Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Kik voltak a Nyilasok? Valaki...

Kik voltak a Nyilasok? Valaki elmondaná kb.3 mondatban?

Figyelt kérdés

Utána akartam olvasni, de olyan cikkeket találtam amik több oldalnyiak. Engem meg nagyon röviden érdekel, hogy Kik voltak, miféle terrort csináltak? Kiket terrorizáltak, és hogy tényleg terror volt, vagy csak most mondják?

Tehát valaki leírná nekem 2-3 mondatban a lényegüket, és hogy tényleg terror volt-e?

Köszönet.



2013. márc. 23. 18:33
 1/7 A kérdező kommentje:
Más szóval Nacionalista emberek?
2013. márc. 23. 18:42
 2/7 anonim ***** válasza:
53%

Nem 3 mondat, de a lényeg benne van.


A Nyilaskeresztes Párt – Hungarista Mozgalmat 1944. augusztus 24-én a Sztójay-kormány betiltotta. Ezután „Hungarista Mozgalom” néven két hónapig illegálisan működtek, mígnem 1944. október 15-én este, nem sokkal Horthy Miklós lemondatása, majd letartóztatása után újjáalakult és puccsal magához ragadta a hatalmat. A nyilas karhatalmisták még aznap este a Dunába lőttek munkaszolgálatos zsidókat a budapesti Lánchídnál és Margit-hídnál.[4]



Menetelő nyilasok 1944 októberében Budapesten

A 170 napnyi nyilas uralom során a Horthy által július 7-én leállíttatott deportálások újraindultak Adolf Eichmann vezetésével, és a nyilas kormány hozzájárulásával és támogatásával zsidók és romák tízezreit hurcolták kényszermunkára illetve haláltáborokba.[5] A Budapesten maradt zsidók túlnyomó részének vagyonát és lakásait a nyilas kormány elkobozta, az embereket gettóba zsúfolta. A fegyveres nyilasok zsidók ezreit gyilkolták meg a budapesti gettóban illetve a város egyéb pontjain.[6] A nyilas kormány alapvető stratégiája volt a szovjet csapatokkal szembeni feltétlen ellenállás. Ennek nyomán az ország egész területe hadszíntérré vált, hetekig tartó ostrom alá került Budapest és megsemmisültek a főváros Duna-hídjai.


Wiki

2013. márc. 23. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 rémuralom ***** válasza:
91%

A "Rákosi" kulcsszón elmosolyodtam :) Rákosinak köze nem volt a nyilasokhoz, ő kommunista volt, az egy másik terror.


A nyilasok a Szálasi Ferenc által alapított és vezetett, többször betiltott, majd újraalapított pártjának, a Nyilaskeresztes Pártnak a tagjai. A párt neve a párt logójából származik, a logó egy világoszöld, mind a négy irányban nyílban végződő egyenlő szárú kereszt, a közepén H betűvel. Amikor Horthy Miklós kormányzó és köre kísérletet tett a szovjetek oldalára való átállásra 1944. október 15-én, a Gestapo elrabolta a kormányzó fiát, hogy vele zsarolják meg Horthyt. Horthy átadta a hatalmat Szálasinak, innentől kezdve az ország teljes területének szovjet megszállásáig (1945 április) számítjuk a nyilasok uralmát. Uralmuk terrornak nevezhető, mert statáriális alapon (azaz gyorsan lefolytatott tárgyalásokon, ahol nem a büntetés megalapozottsága az elsődleges szempont) hoztak és hajtottak végre halálos ítéleteket mindenkin, aki szembe ment a hatalommal.

2013. márc. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Azt hittem olyan terror volt, hogy kint lógtak az utcán, és ha valaki nem tetszett nekik, akkor agyon verték, meg beszóltak neki, elvitték felakasztani...

Akkor nem.

2013. márc. 23. 19:05
 5/7 A kérdező kommentje:
Azért mert a diktatúrában is volt olyan hogy elvittek embereket, akik a rendszert bírálták. És azokra is azt mondják, hogy terrorban tartották az országot...
2013. márc. 23. 19:11
 6/7 anonim ***** válasza:
10%
Kérdező, nem rég néztem egy részt a XIX. század műsorból, ami az RTL-en megy késő este. Előkerültek filmfelvételek a nyilasperekről. Ők maguk vallották be, hogy akár nem tetszés alapján, akár heccből lőttek agyon embereket, igaz főként zsidókat. Nőket is megerőszakoltak. Nem koncepciós perről beszélünk, illetve ezt tanúk és túlélők is alátámasztották. Természetesen nem mondható, hogy minden nyilas ilyen volt, de voltak ilyen csoportok is akik valóban terrorizálták az átlagembereket, akár származásuk akár más okból.
2013. márc. 23. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 rémuralom ***** válasza:
100%
Kedves kérdező, a terror azt jelenti, hogy a hatalom félelemben tartja a lakosságot. Ha a kormány kitalálná (figyelem, fikció! nem feltételezek ilyet a kormányról), hogy holnaptól ki kell nyírni minden kommunistát, nem kezdenél el félni? Lehet, hogy nem, mert te nem gondolod magad kommunistának. De ha kinyírják a szomszédodat, mert ráfogták, hogy kommunista, pedig te tudod róla, hogy nem az? Akkor esetleg rájössz, hogy azt, hogy ki kommunista, ők döntik el. Bármelyik pillanatban gondolhatják úgy, hogy te is kommunista vagy. És ezért kinyírhatnak. Na, így azért már lenne benned egy kis para, nemde? És lám, a terror elérte a célját. Senki nem mer ellentmondani a kormánynak, mert különben ráfogják, hogy kommunista, és megölik. Ez így működött a nyilasok idején is, csak akkor nem a kommunista volt a legfőbb ellenség (persze az is), hanem az áruló, a dezertőr (mert ugye háború volt) meg a zsidó. És így működött a Rákosi-korszakban is, csak akkor meg a "kulákoknak" és a "reakciósoknak" jutott ez a sors. Minden esetben a hatalom döntötte el, hogy ki a kommunista, az áruló, a kulák, a reakciós, a fasiszta, az ellenforradalmár stb.
2013. márc. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!