Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit gondoltok a tanárok...

Mit gondoltok a tanárok helyzetéről?

Figyelt kérdés

Támogatom a tanárokat, de csak a normálisabb réteget. Miért is tettem fel a kérdést?


2017-ben érettségiztem, és örültem, hogy többet nem kell iskolába járnom, mert sok tanárnak alkalmatlan tanító volt, akik a feszültségeit rajtunk vezette le, félvállról vette a tanítást, lebeszéltek az egyetemről, szidtak minket, a fiatalokról lekezelően beszéltek, hogy nem tanulniuk, hanem dolgozniuk kéne a földeken, és egyebek, miközben mi egy normális osztály voltunk, akik tiszteletben tartották a tanárokat, és tanórákat. A testvéreim másik iskolába járnak és jártak, és náluk is ez a helyzet áll fenn a kezdetek óta.


2019-ben felfedeztem a tanulás szépségét magamtól, és sikerült pozitívan csalódnom az egyetemi oktatásban, de akik nem fedezik fel a tanulás szépségét, azokkal mi van? Leélnek egy életet, sokszor olyan dolgot csinálnak, amit nem szeretnének, mert valószínűleg otthon is rossz nevelést kaptak, amire az alkalmatlan tanárok is rátettek. Az öcsém sem szeret tanulni, mellette agresszív az iskolában, mert az osztályfőnöke képtelen tenni egy osztálytársuk ellen, aki állandóan verekszik, és buzdítja a gyerekeket az "önvédelemre", mellette lehordja mindennek szegényeket. A többi tanárról ne is beszéljünk. Ezeknek kéne magasabb fizetést adni? Ezeket kéne megbecsülni? Akik ártatlan gyerekeken vezetik le a feszültségeiket, mert az egyiket elhagyta a barátnője, és a lányokat lehordja mindennek és kioktatja, hogy a nőknek mi a dolga, stb?


Pontozási vagy egyéb rendszerrel kéne a tanárokat ösztönözni a jobb teljesítményre, ami alapján növekedne vagy csökkenne a fizetésük. Sajnos erről nem beszélnek, csak a két szélsőségről, hogy egy tanár sem érdemli meg, vagy mindegyik tanár megérdemli. Szerintem nem a fizetés növelésével oldódna meg az alkalmatlan tanárok helyzete.


- Mit gondoltok erről?

- Lehetne ilyen rendszert bevezetni, amivel a tanárokat ösztönöznék a jobb teljesítményre, és nem szivatnák őket?

- Milyen tapasztalatotok van a tanárokkal, oktatással kapcsolatban?



2023. máj. 31. 15:32
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
73%

A tanári szakmával az a baj, hogy teljesen más az elmélet és a gyakorlat. Elméletben minden órán rendben végigmondja a tananyagot a tanár, és x időben számonkéri témazáró formájában. Ez nem feltétlen tud megvalósulni akár betegség, akár fegyelmezési és egyéb problémák miatt (nem értették meg teljesen az anyagot, stb).

Én nekem szerencsém volt, mert nem volt sok rossz tanárom, de tény és való, hogy hasonlóakat mondtak, mint amit írtál. Ebből is látszik, hogy nem mindenkinek való a tanári szakma, de ezt nem pontozással kéne eldönteni, hanem kirúgással. Aki csak azért szépítkezik és tartja be az előírásokat, hogy több pénzt kapjon egy pontrendszer szerint, közben ugyanúgy rühelli a diákokat, semmi keresnivalója nincs az oktatásban. Ez a szakma nem erről szól.

Igenis én is gondolkodtam azon, hogy tanár szeretnék lenni, de a megélhetésen és felelősségen elgondolkozva lemondtam a pályáról. Van aki pedig hivatásnak érzi azért jön, van aki pedig szivatni akarja a diákokat, akarja érezni, hogy hatalma van, azért jön. Az utóbbit illene kiszűrni amint lehet, aki meg jó, azt több fizetéssel csábítani. Sok tanár fogja magát és elmegy targoncásnak, raktárosnak, külön nyelviskolába tanítani, mert az jobban éri meg, és hiába szereti a gyerekeket, valamiből élnie kell. Nem egy tanárunk pl. IT-re váltott pont ezért, mert egyszerűen nem jött ki a hónap végén, hiába vállalt magánórákat is, a hitelt nem bírta fizetni, és amellett pedig a családját nem tudta ellátni.

