Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit szólnál ahhoz, ha a...

Mit szólnál ahhoz, ha a határontúli magyar állampolgárok egyéni jelöltekre is szavazhatnának a magyar országgyűlési választásokon?

Figyelt kérdés
Kicsit féloldalasnak érzem, hogy a határontúli magyar állampolgárok csak pártlistákra szavazhatnak. Csík, Gyergyó vagy éppen Kalotaszeg (stb.) magyarjai miért ne küldhetnének egy-egy képviselőt a magyar országgyűlésbe? Néprajzi tájak vagy éppen a régi vármegyék alapján is ki lehetne jelölni a választóköröket. Így a magyar országgyűlés ténylegesen az összmagyarságot reprezentálná.

2018. márc. 9. 23:09
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
83%
Én sokkal inkább azt támogatnám, mint a jelenlegit. Mindenesetre itt is elmondom: ugyanolyan szavazati jog jár a kivándoroltaknak is
2018. márc. 9. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
25%
"ugyanolyan szavazati jog jár a kivándoroltaknak is" a kivandorlok is megkapjak ugyanazt a szavzati jogot, mihelyt az eus szabalyokat betartva, a magyar lakcimüket idiegleensse teszik a külföldi lakcimüket meg bejelentik.
2018. márc. 9. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
75%

Jól hangzik, csak a román, szerb, ukrán, szlovák, szlovén, osztrák, horvát, lengyel szervekkel is beszéld meg.

De ilyen alapon miért ne szavazhasson a munkácsi ruszin, a brassói német, vagy a zsolnai szlovák?

2018. márc. 9. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Én azt támogatnám hogy a határon túli magyarok, akiknek nincs magyar lakcímük, legyenek a 107. körzet. Állíthasson minden párt ott is képviselőjelöltet, és azokra szavazhassanak, listára viszont ne.
2018. márc. 10. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
84%
És miért is szavazhasson egy olyan ember aki semmit nem érez abból hogy milyen az országban élni? Nem ide adózik, gyereke nem itt jár iskolába, nem itt dolgozik, nem az itteni kórházakban látják el stbstb. Most ezért lehet le leszek pontozva, de örülnék ha hallanék komoly érveket, nem csak a nagymagyarkodást.
2018. márc. 10. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
66%

Hát ha ilyen választási rendszer lenne, megfontolnám, hogy én is igényeljem a magyar állampolgárságot.


Csakhogy ilyen választási rendszer SOHA NEM LESZ, mert ha lenne, akkor mi, határon túli magyarok a SAJÁT KÉPVISELŐINKET KÜLDENÉNK Budapestre, bármilyen pártszínekben is, márpedig ez nem érdeke a kormánypártnak (ahogy az ellenzéknek sem).


Nekik az a jó, ha az erdélyi szavazatokat csak bekaszálják szépen, ügyesen, de azok nem erdélyi jelölteket juttatnak az országházba, hanem a Fidesz magyarországi pártkatonáit és szavazógépeit.


Ha úgy lenne, hogy a határon túliak is alapíthatnának pártokat és állíthatnának jelölteket (határon túli választókerületek alapján!), akkor a Fidesz egyszer csak arra ébredhetne, hogy azok, akiket hűséges szavazógépeknek gondolt, egyszer csak nem rájuk szavaznak, hanem mondjuk a Magyarországon bejegyeztetett RMDSZ-re, vagy HÍD-MOST-ra...


Ez még akkor sem lenne érdeke a Fidesznek, ha ezek a pártok akár koalícióra is nyitottak lennének vele, mert a Fidesz a szövetségeseit is inkább kinyírni szereti (lásd: MDF, Független Kisgazda Párt), esetleg közös listával bekebelezni (lásd: KDNP), de osztozni nem annyira szeret a hatalmon...


