Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi volt Bárdossy László -...

Mi volt Bárdossy László - vitatható - bűne és mi volt Szálasi Ferenc - vitathatatlan - bűne? Vajon miért óvakodtak a kommunista vezetők a proletárdiktatúra pártprogramba emelésétől? Mi volt a Baloldali Blokk célja?

Figyelt kérdés
Nyolcadikos tanuló vagyok és a tanárunk néha olyan kérdéseket ad fel házi feladatnak ami képek alatt van, és nincs benne a tankönyvbe, mivel nem vagyok okos töriből, egyáltalán nem értek hozzá, ezért nem is tudom a választ és ezért szeretnék segítséget kérni tőletek. A második világháború utáni magyar részt tanuljuk. Az első kérdés azt hiszem egyértelmű. A másodikkérdés teljes egészében így szólt: "....? Fejtsd ki erről a véleményed! Gondolj a negyed századdal korábbi rossz tapasztalatokra!" A harmadik kérdés s szerintem egyértelmű, de ha van kérdésetek, akkor tegyétek fel, csak légyszi segítsetek, mert másból jó vagyok és nem akarok rossz jegyet kapni! Köszi! :)

#világháború #politika #nyolcadikos történelem
2015. márc. 29. 12:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
2015. márc. 29. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ebbe benne van? Mert a wikipédián én is rátudok keresni....
2015. márc. 29. 12:51
 3/12 anonim ***** válasza:
Nem tudod értelmezni ezeket az egyszerű szövegeket?
2015. márc. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
59%
Igen, benne van, olvasd el. A házidat senki sem fogja helyetted megírni.
2015. márc. 29. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Valaki milyen okos.... Igen bevallom, nem értem a történelmet.... ez nekem nem könnyű szöveg... de nem kértem senkit hogy csinálja meg a házimat egy 4,3 átlagos tanulóval beszélsz, nem szoktam másolni a leckémet és nem vagyok hülye...

Azért kérdeztem mert nem értem a törit.... és diszlexiás vagyok...

2015. márc. 29. 13:11
 6/12 anonim ***** válasza:
A törin mit nem lehet érteni? Elolvasod és csókolom. Ha meg diszlexiás vagy, mint minden második diák manapság, akkor meg azt sem értenéd, ha mi leírnánk, nem?
2015. márc. 29. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy te érted, de én nem értem a politikát, de azt érteném, ugyanis az nem ilyen "tankönyv" nyelven van megfogalmazva....
2015. márc. 29. 13:27
 8/12 anonim ***** válasza:
Bárdossy bűne bent van a "Népbírósági pere" című alcímnél, Szálasié pedig a "Megítélése" résznél.
2015. márc. 29. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
74%

Egyetlen vigaszt mondhatok, nem vagy ezzel egyedül. Ráadásul ma olyan kor van, ahol a történelmet ismét hamisítják. Ezért ha valódi (úgy értem, hiteles, a történéseknek megfelelő) választ adnál, akkor rossz jegyet kapnál. Volt már ilyen úgy 50-60 évvel ezelőtt.

A második kérdésedre: a proletárdiktatúra az I. világháború zűrzavaros végén, igazságtalan békediktátumok és külföldi csapatok beözönlése hatására jött létre, mert a Károlyi kormány a maga tisztességes eszközeivel csődöt mondott. Ezért sajátos (hadi) programja volt a Tanácsköztársaságnak. Elég kemény, durva programja. Ráadásul ez a szovjet hatásra keletkezett, az akkori elképzelések szerint. Ott is hadikommunizmus volt. Azaz éhség, polgárháború, nyomor, halál. Ezért központi akarattal minden használhatót összeszedtek (elkoboztak, ah kellett), hogy az életben maradást elérjék. Ez nem ment minden ellenállás nélkül, sok volt tehát a statáriális (azonnali) ítélet, többnyire halál. Nálunk román, szlovák, cseh, szerb invázió volt, több fronton kellet harcolniuk azoknak a katonáknak, akik egy véres háborúból hazaéve azt hitték, legalább az életük biztonságban lesz. Kegyetlen időszak volt, később az itt lévő Antant is beavatkozott (ekkor jött Horthy).

1945-ben is háború vége volt, de az alapfeladat az újjáépítés volt, amit mindenki akart (csak másképp). Rákosiék (nem ide tartozik, de tisztességtelen eszközökkel - csalással) szerezték meg a hatalmat, de az korántsem volt olyan stabil, mint 1919 március végén a másik. Nem "óvakodtak". Ez a szóhasználat hamis és elfogult. Egyszerűen nem volt időszerű ugyanaz a cél. Nem kellett megvédeni az országot, mert nem támadta senki. Határmódosításról szó sem lehetett, sem keleti, sem nyugati oldalról nem engedték volna. Egyetlen cél az építkezés lehetett, amely cél 1919-ben fel sem merülhetett (mire igen, már mások voltak hatalmon). A proletárdiktatúra abban a formában egyszerűen értelmetlen volt. Ráadásul Rákosiék Sztálin elképzeléseit valósíthatták csak meg (mondjuk mást ne mis akartak). És Sztálinnak a proletariátus ténykedéséről egészen más nézetei voltak 1947-ben, mint 1919-ben. Közben ő már megszilárdította és megkérdőjelezhetetlenné tette a hatalmát. Röviden szólva: alapvetően más belpolitikai és alapvetően más külpolitikai helyzet alapvetően más programot követel. Nyilvánvalóan szóba sem jöhetett a régi. Nem valamiféle szégyenlősségből, hanem az értelmetlenség okán.

Szálasi bűne nem olyan bonyolult, megtalálhatod sok helyen. Hasonlóan a Baloldali Blokk programját is.

2015. márc. 29. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, vègre egy normális ember.
2015. márc. 30. 08:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!