Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen alapvető különbségek...

Milyen alapvető különbségek vannak a konzervatív & liberális ideológia közt. Magyarországnak melyik lenne jobb és miér?

Figyelt kérdés
2017. szept. 20. 06:48
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
68%

alapvető? hát nagyon egyszerű, csak pár gondolatban:

konzervatív:

- maradi

- hagyományos, már-már elavult értékrend(ek)

- tekintélyelv, és annak elfogadása

- a régi eszémék hírdetése

(nézz csak szét a mai Mo-on, és rájössz, jobboldali politikus, ill. párt az MINDEN ESETBEN konzervatív)

- eszméinek (akár erőszakos módon történő) ráerőltetése az eltérő véleményen lévőkre


liberális (és NEM LIBSI!!!)

- egyik legfőbb jellenzője a nyitottság

- fő szempontja az EGYÉN szabadsága

- megveti a hatalmat és a tekintélyt

- lényeges, hogy a szabadságot olyan mértékben értelmezi, hogy azzal az egyének biztonsága ne legyen veszélyeztetve

- tiszteletben tartja mások véleményét

- preferálja a hovatartozástól független, békés együttélést

- liberalizmus = szabadelvűség (eredete: a latin "liber"/felszabadított, azaz nem rabszolga/ szóból, de angolul is, liberty = szabadság, ki nem találtátok volna)


Tudom, hogy egy nem hivatalos, szinte bárki által szerkeszthető oldal, de itt van részletezve:

liberalizmus: [link]

konzervativizmus: [link]

2017. szept. 20. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 hájaaa ***** válasza:
50%

Hú 1-es mit fogsz te itt most elindítani jajj :D

Ettől függetlenül egyet értek veled, tegyük hozzá valamikor a konzervatív hozzáállás jobb mint a liberális. Ettől függetlenül a liberális eszme, sokkal nyitottabb az új dolgok bevezetésében.

2017. szept. 20. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
56%
"A liberalizmus és a konzervativizmus olyan rokon, egymással nem ellentétben álló világnézeti rendszer, amelyek a korai liberálisok által deklarált szabadságjogokat elfogadják, de e jogok súlyában és jelentőségében eltér a véleményük. Míg a liberálisok az egyéni szabadságjogokra helyezik a hangsúlyt, addig a konzervatívok a közösségi jogokra. A jogfelfogás súlypontjai határozzák meg a liberális, a konzervatív, és a köztük álló konzervatív liberális álláspontokat."
2017. szept. 20. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
85%

"- fő szempontja az EGYÉN szabadsága

- megveti a hatalmat és a tekintélyt"


Ez pont nem igaz! Ugyanis kihagyod a lényeget, miszerint az egyén szabadsága, amíg az másokat nem sért, korlátoz és abszolút nem a hatalom meg a tekintély megvetése, épp ellenkezőleg a törvények szigorú betartása, jogkövető magatartás. A liberalizmus alapja épp az, hogy mindenki a "fair play" alapján viselkedik, a megadott játékszabályok értsd. törvényi, alkotmányos keretek között, a hatalom döntéseit pedig csak legális, törvényileg szabályozott módon kérdőjelezik meg. pl. lehet tüntetni, de ha a tüntetést 14-20 óráig hirdetik meg, akkor 20:00 perckor már induljon mindenki haza.

2017. szept. 20. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
93%

4-es, jogos amit írsz, részben.

Egy irányítás, egy összefogó erő kell, de LIBERÁLIS szemléletben.

Jelenleg (nem csak nálunk) az van, hogy van egy "vezér" aki a saját képére kívánja formálni a birkáit, és el próbál nyomni/lehetetleníteni mindenkit, akiknek nem egyezik az álláspontja/világnézete az övével. Ez csak a jobboldali, konzervatív emberek jellemzője. Én nem vagyok vallásos, de nem mondom senkinek se, hogy ne legyen az, csak engem hagyjon vele békén. Konzervatív, jobbos vezérünk keresztény (állítólag), és KÖTELEZŐVÉ TETTE a hittan vagy erkölcstan oktatást. Ez milyen? Hagyjuk. És itt hittan alatt értsd a kereszténység terjesztését, mert erről szól. Más vallás "oktatása" nem szerepel a programban. De ez csak egy kiragadott példa.

