Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Melyik város volt Magyarország...

Melyik város volt Magyarország első fővárosa?

Figyelt kérdés
Esztergomi vagyok, nekem külön Esztergom történet óráim is voltak csak úgy mint minden esztergomi iskolásnak, és itt és az általános valamint a közép iskolai történelem könyveinkben is azt tanultuk, hogy az ország első fővárosa Esztergom volt. Azonban egyre több helyen olvasom, hogy ez nem így volt, mert Székesfehérvár volt az első főváros. Ez valóban így lett volna? A válaszokat előre is köszönöm.

2015. jún. 27. 19:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
27%
Mi csak azt tudjuk, hogy a legfinomabb gomba az Eszter gomba, nem nő máshol, csak Esztergomba'....
2015. jún. 27. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
9%
Nem Esztergom és nem is Székesfehérvár. A legenda úgy tartja hogy Árpád a honfoglalás után a régi hun király Attila udvarának közelében telepedett le és tette meg a települést az ország fővárosává. Ez a mai Budapesttől délre található hely volt, állítólag a valahol Csepel északi részén. Tehát mondhatjuk hogy az első főváros Csepel volt.
2015. jún. 27. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
49%

A honfoglalást követően a magyar fejedelem és közvetlen környezete (őket hívták fejéreknek) Székesfehérvár környékén települt le.

Azonban már Géza fejedelem Esztergomba tette át az uralkodói székhelyet, tehát már államalapírásunkkor Esztergom volt a királyi város. Ha jól tudom IV. Béla tette át a királyi székhelyet Budára.

Tehát, ha valaki Székesfehérvárt nevezi első fővárosnak annak is van alapja, de ha Esztergomot nevezik annak akkor az is igaz. (és ha mint állam fővárosáról beszélünk, akkor Esztergom a nyerő)

2015. jún. 27. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Az lehet, csakhogy ekkortól még nem számítjuk Magyarországot, pontosabban a középkori Magyar Királyságot. Géza fejedelem viszont Esztergomban rendezte be székhelyét és fia, István is itt született, keresztelkedett és koronázták is meg. Továbbá itt alapították az ország első székesegyházát, Esztergomnak volt a legnagyobb a népessége (10-12ezer fő, ami európai viszonylatban is nagynak számított), itt élt az ország legnagyobb zsidó és örmény közössége, valamint az ország első és egyetlen pénzverdéje is itt üzemelt. Arról nem is beszélve, hogy mikor István legyőzte Koppányt, majd felnégyeltette, akkor a mondás szerint az ország négy legfontosabb várának kapuja felé függesztette ki, ami pedig Győr, Veszprém, Gyulafehérvár és Esztergom vára volt (Fehérvár sehol). Továbbá Esztergom volt az állandó székhelye, nem csak Istvánnak, hanem az utána érkezőknek is, és itt fogadták az évek során az összes külföldi uralkodót aki Magyarországra látogatott, és Barbarossa Frigyes ittlétekor (1189-ben) az ő történetírója nevezte a várost elsőként az ország fővárosának. Ezen tények értelmébe nem értem, hogy miért mondják, hogy mégis Székesfehérvár volt.
2015. jún. 27. 20:17
 5/13 anonim ***** válasza:

"Az lehet, csakhogy ekkortól még nem számítjuk Magyarországot, pontosabban a középkori Magyar Királyságot."


Nézőpont (állambölcselet) kérdése, hogy mikorra datáljuk Magyarország megszületését.

A törzsi állam, vagy nomád állam ugyanúgy országnak minősül, tehát Árpád idején már létezett Magyarország.


Visegrády professzor definíciója szerint: az állam olyan szervezet, amely főhatalmat gyakorol egy meghatározott területen élő népesség felett.

2015. jún. 28. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Nos, ha azt vesszük, Magyarország első fővárosa csakis Székesfehérvár lehetett, mivel az első település, melyen kialakult a modern értelemben vett városi élet, az Székesfehérvár volt. Egyesek szerint már I. Istvántól kivételes privilégiumokat kapott a város, de III. István már minden kétséget kizáróan városi rangra emelte a települést. Ezeket a privilégiumokat hívták fehérvári jognak. Ha egy település várossá akart válni, akkor meg kellett kapnia a fehérvári jogot. Esztergom (ha jól tudom) kb. száz évvel Fehérvár után kapta meg ezeket a jogokat.

A két várost az általánosan elfogadott álláspont szerint Géza nagyfejedelem alapította hatalomra jutásakor. Mindkét város kivételes szerepet töltött be már a fejedelemség életében is. István születési, keresztelési halálozási helyének sem nevezhető meg bizonysággal Esztergom, egyesek szerint ezek az események Fehérvárott történtek.

Fehérvár Szent István uralkodása előtti jelentőségét bizonyítja az is, hogy Géza ott építtette föl az ország első templomát, amelybe eltemették.

Habár István Fehérvárott nem alapított püspökséget, ez nem von el semmit jelentőségéből, ugyanis a királyság világi központjává kedvenc városát (több helyen is így emlékeznek meg róla) tette. A fehérvári Nagyboldogasszony-bazilikát, azzal együtt a kincstárat, a levéltárat és a koronázási jelvényeket kezelő fehérvári társaskáptalan tekintélye az esztergomi érsekségével vetekedett. A káptalan vezetője (a nagyprépost) egyedül a királynak és a pápának tartozott elszámolással. Emellett az ország mindenkori alkancellári tisztségét is a fehérvári prépost töltötte be (a főkancellár az esztergomi érsek volt).

Lehet arról vitatkozni, hogy melyik volt az első főváros, mindkét részről lehet fölhozni érveket és ellenérveket. Én azt a nézetet támogatom, miszerint ekkor az ország kétközpontú volt.

Arról hallottam már, hogy Esztergomban hogy beleverik a diákokba a városuk történelmét, csak éppen meghamisítva. Én nem vagyok a lokálpatriótanevelés ellen, de hazudni akkor sem kellene.

2016. okt. 12. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 zulca válasza:
0%
Buda Vetus vagyis Alt Ofen vagyis Ecilburg, vagyis BUdavár vagyis Buda kalasi- ma Budakalász-Pomáz. Atila királyunk alapította és a tatárok rombolták le. Ezután épült a ma ismert Pest-hegyi Buda.
2017. máj. 5. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
7-es, menj már ezekkel a f***ságokkal... :)
2017. máj. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Egyik azt mondja, hogy a tatár, másik, hogy a török, harmadik, hogy az osztrák rombolta le. Döntsétek már el. És nem csak ebben vagytok ellentmondásosak, hanem szinte mindenben. Ez bizonyítja azt, hogy egy nem létező dolog után kutattok. Vagy legalább is nem úgy létezett, ahogy ti azt elképzelitek.
2017. máj. 5. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
33%

Esztergom volt Magyarország első fővárosa.


[link]


[link]

2017. máj. 17. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!