Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon miért nem...

Magyarországon miért nem tudnak kiegyezni az ideológiák?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy azokat a társadalmi problémákat amikről rojtosra beszéli minden párt a száját, talán könnyebb lenne megoldásra vinni az itt soha meg nem valósult társadalmi konszenzussal.


Mi a tapasztalat? Magyarországon mindenkinek a saját ellenfele maga a sátán. És ez mára elhatalmasodott.


De érdekes módon az egészségügyi, oktatásügyi stb elcsépelt ámde égető problémák, sőt, még a migráció is, sokkal jobban megoldhatókká váltak olyan országokban ahol a társadalom hajlik a konszenzusra. Nem arra gondolok, hogy szeretni kell egymást, hanem elfogadni és kiegyezni.


És akkor rögtön beljebb vagyunk.

Németországban számtalanszor tudtak már kiegyezni szocdemek és konzervatívok, és most egyeztek ki liberálisok, zöldek és konzervatívok, eredmény? Nincsenek olyan demagógiába fuldokló konfliktusok, mint idehaza, mert ott működik a parlament.


Új Zélandon most volt képes kiegyezni a szociáldemokrata oldal és a radikális jobboldal. Ami nagyon nagy eredmény véleményem szerint.

Úgy kéne itt is viselkedni a pártoknak mint normális emberek.

Szerintetek? Ti mit gondoltok erről? Nem lenne jobb és hasznosabb hasonlóan elásni a csatabárdot? Miért olyan nehéz ez Magyarországon?



2017. nov. 2. 14:54
 1/8 anonim ***** válasza:
72%
Mert itt valójában nem az ideológiák harcolnak. Az egykulcsos adón kívül más nem nagyon lebeg a hívek szeme előtt, az ideológiákkal csak takaróznak.
2017. nov. 2. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Alain Delon ***** válasza:
72%
Mert itt azok a pártok magasról sz_rnak ezekre a problémákra. Csak a saját kis pozíciójuk érdekli őket.
2017. nov. 2. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
25%

" Mert itt valójában nem az ideológiák harcolnak. Az egykulcsos adón kívül más nem nagyon lebeg a hívek szeme előtt, az ideológiákkal csak takaróznak. "


Igazad van az egykulcsos adó/kevesebb rezsi / csok általában ezeket a kormányintézkedéseket szokják felhozni viszont ezért még nem nevezném az embereket "híveknek" van olyan is de nem mindenki az.


Ezzel ellenben a jelenlegi ellenzék akik voltak kormányon na tőlük tudsz mondani pozitív intézkedéseket amik az egész lakosságra hatással voltak? Mert én nem semmi pozitívumot nem tudok felhozni akárhogy is próbálkozok. Amire emlékszek hogy túlzott deficit eljárás indult ellenünk mivel még a 3% os hiányt sem tudtuk tartani ami érdekes mivel nem kis kölcsönt vettek fel az IMF től de hová lett az a pénz?

Egy teret nem tudtak felújítani sőt semmitsem


Félre ne értsetek nem a Fideszt védem de van egy tény amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, az hogy az ellenzék a Jobbikot és az LMP-t kivéve az előző bukott kormányból áll.

2017. nov. 2. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Előző ha mindenki így fogná fel nem lett volna ennyi brit baloldali kormány a Munkáspártból, és jobboldali konzervatív, a történelem során. Mit kéne tenni? Minden bukott kormány ideálját és pártját kiírni a történelemből? Vagy mindenki azért újra kezdheti? Természetesen itt ez nem történt meg, nem is biztos hogy fog, de az esélyt szerintem senkitől se szabad elvitatni, nézd meg a brit Munkáspárt innovációját.
2017. nov. 2. 16:35
 5/8 anonim ***** válasza:

"Magyarországon miért nem tudnak kiegyezni az ideológiák?"

Azért, mert Magyarországon a politikai kultúrát a Fidesz teljesen lecsökevényesítette, és ezzel a dologgal szemben a baloldal tehetetlen volt, de a társadalom se volt immunis a gyűlöletkeltésre. A gyűlöletkeltés sokkal könnyebb, mint az érték megbecsülése, vagy az értékteremtés, és a mindenféle demagóg harcra buzdításnak összezáró ereje van, akármennyire alaptalan az egész, a mumussal való ijesztgetés is nagyon bevált módszer: félj mindenkitől, akiről én azt mondom, és majd én megvédelek, cserébe nézd el azt az apró kis hibámat, hogy totálisan igazságtalan vagyok, hogy nem teremtek értéket, hogy szétlopom az országot következmények nélkül, hogy megfosztalak a jogaidtól vagy annak gyakorlási lehetőségét megnehezítem/ellehetetlenítem.


Hogy ez az egész hogy kezdődött, ki kezdte tulajdonképpen mindegy is, megoszlanak a vélemények, de egyre rosszabb lett. Véleményem szerint a Fidesz kezdte ami hirtelen eszembe jut a nemzeti szimbólumok kisajátításával (kokárda viselésére felhívás a választásokon, és a baloldalnak meg nem volt annyi fantáziája, hogy azt mondja, hogy baloldaliak, nem engedjük hogy elvegyék tőlünk a nemzeti jelképet, viseljétek ti is! Lehet, hogy gondoltak rá, de nem tettek így.)

