Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Jó lenne egy olyan választási...

Jó lenne egy olyan választási rendszer ahonnan csak egyéni képviselőként lehetne a parlamentbe kerülni?

Figyelt kérdés
Szóval most van 199 képviselői helyünk. Az országot felosztanánk nagyjából 199 egyenlő részre és a lakosság mindegyik körzetből kiválasztja a legalkalmasabb jelöltet és az bejut a parlamentbe. A pártlistákat megszüntetnénk. A szavazáson csak az tudna választani akinek Magyarországon állandó lakcíme van. Más lényes dolog nem változna a jelenlegihez képest.

2017. máj. 1. 15:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ezen már én is sokszor elgondolkoztam, hogy mi a fenére jók a pártok. Oké, a történelemben megvolt a maga szerepe, de szerintem már rég elavult, semmi értelme. A képviselőknek közvetlenül az őket megválasztó lakosságot kellene képviselniük, nem a párt irányítása alapján fütyülni.
2017. máj. 1. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hiába lennének csak egyéni képviselők, az emberek akkor is pártokra szavaznának. A személyre való szavazás falusi vagy kisvárosi mértékben működik, ahol az emberek közelebbről megismerhetik a jelölteket. Ha azt mondjuk, hogy 199 képviselőnk legyen, akkor egy képviselőre durván 50 ezer ember jut. Ekkora tömeget egy ember nem tud képviselni, tehát ha egyéni rendszert akarunk, akkor csökkenteni kéne a választókerületek számát és egyben növelni a képviselők számat.
2017. máj. 1. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Hollandiában olyan választási rendszer van, hogy csak egyetlen választókerület létezik, és a parlamentbe olyan arányban kerülnek be a pártok képviselői, amilyen arányt a választáson elértek.


Szerintem ez a választási rendszer sokkal jobban tükrözi a választópolgárok akaratát, mint ami nálunk van, ahol egy párt 40%-os eredménnyel is alkothat 2/3-ot.

2017. máj. 1. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Nem lenne jó a kérdésben foglalt választási rendszer.


"a lakosság mindegyik körzetből kiválasztja a legalkalmasabb jelöltet"


A lakosság nem a legalkalmasabb jelöltet választja ki. Őszintén: melyik jelöltről lehet BÁRMIT is tudni választásokkor? Talán pár ismert arcról tudnak néhányan, hogy mit is csinál, de többnyire inkább pártpreferencia alapján szavaz az ember.


Egy ilyen választási rendszerben a legnépszerűbb párt szinte mindenhol nyerne.


Ennek az ellentéte (körzet szerint nem, csak pártlistáról juthatnak be jelöltek meghatározott sorrendben) igazságosabb lenne.

2017. máj. 1. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ennél még a csak pártlistás szavazás is jobb lenne.
2017. máj. 1. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
De kíváncsi lennék egy olyan választás eredményére is amit tegnap írt egy hozzászóló: ahol mindenkinek lenne egy "plusz" és egy "mínusz" szavazata. Fogalmam sincs, hogy jobb, vagy rosszabb lenne, csak érdekel, hogy mi sülne ki így egy választásból. Egy szavazat arra, akit választanánk és egy ellenszavazat arra, aki a legelfogadhatatlanabbnak tartunk.
2017. máj. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Vazul1972 ***** válasza:
100%
Nem, nekem jobban tetszik a holland választási rendszer.
2017. máj. 2. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Jó ez a holland választási rendszer, csak mi lesz az egyéni képviselőkkel, mert ha csak pártok indulnak akkor függetlenként nem tud indulni senki.
2017. máj. 21. 16:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!