2023. máj. 31. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
19%
menj át Romániába, és ott nézd meg mi a tanárok helyzete. Szar. Rosszabb, mint itt. Ott sztrájkolnak, mégsem történik semmi.
2023. máj. 31. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
68%

Nagyrészt egyetértek veled.

Én rühellettem a gimnáziumot meg az általános iskolát is.Több tanárnak börtönőr mentalitása volt.Állandóan visszaéltek a hatalmukkal.

Kedvencem a "ne feleselj" volt.A feleselés sértegető visszabeszélést jelent, viszont a tanárok kb minden kritikát annak vettek, ha nem volt igazuk, akkor is.

Ha osztályozni kellene őket emberileg, akkor 1-est kapna egy jelentős részük.


Az egyetemen viszont valódi szakemberekkel találkoztam, akik oktattak.Több tárgyat részben meg is szerettem.Legalábbis, szívesebben olvastam a szakirodalmakat, mint a gimnáziumban használatos könyveket.



Én támogatóm a pedagógusok béremelését, de csak kompromisszumokkal, feltételekkel és nem feltétel nélkül.

Amit akarnak,hogy a semmire kapjanak béremelést, azzal nem értek egyet.

2023. máj. 31. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
86%

Szerinted más munkehelyen hány alkalmatlan ember dolgozik? Üdv a valóságban! 8 évig dolgoztam ugyan annál a multinál, szerinted oda hány léhűtő, semmitérő, lusta, síkhülye, életre is alkatlan embert vettek fel, csak azért hogy meglegyen a létszám? Elárulom, nagyon sokat.

"Pontozásos rendszer" is volt azon a munkahelyen, csak ott évértékelőnek hívták, attól függ, milyen értékelést kaptál, annak függvényében kaptad a fizuemelést. Szerinted kik kapták a legjobb értékeléseket? Nyílván nem azok, akiknek ért is valamit a munkájuk, hanem a csókosok, akik nyaltak a főnökségnek, felnyomták a kolegájukat, vagy valakinek a valakije voltak. Szóval ilyen pontozásos rendszert sehol, semmiféle formában nem támogatok a tanároknál sem.

2023. máj. 31. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
86%

"miközben mi egy normális osztály voltunk, akik tiszteletben tartották a tanárokat, és tanórákat"

Ezt valahogy nehezen hiszem.


"Ezeknek kéne magasabb fizetést adni? Ezeket kéne megbecsülni?"

Nem. A magasabb fizetés (és a sokmás ami miatt tüntetnek) többek között azért kell, hogy legyenek tanárok. Ha lesz több tanár akkor pedig az iskoláknak nem az akárkit kell alkalmaznia hanem azt aki a legalkalmasabb a munkára.


Pont azért kell a fizetés emelés, hogy akiknek annyira nem akarod a fizetését emelni azok eltűnjenek. De mivel sokáig ignorálva volt a probléma és még most is ezért most már olyanok is részesülnének egy ideig a jobb fizetésből akik nem érdemlik meg.

Ez lényegében a büntetés azért amiért nem foglalkoztak a problémával.


"Pontozási vagy egyéb rendszerrel kéne a tanárokat ösztönözni a jobb teljesítményre, ami alapján növekedne vagy csökkenne a fizetésük."

A normális/jó tanárokat nem kell ösztönözni. Ha pedig nem csak büntetnék őket mert meg merik említeni, hogy egyre kevesebb a tanár akkor eltudnának "szaporodni" a jó tanárok és ki tudnák szorítani a rosszakat.


Másik pedig, hogy a tanári munka nem olyan szabad és nem olyan könnyű mint ahogyan te azt gondolod. A gyerekek fegyelmezésére szinte semmilyen lehetőség nincs ami érne is valamit arról nem is beszélve, hogy nem a tanár dolga lenne megtanítani a gyereknek, hogy ne verje a társait.

