Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Izland miért nincs a hírekben?...

Izland miért nincs a hírekben? Talán ezért?

Figyelt kérdés
[link]
2012. aug. 3. 20:11
 1/4 anonim ***** válasza:
54%
Ha ilyen kibebaxott jó a helyzet Izlandon, és még azt is elintézték, hogy nem fizetnek, akkor mitől lett a 2007-es 20% körüli GDP arányos adósságból mára 140%-os?
2012. aug. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
54%

www.hvg.hu-n ez az utolsó hír:


2012. június 22., péntek, 12:53

Szerző: MTI


Címkék: Brüsszel; Izland; uniós csatlakozás;


kinyomtatomKinyomtatom • ElküldömElküldöm

Twitter


Három újabb fejezetet nyitottak meg pénteken az Izland uniós csatlakozásával kapcsolatos miniszteri tárgyaláson Brüsszelben.


A csatlakozási tárgyalásokon összesen 35 témafejezet keretében tekintik át, milyen lépéseket kell tennie a tagságra pályázó államnak azért, hogy megfelelően átvegye a közösség által eddig elért eredményeket - jogi előírásokat, politikai célokat.


A pénteken megnyitott három fejezet a közlekedési politikát, a szociál- és foglalkoztatási politikát, valamint a pénzügyi ellenőrzés kérdéseit érinti.

2012. aug. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
87%

De szeretem ezeket a hozzáértő cikkeket... :)


Pénzügyi alapok nincsenek, tippjük sincs a világgazdaságról, de mindenhol titkos összeesküvés van, hát persze.


Na, akkor nézzük, főbb vonalakban, miért rossz az államcsőd, illetve, a fizetésképtelenség.


Elsősorban azért, mert az adott ország valutája értéktelen lesz, mivel a mai világgazdaság már nem úgy működik, mint régen. Régen egy adott ország valutájának az értékét az ország aranykészlete határozta meg. Voltaképpen a pénz nem volt más, mint egy-egy váltó, amit az adott állampolgár birtokolt az aranykészletből. Manapság viszont a pénz, amit a kezedben tartasz, nem egy fix árú valamihez kapcsolódik (bár az arany sem éppen fix, de ez más téma) hanem az adott ország gazdasági mutatóihoz kapcsolódik. Vagyis voltaképpen félig-meddig egy hitelbilétát nevezünk pénznek - adott befektetők vesznek-e belőle valamit, illetve az adott ország külföldi exportjából befolyó érték. Vagyis ha a befektetők értékesnek találják a pénzt, és/vagy az ország jól teljesít exportra, akkor a pénz sokat ér = több árut kapsz érte más országban. Ha nem, akkor keveset. Mivel példának okáért Magyarország nem önfenntartó, és nem, nem is lenne erre képes, hiszen ásványi kincsünk jóformán nincs - ergo nem vagyunk képesek például Paksnak szükséges uránt bányászni, se országnak elegendő olajat, vagy földgázt, se egyéb, a mindennapi élethez nélkülözhetetlen nyersanyagot megszerezni, ezért Magyarország, mint szinte a világ minden országa, függ a többitől. Vagyis fontos az, hogy a pénzünk a lehetőségekhez mérten sokat érjen. Ha a pénzünk keveset ér, mert nem exportálunk, vagy mert a befektetők nem adnak nekünk pénzt és bizalmat, akkor kiskocsival tolhatjuk külföldre a húszezreseinket, egy hordó olajat se kapunk érte. Mert szép és jó, hogy élelmiszert képesek vagyunk előállítani magunknak, de a traktor nem megy dízel nélkül, és a magyar lakosság nagyrésze éhenhalna, mire visszaállnánk középkori földművelésre. Ezért kell minden erővel elkerülni az államcsődöt.


Na, nézzük akkor Izlandot. Izland is tetemes adósságot halmozott fel, azonban az ő helyzetek nagyon-nagyon más. Alapból, az egész ország lakossága harmada csak Budapest lakosságának. Ezenkívül, nincs nagyon energia függésük, hiszen geotermikus energiából remekül elvannak, a halászat meg eléggé jó exportot ad (per főre értve, hiszen azért az izlandi export nem világméretű, de nagyon jelentős egy 300.000 fős országhoz képest). Vagyis amikor ők kijelentették, hogy "bocsesz, nem fizetünk" akkor őket nem fenyegette a totális összeomlás. Egy ekkora állam nagyon sokáig elegendő készletet tud felhalmozni, viszonylag könnyedén. Az exportcikkeiket megveszik külföldi valutáért (pl euróért) amiért ők cserébe, saját fizetőeszközt nélkülözve, tudnak venni például olajat, gyógyszert, és hasonlókat. Tehát ők csak és kizárólag az exportból fel tudják húzni magukat a csődből.


Mi viszont NEM. Ha az ország minden milliméterét beszántanánk (ami nonszensz volna) akkor is húzósan tudnánk magunkat talpraállítani - arról nem is beszélve, hogy se géppark, se képzett munkaerő nincs ehhez. Normális mezőgazdálkodás nem abból áll, hogy állsz a földön, és kapálgatsz (ellentétben azzal, amit sok jobbik-fan elképzel). Ahhoz azért magasszintű tudásanyag kell, hogy valóban ÉRTELME is legyen a termelésnek. Vagyis mi hirtelen a semmiből nem tudunk akkora exportot teremteni, amivel előtudnánk állítani az ország működéséhez szükséges külföldi, használható valutát, ha a forint értéktelen lesz. Izland viszont meg tudta tenni.


Ezért is fölösleges folyton-folyvást emlegetni - az ő példájuk tudná követni mondjuk Andorra, vagy a Vatikán, esetleg még pár miniállam, de egy több milliós, vagy tízmilliós ország már nem (hacsak nem egy olajmező tetején csücsül).

2012. aug. 3. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
29%
bírom azokat akik leírják h. miaz amit nem lehet megcsinálni ...
2012. aug. 3. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!