Azt pedig leírtam, hogy a liberális eszmék egyik fő pillére az egyén szabadsága, mindaddig (ill. olyan keretek között) amíg az mások szabadságára (és épségére) nem jelent veszélyt (tehát a "segítsük és hozzuk ide a migriket" az konkrétan nem liberális eszme, vagy gondolkodás, az tipikusan az "idióta libsi" kategória, csak ezt a két fogalmat hajlamosak összemosni sajnos)

Amúgy az is tipikus konzervatív, jobboldaali hozzáállás (már bocsánat, nem akarnék személyeskedni), hogy egy mondanivalóból kiragadnak részleteket, sarkítják és ferdítgetik azokat, és rásütik, hogy "ez mekkora baromság bazzeg"

A konzervatív ember az megalkuvó, igényli az irányítást, és vezényszavakkal táplálkozik, azokkal könnyen manipulálható. Az elé dobott csontot hajlamos gondolkodás nélkül rágcsálni, és elégedett, hogy ő azt megkapta. Remélem érthető a metafóra :)

2017. szept. 20. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
11%

"Ugyanis kihagyod a lényeget, miszerint az egyén szabadsága, amíg az másokat nem sért,"


a magyar liberálisokat pont nem érdekelte a konzervatívok szabadságjoga

nagyon sokáig gyakorlatilag ellehetetlenítették az iskolai hitoktatást (persze csak a katolikust), tehát keresztény szülőként alig biztosíthattál a gyerekednek keresztény nevelést

(és ez már rendszerváltás után volt)


jó, persze mindent meg lehet magyarázni, az elméleti liberalizmus utópisztikusságát pont ez mutatja


biztos tök jó az a liberális társadalom ahol mindenki tök ugyanolyan, és nincsenek világnézeti különbségek, nagyon könnyű tehát a liberalizmus különböző vállfajaival szemben azt a bizonyos toleranciát mutatni

2017. szept. 20. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
25%

A konzervatív az a jobboldalnak felel meg

A nemzeti értékek előtérbe vannak helyezve , itt az egyént helyezi a középpontba nem a csoportot ezért ez a maszekok körében nagyon népszerű politikai forma.


A liberalizmus alapjában véve a szabad gondolkodás elve

Az egyenlőség van előtérbe helyezve. Egy liberális gondolkodású ember minden véleményt elfogad még ha nem is egyezik a sajátjával.

FIGYELEM! nem összekeverni a liberálist a neoliberálissal a külömbség abban áll hogy míg a liberális elfogadja a neki nemtetsző dolgokat addig a neoliberális rákényszeríti az akaratát másokra

2017. szept. 20. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
90%

pont hogy már megint félremagyarázod

Írtam én egy szóval is, hogy nem adhatsz a gyerekednek vallásos neveltetést? (mondjuk ezt sem helyeslem, hadd döntse el ő maga majd ha elég idős lesz hozzá, hogy kíván-e bármilyen felekezethez tartozni) Nyugodtan járathatod hittanra (iskolán kívül, különóra jelleggel, mint ahogy más sporta járatja a gyereket, vagy kézműves szakkörre, vagy zenetanárhoz -gitár, dob, zongora, stb-, szíved joga úgy nevelni, ahogy te azt jónak látod. Csak ne így, kötelező jellegűen, a tanterv részeként legyen a hitoktatás, mert az már a hittérítés, az agymosás kategória, mivel az iskolás korú gyerek (pláne a kisiskolás) még nagyon könnyen manipulálható, formálható.

2017. szept. 20. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
17%

tehát mondjuk azt eldöntheti, hogy katolikus akar-e lenni vagy sem, de azt már nem, hogy homofób vagy LMBTQ szimpatizáns akar-e lenni


olyan ez, mint amikor nem pakolhatod ki a bacon-os szendvicsedet egy muszlim mellett, de azt tűrjed, hogy a melegek falják egymást melletted


kettős mérce

2017. szept. 20. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
90%

kiforgatod, kiforgatod, kiforgatod

Ki a bánat mondta, hogy pl egy muszlim mellett "nem pakolhatod ki a bacon-ös szendvicset"? Akár jóízűen fel is zabálhatod mellette, neki nem kötelező enni belőle. És a normálisat nem zavarja, közűlük is csak a szélsőségest, a fanatikus. Van muszlim ismerősöm, le se szarja, ha mellette tömöm a pofámat disznóhússal.

Mint ahogy engem se érdekel, hogy ő mit és hogyan csinál.

A melegekkel ugyanez a helyzet. Nyilván, ahogy én se dugom meg a páromat a nyílt utcán (heteró vagyok, ellenkező nemű a párom), úgy ők is ezt a részét a párkapcsolatuknak intézzék otthon a négy fal között. De az engem pl egy cseppet sem zavar, és nem háborít fel, ha kézenfogva sétál vagy csókolózik egy meleg pár a nyílt utcán. Nem mondom, hogy első blikkre nem lepődök meg, mert mégse egy szokványos dolog, de nem háborít fel, én nem fogom őket ezért megkövezni, elítélni. Ugyanakkor a "pride" nevű felvonulástól hülyét kapok, az tipikusan a kis "díszb*z1k" művelik, az nem helyén való. Elhiszem, hogy az elfogadás miatt alakult ki az egész rendezvény, de az akkor sem tolerálható, még liberális szemmel sem. Ő(k) meleg(ek), ez magánügy, és pont.

2017. szept. 20. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!