Sok esetben a szülő dolgát is megpróbálják áthárítani a tanárokra. Aztán csoda, hogy az iskolák tömve vannak elhanyagolt gyerekekkel.


Nem tudom egyébként hogy mennyi az igazság a kérdésedből, mennyi a szándékos és mennyi az elfogultságból következő torzítás. De az tisztán látszik belőle, hogy nem látod a teljes képet.

2023. máj. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
50%
Sajnos sok mindenben igazad van. Két évet dolgoztam középiskolában és nem véletlenül hagytam ott a tanári pályát. Nem a pénz miatt, hanem ami ott folyt a kollégák közt. Az a fúrás, ami ott ment, sehol mas munkahelyen nem volt. Mindegyik azt hirdette, hogy az ő tárgya a legfontosabb, ezért ment a cicaharc, egymás fúrása. Arról meg ne beszéljünk, hogy hány tanár alkalmatlan, mert nem tud tanítani. Van aki felolvassa a könyvet, van aki megsértődik, ha visszakérdez a diák, van aki maga sem érti az anyagot ezért csak magoltat. Az oktatásnak teljesen másnak kellene lenni, mint amilyen a magyar iskolarendszer. Játszák az istent, holott egy jó pedagógus nem bemagoltatja az anyagot, hanem felkelti az érdeklődést, hogy a diák maga is meg akarja tanulni azt. Na ez nem megy. Tanulásfóbiás tömegeket gyártanak, akik alkalmatlanok a mai kor követelményeinek megfelelni. És igenis pont ezért nagyon jól jönne egy visszajelző rendszer, ahol a tanárok fizetése sokkal jobban függne attól, hogy mennyire alkalmasak a pályára, mert pontozzatok le, de sajnos sok tanár még azt sem érdemli meg, amit most kap fizetést.
2023. máj. 31. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
28%
Ebben sok igazság van, és a mostani béremeléssel egybekötött reform (értékelés stb) talán majd jó irányba viszi el a dolgokat.
2023. máj. 31. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
73%

A tanárok helyzete nagyjából tükrözi a magyar társadalom helyzetét, a bekövetkezett változásokat, a hangsúlyok eltolódását, az értékviszonyok megváltozását. A középiskolai tanárnak 100 évvel ezelőtt társadalmi rangja volt. Nemcsak az iskolázottsága és tudása miatt, de a hivatalos jövedelme miatt is. Hogy nyaranta több hetes nyaralásra tudta elvinni a többtagú családját Fiuméba vagy máshová a dalmát tengerpartra, az egészen megszokott volt. Mint ahogy az is, hogy otthon cselédet, szakácsnőt tartottak az egykeresős család mellett.

A létezett szocializmus évtizedei alatt sikerült degradálni a tanárok társadalmi megítélését, a kiszélesített kötelező oktatás, a kétkeresős családmodell és a túlzásba vitt liberális megítélés miatt a gyerekek fegyelmezése kikerült a családból az iskolába. A tanárképzés során viszont "fegyelmezni" nem tanítják meg a tanárokat, de persze eszközeik sincsenek, így aztán a tanár a tanóra jelentős részében kénytelen valamilyen fegyelmet, rendet tartani, magyarán, nem a szakmáját gyakorolja. Az otthon meg nem "nevelt" diák meg kiröhögi, mert jobb okostelefonja van, mint a tanárának.

2023. máj. 31. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
44%
Azt gondolom jobb lene fizetös oktatás és akkor nem alkalmatlan emberek tanitanának hanem versenyképes emberek.Aki meg szegény marad az államinál ahol bohocok vanak.
2023. máj. 31. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

"Azt gondolom jobb lene fizetös oktatás és akkor nem alkalmatlan emberek tanitanának hanem versenyképes emberek.Aki meg szegény marad az államinál ahol bohocok vanak."


Tehát aki hátrányosabb helyzetből jön annak még jobban nehezítsük meg a helyzetét, a gazdagok legyenek még kiváltságosabbak.

2023. jún. 1. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!