Pont jó ez így nekik, legyen csak felemás a választójog: az erdélyi szavazhat nyugodtan (akár levélben, de lassan már elég lesz, ha SMS-t küld), de ha lehet, inkább ne jelöltethesse magát, mert akkor félő, hogy az övéi rá szavaznának, és nem a Fideszre.


A jelenlegi rendszerben a határon túli szavazónak az általános választójog "választhat és választható" kitételéből a "választhat" jár, no de az aztán könnyítve, levélszavazással. Ezzel a magyar kormány azt üzeni nekünk: szavazzatok csak ügyesen (ránk, nyilván, ki másra?), de azért nagyon ne ugassatok bele a magyar politikába, s nehogy azt higgyétek, hogy a szavazatokért cserébe saját képviseletetek is lesz a magyar Országgyűlésben.


Márpedig ez így fából vaskarika. S ameddig engem hülye szavazógépnek néznek, aki arra jó, hogy gondolkodás nélkül a narancsra ikszeljen, addig nekem köszi, nem kell szavazati jog. Sőt, egyelőre állampolgárság se, míg nem látom értelmét. Az apám és a nagyapám is magyar volt, román állampolgárként is, én is az vagyok, papír nélkül is...

2018. márc. 10. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
63%
#6: Igazad van, ez egy nagyon korrekt vélemény, jól látod a helyzetet. Kár hogy ezzel sok társad nincs tisztában.
2018. márc. 10. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
71%

# 5-ös, én biztos nem pontozlak le, bár nem értek veled egyet.

Ugyanakkor elismerem, hogy a te szempontod is legitim, csak szerintem fokozza a társadalom bezáródását. Én az ellenkezőjét támogatnám: szavazhasson levélben az amerikai, franciaországi, németországi magyar is, sőt, legyen VÁLASZTÓKERÜLETE! Utóbbi azért fontos, mert akkor jelölhetővé is válik, sőt, akár létrejöhet pl. egy olyan párt, amelyik az emigrációba kényszerült magyarokat képviseli, és mondjuk elmondja a parlamentben, miért hagyták el az országot, és mi kellene ahhoz, hogy visszatérjenek.


Szóval én nem a szűkítés, a korlátozás, hanem a kiszélesítés pártján vagyok. Ha korlátozzuk a Magyarországon kívül élő magyarok szavazati jogát, egy diktatórikus hajlamú pártnak nincs is más dolga, mint elüldözni a vele szemben lázadókat, s utána biztos lehet benne, hogy az otthon maradottak, félelemből, vagy megalkuvásból, támogatni fogják.


Tapasztalatból mondom, mert itt, Romániában volt olyan elnökválasztás, amit a diaszpóra döntött el, JÓ IRÁNYBA, miközben az itthon uralkodó kormányerők minden aljas eszközzel megpróbálták a maguk hasznára fordítani a választást: bevetették az ortodox egyházat, szavazatokat vásároltak egy-egy liter olajért, választási csalások, tömeges szavaztatások mentek, és közben megpróbálták akadályozni a külföldieket a szavazásban, lassítva őket a követségeken (8-10 órákat álltak sorban), mert tudták, hogy a nyugatos fiatalság, a külföldön tanuló diákság, sőt, még a fejlett európai országokban dolgozó vendégmunkások is az Európa-barát Klaus Johannist fogják támogatni, a mérhetetlenül korrupt, vadnacionalista, illiberális, posztkommunista Victor Ponta helyett.


A választást végül mégis sikerült a Nyugaton élő külhoniaknak eldönteniük, részben pont azáltal, hogy látnivalóan tudatos akadályoztatásnak voltak kitéve. A híradók tele voltak a kígyózó sorok képeivel, amitől csak még többen indultak el szavazni, és belföldön is hatalmas felháborodást keltettek. Külföldi diákok sírva hívták fel a szüleiket, nagyszüleiket, akiket a kormánypárt kilóra próbált megvásárolni, és könyörögtek nekik, hogy ne szavazzanak a korrupcióra, az urambátyám-rendszerre, a köldöknéző nacionalizmusra, ha valaha is viszont akarják látni az unokáikat.