Már korábban is ott volt rendszeresen főleg Torgyán és a többi jobboldali részéről a hazaárulózás, pufajkázás, ügynöközés, komcsizás, ballibsizés, de nem állítom, hogy a másik oldalról nem hangzott el főleg a MIÉP-pel vagy később a Jobbikkal szemben a (neo)nácizás. (Hozzáteszem: rendszerváltás óta a Fidesz rengetegszer ígérte az ügynöklista nyilvánosságra hozását, de ezt kétharmados hatalommal sem akarták annyira, hogy megtegyék, nyilvánvaló ellenérdekeltség miatt.)


Ami igazán nagy gond, és ez szerintem tudatos volt, az, hogy a politikai irányelveket - ha úgy tetszik, ideológiákat - szitokszóvá alacsonyították, szitokszavakkal szemben meg nem lehet józan ésszel felvenni a versenyt, azok csak indulathordozó, indulatkeltő szavak. Hozzátartozik az is, hogy a baloldal, jobboldal, liberális, konzervatív... annyira szűk skatulyák, és a társadalmi problémák/megoldásra váró feladatok annyira összetettek, hogy nem lehet csak egyik oldalról kezelni. Mégis belekényszerítik az embereket abba, hogy skatulyákban gondolkozzanak, és szájukba rágják, hogy mi a "felháborító".


A Fidesz-kormány valójában elég kevés értéket teremtett, igazából a kommunikációjuk és a sajtókontrolljuk az erős. Nem azt mondom, hogy a sajtókontroll 100 százalékos, hogy ellenzéki vélemény nem hangzik el, mielőtt a Pro Patria-félék ezzel jönnének, és felsorolnának "cáfolatként" néhány ellenzéki médiát, hanem azt, hogy azok sokkal kevesebb helyre tudnak eljutni, a fideszesek ezerszer több közpénzt kapnak, és annak ellenére, hogy a közérdekű adatok eljuttatása közérdek, és közfeladat lenne, egyre inkább megnehezítik, sőt fizetőssé teszik, csak hogy minél átláthatatlanabb legyen minden, könnyebben menjen a lopás (nem mintha amúgy gondot okozna nekik).


Szóval visszatérve: ez itt egy társadalmi probléma. Ha a szociális helyzet le van nyomva egy szint alá, vagy ott a folytonos fenyegetettség, hogy ez bármikor bekövetkezhet, akkor az emberek empátiája elveszik, hajlamosak mások hibáztatására, bűnbakkeresésre, és aki keres, az talál is. És természetesen a megosztottság is ezerszer könnyebben megy.


Itt nem ideológiai háború folyik elsősorban, hanem pártok háborúja, amelyek ideológiai köntösökbe burkolóznak, vagy még az sem. A Fidesz úgy gondolkozik, hogy oszd meg, és uralkodj. A megosztás sikerült, így nincs min alkudozni. Ha az ellenzék egységes lenne, akkor sokkal több kérdésben kényszerülne alkura. Lásd, ahol az ellenzék egységbe lépett, ott visszavonulót fújtak: internetadó, vasárnapi boltbezárás, olimpia, római-parti mobilgát.


Sajnos a Fidesz képes elhitetni az emberekkel azt, hogy az a helyes, ami ellen '89 környékén küzdöttek: egypártrendszer (tudom, hogy több párt van, de ha azok jelentőségét annyira kiüresítik, hogy a parlamentben még a legutolsó államtitkár is simán megteheti következmények nélkül, hogy megtagadja az írásbeli kérdésre a választ, vagy következetesen minden indítványukat semmibe veszik, az olyan, mintha nem lenne). Szabad sajtóról sem beszélhetünk igazán, hiszen a szabad sajtó ott kezdődik, hogy az újságírónak szabad hozzáférése van az információhoz, és nincs akadályozva a közlésben.

És tény, hogy amit sokszor mondanak, azt a a legtöbb ember elhiszi, akármekkora hazugság. Ez is a Goebbels-i propaganda része, ezért volt képes meghülyíteni egy országot. Ezt nem teszik meg az általad felsorolt országokban. Ott van társadalmi elvárás a konszenzusra, ott a pártok a társadalmat szolgálják, nálunk a Fidesznek sikerült elérnie, hogy a társadalom szolgálja a Pártot. Ahogy ez a szocializmusban volt.

2017. nov. 6. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Ezzel ellenben a jelenlegi ellenzék akik voltak kormányon na tőlük tudsz mondani pozitív intézkedéseket amik az egész lakosságra hatással voltak?"


Kezdjük azzal, hogy a jelenlegi ellenzék számos pártja még sosem volt kormányon, ha így teszed fel a kérdést, akkor azt hazudod, vagy hiszed, hogy a Párbeszéd, az LMP a Jobbik, az Együtt stb. Mind-mind kormánypárt lenne. Ez még akkor is így van, ha ott van, hogy "akk voltak kormányon", hiszen ha nem így gondoltad volna, azt írtad volna, hogy a DK és az MSZP...

