni, nem akarjuk "leláncolni" magunkat, amivel nincs semmi baj. Mindenki úgy éli az életét, ahogyan szeretné. :)
2022. jún. 21. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/35 anonim ***** válasza:
31%

#13 A mai trendeket tekintve ezzel nincs is gond, de azért ideje lenne előre is gondolkodni és elkezdeni tenni azért, hogy amikor majd szeretnéd akkor már ne legyen akadálya a családalapításnak.

Én sem szeretném ha a gyerekem túl fiatalon alapítana családot, de azért 28 évesen már legyen legalább egy kezdő megtakarítása vagy már legyen rajta egy kisebb lakás megvásárlásán az állandó lakbér fizetése helyett.

2022. jún. 21. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/35 anonim ***** válasza:
30%
11! Gondolom neked is a szüleid vettek lakást vagy adták az indulótökét azért beszélsz ennyi butaságot.
2022. jún. 21. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 anonim ***** válasza:
63%

Generációs különbség, leginkább. Abban a korban teljesen természetes volt, hogy fiatalon házasodsz és gyereket nevelsz.


A mai korban, az információs szabadságban már sokkal kevésbé vágynak erre a fiatalok. Leginkább azért, mert mi tudjuk, hogy lehet máshogy is élni. 30 éves vagyok, a feleségem 27 és eszünk ágában sincs egyenlőre gyereket vállalni. Annyi tervünk és ötletünk van, amit még nem valósítottunk meg, hogy csak "útban lenne" a gyerek.

2022. jún. 21. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/35 anonim ***** válasza:
24%

#15 Nem jól gondolod. A szüleinknek soha nem volt pénze, párom szülei csak általános iskolába jártak, egész életükben nehéz munkával teremtették meg az életüket. Már az egyetem alatt elkezdtünk pénzt félretenni abból amit mi kerestünk meg és amit nem költöttünk el külföldön az ösztöndíjunkból. Kis lakásal kezdtük sok takarékoskodással.

Értem hogy magyarázatot akarsz találni arra hogy neked miért nem megy ha másnak sikerült, de az ok egyszerű. El kell dönteni mit akarsz és tenni kell azért hogy megvalósuljon, te meg nem vagy hajlandó megtenni amit kellene.

2022. jún. 21. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 anonim ***** válasza:
81%
Nem gondolok semmit, - mert eszemben sincs az ő lehetőségeikkel gazdálkodni, leszabályozni őket, beleavatkozni az életükbe.
2022. jún. 21. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/35 anonim ***** válasza:
83%

"De amíg ti azon lamentáltok, hogy ha valaki a szüleivel él, hogy kitermelje a saját ingatlanhoz az önerőt a "ciki mamahoteles", addig mi tudtunk a jövőnkre is gondolni és elfogadtuk a szüleink segítségét illetve a lepukkantabb albérletet többedmagunkkal"


Persze, az én szüleim és testvéreik is elfogadták, hogy mind az egyik családnál lakva kezdték az életüket, ott spórolva építkeztek (a nászajándékba kapott pénzből és telekre), de nekünk ugyanezt már nem engedték meg, hozzánk oda nem költözhetett volna senki, azt is kegynek kellett megélni, ha ott aludhatott néha a párunk :D


A mai 50-es generáció (a jelenlegi 25-30-asok szülei) csak elfogadni tudták a segítséget, de többségük - tisztelet a kivételnek - nem adja további. Hozzájuk nem költözhet senki "spórolni", mert nem kerülgetnek idegeneket, itt is mindig ezzel a válasszal találkozni. Meg élőben is.

2022. jún. 21. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 anonim ***** válasza:
59%

#19 ez szimpla ostobaság.

Hülyék a szüleid, neked gondod van velük ezért úgy teszel mintha ez lenne igaz az összes középkorúra.

Mégis hogy lenne igaz mikor pont az a mostani fiatal felnőtt generáció egyik nagy problémája hogy nem képesek önállósodni, otthonról elköltözni, saját lábra állni?

Ami megint nem igaz mindenkire, de tényleg generációs probléma a mérete miatt.

Képzeld kollégámékat az utcára tette az anyja amikor kiderült, hogy egyetemistaként gyerekük lesz és nem vezetik el, hanem megtartják! 30 évvel ezelőtt. Mégis lett családjuk, lakásuk majd házuk is a semmiből, miközben még tanultak is az első gyerek születésekor és se otthonról se az államtól nem kaptak hozzá semmit .

Ostoba szülő minden generációban van, ettől még tény, hogy te ma sokkal könnyebben megvalósíthatod amit akarsz, mint 30 éve lehetett volna. Ha nekik ment, neked is menne.

2022. jún. 21. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!