Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan nézett ki a rendi...

Hogyan nézett ki a rendi országgyűlés 1820 körül? (reformkor előtt)

Figyelt kérdés
2 kamarásra gondolok, hogyan működött?

2017. szept. 17. 18:27
 1/1 anonim ***** válasza:

A reformkorban a politikai viták a megyegyűléseken és az országgyűléseken folytak. Székhelye Pozsony volt. Az országgyűlést a király hívta össze és rekesztette be, de fel is oszlathatta, a király kezdeményezhette a törvények megalkotását is. Országgyűlés elnöke a nádor volt, a reformkorban ezt a tisztséget József nádor, majd halálát követően fia, István nádor, Habsburg-főhercegek töltötték be.


Az országgyűlés kétkamarás volt, alsó- és felsőtáblára oszlott, a két tábla külön-külön ülésezett.


Az alsótábla tagjai az 52 vármegye 2-2 követe, valamint káptalanok követei voltak, elnöke az ún. személynök. A megyei követeket a megyegyűléseken választották a köznemesség köréből, és mandátumukhoz kapcsolódóan a követeket a megyékben utasításokkal látták el, előre megszabták, hogy milyen véleményt kell képviselniük egy-egy javaslattal kapcsolatban, és hogy hogyan kell szavazniuk. A követek általában képviselték az utasításokat az diétán, de előfordultak kiszavazások is. Az alsótáblán megvitatták a királyi kezdeményezéseket, de önállóan is kezdeményezhettek törvényt. A vita eredményeként határozatot hoztak a törvényjavaslatról, amelyet üzenetként továbbítottak a felsőtábla részére.


A felsőtábla tagjai az arisztokrácia nagykorú férfitagjai, valamint a főpapok és a főispánok voltak, a felsőtáblát a nádor elnökölte. A felsőtábla az alsótábla üzenetét megvitatta, arról határozatot hoztak. Ha az üzenet nem kapott többséget, akkor újabb vitára visszakerült az alsótáblára. Ha az üzenet megkapta a többséget, akkor a törvényjavaslatot felterjesztették a királynak aláírásra, ez volt a felirati javaslat.


A király elutasíthatta a feliratot, ebben az esetben ez visszakerült a felsőtáblára, ahol újratárgyalták a javaslatot. Ha a király elfogadta a felirati javaslatot, akkor azt aláírásával szentesítette, törvény vált belőle.


A bonyolult tárgyalási folyamat, az alsótábla és a felsőtábla gyakori érdekellentéte, illetve az, hogy a felirati javaslaton a király gyakran hónapokig „gondolkodott”, időben elnyújtotta a törvényalkotási folyamatot. Kétségtelen eredménye volt ennek a tárgyalási eljárásnak, hogy a szentesített törvények mindhárom szinten elfogadottak voltak, így azok tartalma mögött jelentős megegyezés volt a hatalmi érdekek képviselői között.

2017. nov. 8. 01:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!