Számomra kicsit kínos védenem őket, mert bár baloldali ellenzéki vagyok rengeteg dologban nem értek velük egyet, mégis úgy gondolom, hogy számos jó dolgot tettek, és tehettek volna, ha nem akadályozza meg őket a Fidesz, úgy értem, ha a Fidesz korrekt ellenzéki pártként viselkedik, és a személyes vagy a párt érdekénél többre tartja a haza érdekét.


Amiért te nem tudsz felsorolni, az az, hogy a te fejedet megtömték indulattal, elégedetlenséggel, hogy értéket nem látsz, vagy nem bírod felmérni, megbecsülni, akkor sem, ha történt értékteremtés.


Néhány példa:

- hatalmas autópálya-építések (ennek jó részét már a Fidesz adta át, de a beruházás és kivitelezés még MSZP-s időben történt)

- Hidak

- fővárosi úthálózat szinte teljes felújítása kb. két év alatt - korábban a kátyúk városa volt Budapest.

- panel program

- hét évig adott a nyugdíjasoknak 13. havi nyugdíjat (Medgyessy vezette be betartva a választási ígéretét, és igen, Bajnai vonta vissza a gazdasági világválság miatt. Ha azt mondod, hogy ez milyen rossz volt, akkor meg kell, hogy jegyezzem, ezt még a Fidesz is megszavazta, sőt a választásokon 14. havit is rálicitált, most pedig már rég nincs válság, de még a 13. havit se kapják meg.)

- kórházi napidíj, vizitdíj (Bár a kidolgozás nem volt teljesen jó, a tájékoztatás és a felkészülés pláne, de maga az alapötlet igenis nagyon szükségszerű volt, és a Fidesz csak egy mesterséges tömeghisztériát csinált felelőtlen pártérdekből, aminek most isszák is a levét, bár az is lehet, hogy az egészségügy tudatos és következetes lezüllesztése folyik: szociális Taigetosz, a szegények sokkal rövidebb ideig éljenek, legyen kevesebb gyerekük, a gazdagok meg majd ránk szavaznak. A számítás ott bukik, hogy a gazdag csemeték nagy többsége úgy húz el külföldre, mint annak a rendje, itt meg csak nagyon kevesen maradnak, és elég sok gonddal a nyakukban: nyugdíjválság, adósság-válság Paks2 adósságra gondolok elsősorban, de a többi sincs megoldva igazán. Most már a Fideszre szavazók többsége is belátja, hogy szükség lenne vizitdíjra, kórházi napidíjra. Végül is van is, csak nem pénzt kell bevinni, hanem eszközöket, amit az MSZP idejében elképzelhetetlen volt.)

- Gazdasági világválság idején egy viszonylag jó válságkezelés volt. Rossz volt, de a körülményekhez és a lehetőségekhez képest jól kezelték. És amikor a lehetőségekről beszélek, figyelembe kell venni azt, hogy MSZP kisebbségben kormányzott, a Fidesz minden megszorítást, vagy költségracionalizáló intézkedését megtámadta, hisztériába hajtotta, és népszavazással fenyegette. Szóval ennek tükrében elég jól kezelte.

- 2-es metrófelújítás,

- több villamos felújítás


Ha ezzel szemben megnézzük, hogy a Fidesz 2/3-dal és szinte mindenhol önkormányzati többséggel stb. vannak (jó, a 2/3 már egy-két fővel nem teljes egy rövid ideje, de akkor is), nincs gazdasági világválság... mégsem teremtenek, csak holdudvart építenek.

2017. nov. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

És természetesen nem mondom, hogy a DK-s MSZP általam felsorolt pozitív eredményei mind tökéletesek lettek volna, de azért jóval kevesebb volt a gond, mint a mostani kormánynál. Persze nem lehet elfelejteni a felesleges viaduktot, vagy a kis dombocska alagútját, és más hasonlókat, de ami most folyik, ahhoz képest az semmi.

Ja és még egy-kettő:

BKV-járatok összehangolása,

BKV éjszakai járatok átszervezése, ami korábban katasztrofális volt, most egész jó.

2017. nov. 6. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

https://www.youtube.com/watch?v=mlDB5P5WTiw


És ha úgy közelítenénk meg a kérdést, hogy azt, amit a Fidesz 2010 óta elvett, azt 2010-ig mind megadta az MSZP, nos mindjárt más lenne a leányzó fekvése, pedig ugyanaz a kérdés. Számos helyen felsorolták már, hogy miket vett el a Fidesz, elég hosszú lista van, nos azt mind megadta. De tényleg kínos számomra egy kicsit a dolog, mert nem nagyon sok dologban nem értek egyet az DK-MSZP-vel, de ezeket nem lehet elvitatni tőlük.


Meglepődhetsz, én a 13. havi nyugdíjjal sem értek egyet, jobbnak tartottam volna a kisnyugdíjasoknak valami nagyobb nyugdíj-kiegészítést, mert elég gáz, hogy a minimálnyugdíj még mindig 28500 Ft, és sokak nyugdíja még a minimálnyudíjat sem éri el.

2017. nov. 6. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!