Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A 80-as években milyen életszí...

A 80-as években milyen életszínvonalhoz volt elég egy átlagos 8 órás állami munkahely? Miért vállaltak be olyan sokan túlórát, több műszakot, fusit?

Figyelt kérdés

2015. szept. 23. 11:37
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Akármennyit is keres valaki, sosem baj ha kicsit több jön be.
2015. szept. 23. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Azért, hogy megvehesse a Trabantot, vagy kijusson (leggyakrabban társasutazással) Bécsbe, Londonba, Bonnba, Párizsba stb.

Vagy azért, hogy be tudjon fizetni egy rendes összeget öröklakásra, házra.

2015. szept. 23. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
83%

Az élemiszer-, és szolgáltatásárszint-paritáson mért átlagbér Magyarországon 1979-ben és 2009-ben megegyezett.

(A GDP reálértékben közben háromszorosára nőtt, ennyivel jobb lett a termelékenység, más szavakkal, háromszorosára nőtt a munkásosztály kizsákmányolási rátája)


A viszonyokat reálisan nem lehet összehasonlítani, részben az energiaárak drasztikus emelkedése, más okból viszont a technikai-műszaki fejlődés miatt.

Ügyes és okos emebr akkor is jól élt, most is jól él, a hülye akkor is csak rinyálni tudott és most is.

2015. szept. 23. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
80-as években már voltak magyarok, akik Londonba utaztak? Én 90-ben születtem és sosem gondoltam, hogy valaha eljutok Londonba, de pár éve sikerült hála a fapados repülőknek.
2015. szept. 23. 11:54
 5/8 anonim ***** válasza:
83%

Voltak IBUSZ-utazások, vagy pl. rokonokhoz is ki lehetett menni. Az útlevélkérő lapon fel kellett tüntetni, hogy milyen célból mész.

Ha rokonokhoz mentél, meghívólevél kellett.

2015. szept. 23. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Én az Állami Biztosítónál dolgoztam a feleségemmel a '80-as években, kettőn keresetéből vígan megéltünk. (8 órában, csak max. heti pár óra túlórával) Kettő Trabantunk volt, meg egy gyerekünk. Magunknak építettünk házat hitel nélkül.

1987-ben jutottunk először ki Bécsbe, oda jártunk vásárolni mint sokan. OTP-ben váltani lehetett dollárt és már mentünk is. Volt mikor busszal mentünk ha volt annyi ember aki jött.

(Hozzáteszem mosodába hordtuk a ruhát ami a 10 emeletes alatt volt.) Mára már nem engedhetjük meg ezt...

2015. szept. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Saját példa:

Anyum és apu is kétkezi munkás volt. Apu gyárban dolgozott és maszekolt mellette (amennyi az idejéből kitelt) lakatosként. Anyu varrónő volt és bedolgozott (tehát otthon varrt és a kész árut vitte a varrodába).

Mindketten éjt nappallá téve melóztak, a nyolcvanas években tudtunk először külföldre menni. Nagyon jó társasutak voltak. (dél Görögo-tól kezdve, Máltán, Spanyolo-on keresztül Tunéziáig bezárólag)


Ha nem albérletben v. munkásszállón lakott valaki, hanem a sajátjában és nem kerülte a munká, élére rakta a pénzt, akkor össze tudott spórolni az utazáshoz. Igaz ugrálni költőpénz szempontjából nem nagyon tudtunk, de már az élmény "megfizethetetlen" volt, hogy az addig csak max. tévében látott helyekre eljuthattunk.

2015. szept. 23. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Egyértelmúen többet ért az akkori fizetés, mint a mostani.
2015. szept. 23. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!