Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az államadósság elleni harcban...

Az államadósság elleni harcban az egyedüli igazán hatásos fegyver a MANYUP pénz volt?

Figyelt kérdés

3000 milliárd forintot vettek el a manyup számlákról, gyakorlatilag államosították ezeket a pénzeket, és ebből 2200 milliárd ment államadósság törlesztésre.


Most 74%-os a GDP arányos államadósságunk 2011-ben 80.5% volt még a manyup pénzek bevonása előtt.


Ha kiszámolod, hogy 2200 milliárd forint az 300 forintos euróval számolva 7.35 milliárd euró.

Ha a 7.35 milliárd eurót hozzáadjuk a mostani 84.5 milliárd eurós adósságunkhoz kapunk 91.9milliárd eurós államadósságot. A 2017-es GDP-nk 114.1 milliárd euró, akkor 91.9/114.1=0.805x100=80.5%

Az jön ki, hogy manyup pénzek nélkül ma is 80.5%os lenne a GDP arányos adósságunk, pont mint 2011-ben volt.


Akkor, ha nincs manyup pénz, akkor 2011 után még nőtt volna a GDP arányos adósság és csak mostanra csökkent volna 80.5%-ra?

Gyakorlatilag akkor e nélkül a talált pénz nélkül még mindig magasabb lenne az adósságunk mint a válság idején?



2018. febr. 19. 18:45
 1/7 anonim ***** válasza:
57%

Ilyen komoly számításokkal akarsz vitatkozni az itteni fideszesekkel?


Többség ezt se tudja mennyi 2+2.

2018. febr. 19. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Fontos megemlíteni, hogy az államnak vannak tartalékai is, ezzel nem számoltál. Se az inflációval és azzal se, hogy nőtt az ország GDP-je. 7 éves távlatban egyszerűen ilyen egyszerű képlettel nem lehet számolni. Azt is figyelembe kell venned, hogy az államadósságot sikerült "átpakolni" többnyire államkötvényekbe, így a gazdaság sokkal stabilabb, hogy a saját állampolgárainknak tartozunk. Hitelek nélkül pedig nem létezik gazdaság, illetve nem az az elsődleges cél, hogy nullázzuk az államadósságot (ceausescu), ugyanis az a pénz jó befektetéssel több hasznot hoz, mint a közvetlen törlesztés.


Veszel egy házat hitelből, amivel ugyanott lennél, mint ha továbbra is lakbért fizetnéd, de 10 év múlva véget ér a törlesztés és jól jártál: lesz saját házad. A statisztikában viszont az jön ki, hogy eladósítottad magad és hogy mennyire felelőtlen vagy. Hát persze.

2018. febr. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Ezt kicsit egyszerűbben is meg lehet nézni, felesleges átszámítások nélkül. Az éves magyar GDP most olyan 37 ezer Md Ft, a nyugíjreform miatti csökkenés volt 2,2 ezer Md Ft, ez kb az előző összeg kb 6%-a. Tehát a 2010 közepén meglévő 85 %-os elasodási arány és a mostani kb 70 %-os eladósodási arány közötti 15 %pontos csökkenésből kb 6% köszönhető ennek, és 9% más tényezőnek. (Ez egy kicsit csal, mert közben némi kamatot is kellett volna fizetni a 2,2 ezer Mrd Ft után, de még ha ezt is figyelembe vesszük, akkor is látható, hogy mesze nem csak ez áll a csökkenés hátterében.)
2018. febr. 19. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

A rekord GDP arányos adósságunk 80.5% volt 2011-ben nem 85%, 2017 végére ez 74%-ra csökkent ez a 74% 84.5 milliárd euró adósság nominálisan az MNB szerint.

2200 milliárd forint 7.35 milliárd euró, ha ezt hozzácsapnánk a mostani adóssághoz, akkor 91.9 milliárd euró lenne a nominális összeg. Ez persze nem ilyen egyszerű, mert ha ezt nem a manyup pénzekből, hanem nemzetközi pénzpiacokról kellett volna finanszírozni, akkor azon lett volna kamat is, még magasabb is lenne a tartozásunk.

Nem írtam azt, hogy csak emiatt csökkent, azt írtam, hogy a manyup pénz nélkül még túlmentünk volna a 80%-on és mostanra értük volna el újra a 2010-es szintet.

Igen természetesen egyszerűsítettem a számítást, pár százalékpont ide vagy oda eltérhet. Ha nincs manyup pénz ma lehetne 78% az államadósság de lehet még 82% körül lenne.

Amire rá akartam kérdezni, hogy másnak is feltűnt-e, hogy mekkora segítség volt ez a talált pénz, és, hogy enélkül mennyivel rosszabbul állna az államadósság.

2018. febr. 19. 21:03
 5/7 anonim ***** válasza:

2010 közepén 85% volt, az a kiindulási pont. 2018-ban meg olyan 70% körül várható.


"A maastrichti kritériumok szerint számolt GDP-arányos államadósság mértéke az OECD szerint is csökkenő pályán halad: a tavalyi 73,9 százalék után idén 71,5, jövőre 70, majd 2019-ben 68,4 százalékra eshet. "


[link]

2018. febr. 19. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nem értem mit rugózol ezen a 85 meg 70%-on, amikor köze nincs a témához, és még téves is, most hirtelen a wikipédiát találtam

[link]

de ez meg az ÁKK adatai alapján készült, ami ott van forrásban

Az Eximbank tartozása ráadásul már államadósságnak minősül, ami rögtön megdobja két százalékkal, így az én számaim a jók a 2010-es 80.5%-ról meg a 2017-es 74%-ról.

Nem értem miért ebben akarsz számháborúzni a kérdést nem erről írtam ki. Annyit azért feltételezhetnél rólam, hogy ennek azért utánanéztem.

2018. febr. 19. 22:20
 7/7 anonim ***** válasza:
93%

Ezért nem érdemes a Fidesz kormány államadósság csökkentésénél figyelembe venni a GDP arányos csökkenést, mert azt csakis ilyen trükkökkel, mint a manyup lopás, az exim bank, stb. sikerült kikozmetikázni. Ez nem valódi csökkentés, hisz ez csupán csak a számok szépítése, ehhez ért a Fidesz legyen szó munkanélküliségről, létminimumszámításról.

A Fidesz kormány államadósság körüli tevékenységét kizárólag a nominális rész tükrözi hűen. Az pedig egyértelműen csak nő nő nő és nő.

2018. márc. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!