Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan tudnám átlátni a...

Hogyan tudnám átlátni a magyar politikai rendszert?

Figyelt kérdés

Nem politizálás miatt, csak érteni szeretném a ma Magyarországban érvényben lévő rendszert. Visszakerestem a 12-es történelemkönyvben, de sajnos nincs ilyen lecke. Kicsit homályos nekem az egész. Hogy lehet valaki képviselő, mit csinál egy képviselő, hogy kerülhet be a parlamentbe, mi a különbség a listán bekerülés, az egyéni és az országos lista között, hogyan működik a magyar parlament...stb. Az egészről szeretnék egy átfogó képet kapni. TUDOM, hogy Google a barátom, ott ennyit találtam: [link]

Nem valami sok...



2014. ápr. 16. 12:29
 1/8 anonim ***** válasza:
63%

Persze hogy nem tanítanak ilyet. Azt akarják hogy ne értsd. Mint a tőzsde. Látszólag bonyolult, gyakorlatilag korrupt.

A politikai életet meg szeretnék eltitkolni amennyire lehet. Én sem találtam sokkal többet. Meg tegyük hozzá hogy Viktor király módosította most a választási rendszert, szóval ha régebbi választásról találsz az már nem ugyan az mint ez.

2014. ápr. 16. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Jó.. tudom, hogy korrupció van. Mindig is volt és lesz is. Lehet reménykedni, de az az igazság. Engem az elméleti felépítés érdekelne, hogy elviekben "hivatalosan" hogy épül fel. Nem az a része, amiről "nem beszélhetünk".
2014. ápr. 16. 12:38
 3/8 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

esetleg...

Nem tudom mennyire kielégítő, de hátha..

2014. ápr. 16. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi! De lehet az lesz, hogy ismerősön keresztül megpróbálok valakivel beszélni, aki valamilyen szinten jelen van a politikában és elmagyarázza...
2014. ápr. 16. 12:51
 5/8 anonim ***** válasza:
Ez középiskola 4. osztályában tananyag. A könyvben nincs benne, mert gyakran változnak a dolgok, de amúgy erről kell, hogy tanuljatok középiskolában.
2014. ápr. 16. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, félreértés van. :D A rendszerváltásról, hogy abban ki milyen szerepet játszott, mikor mi történt, arról tanultunk. Csak azt nem látom át, hogy ma pl. hogy lesz valaki képviselő, mit jelent az egyéni lista, az országos lista...stb.
2014. ápr. 16. 13:08
 7/8 anonim ***** válasza:

Képviselőjelölt úgy lehetsz, hogy szerzel 750 ajánlást. Indulhatsz egymagadban - kiállsz egy pulttal az utcára, vagy körbetelefonálod az ismerőseidet. Vagy lehetsz egy párt jelöltje, és akkor a pártkasszából fizetnek aktivistákat, hogy gyűjtsenek neked. Ezt a párt csak akkor fogja megtenni, ha pénzzel vagy aktivizmussal letettél már valamit az asztalra (illetve ha valamely pártfunkci táskahordozója/rokona vagy). Ha megvan a 750, beküldöd a választási bizottságnak, és onnantól jelölt vagy - kapsz némi állami pénzt, hogy plakátokat ragasztgass belőle, és, ha van pártod, akkor ők jelzik, hogy hozzájuk tartozol (ha pl. fideszes vagy, akkor Orbán fog melletted állni a plakáton, és még a BKV-járműveken is szerepelhetsz).


Akik egy választókerületen belül indulnak, azok közül választanak az egyéni választás keretei között. Aki a legtöbb voksot kapja, az bemegy a parlamentbe, és onnantól hivatalosan is képviselő.


Ez volt az egyéni választás, de van listás is. Ilyet csak pártok csinálhatnak; összeírnak pár tucat olyan embert, akit tutira szeretnének a Parlamentben tudni, akkor is, ha esetleg egyéniben nem választanák meg őket. A rájuk vonatkozó kérdés az, hogy "melyik pártot szeretnéd kormányon látni?" 93 listás hely van a parlamentben, azokat a listás szavazatok arányában osztják el.


A képviselő elvileg törvényjavaslatot terjeszt be, vitatja azokat, módosító javaslatokat tesz hozzá, végül pedig szavaz róluk. A gyakorlatban a pártok vezetése mondja meg, hogy mit kell csinálniuk, a képviselő pedig egy piszok jól fizetett szavazógépként és bólogatójánosként funkcionál.

2014. ápr. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A jelenlegi rendszerről is kellett volna tanulnotok. Szomorú, ha nem így történt.
2014. ápr. 16. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!