Tele volt a Facebook, a twitter, de még az e-mailfiókjaink is külföldön élő barátaink üzeneteivel, akik leírták, hogy a kormány hogy akadályozza meg őket abban, hogy élhessenek a szavazati jogukkal, és kértek mindenkit, aki itthon van, hogy ne legyen rest, szavazzon helyettük is. Az eredmény a kormánypárti jelölt (az akkori miniszterelnök) csúfos kudarca lett az elnökválasztáson, annak ellenére, hogy pár nappal azelőtt is fordított eredményt mértek a közvéleménykutatók.


Így váltották le az olcsó, korrupt illiberalizmust külföldről a kormány rossz politikája elől, normális élet és jobb megélhetés reményében elmenekült szavazók! És szerintem köszönettel tartozunk nekik, mert nélkülük már rég belefulladtunk volna a korrupcióba (a kormánypárt ugyanis úgy tervezte, hogy miután kvázi teljhatalomra jut, megszerezve a miniszterelnöki mandátum mellé az elnöki széket is, elnöki rendeletek révén csökkenti a korrupcióellenes ügyészség jogköreit!).


Szerintem Magyarországnak nagyonis jót tenne, ha nemcsak a területén élők és adózók szavazhatnának, hanem a külhoniak is - de tekintet nélkül arra, hogy erdélyiek vagy kanadaiak. Erdélyiként is mélyen igazságtalannak tartom, hogy míg én elvileg szavazhatnék levélben is, ha akarnék (és ha magyar állampolgár lennék), addig a németországban élő barátaim ezt már csak sok kilométernyi utazást követően, kirendeltségen tehetnék meg.


Az is megfontolandó lehetne, hogy miért is ne lennének külföldi választókörzetek, tekintet nélkül arra, hogy elszakított országrészről vagy diaszpóráról van-e szó (azaz adott esetben miért ne juttathatnának be körzetben is egy képviselőt akár az amerikai magyarok?).


Romániában ilyen rendszer volt eddig, és szerintem igenis jó volt. Igaz, a pártok sokszor nem külhoni jelöltet állítottak az adott kerületbe, de ha pl. valaki, akár töredékszavazatok visszaosztása révén, de a Nagy-Britanniai románok képviselője lett, annak azért illett legalább felkeresni és meghallgatni pár fogadóórán az ottani diaszpórát, sőt, képviselői irodája kellett legyen az adott helyen.


Olyan is volt egyszer, hogy a magyar párt is kapott ilyen külhoni helyet: Izraelnek RMDSZ-es képviselője ült a román parlamentben (igaz, az illető nem volt zsidó, de tetszett vagy sem, ki kellett járjon a választóihoz, képviselői irodát kellett ott működtessen).


Szóval szerintem nem is volna ez olyan nagyon rossz rendszer. Mindjárt megkavarná egy kicsit az állóvizet a magyar politika pocsolyájában, ha az Országházban egyszer csak felszólalna az amerikai magyarok képviselője, vagy egy németországi magyar képviselő, aki elmondaná, miért is hagyják itt Magyarországot a fiatalok, és mi kellene változzon, hogy visszatérjenek. Sőt, az se volna utolsó, ha az erdélyieket sem önjelölt fideszesek és jobbikosok képviselnék, hanem horribile dictu egy erdélyi képviselő. Aztán lenne nagy csodálkozás, ha kiderülne a Fidesz számára, hogy az erdélyiek se csak bólogatni tudnak, hanem bizonyos kérdésekben nagyonis autonóm véleményt képesek alkotni, ha van aki azt artikulálja a nevükben az Orsszággyűlésben...


Én így látom, tiszteletben tartva a te véleményedet is. Ugyanakkor az tény, hogy a jelenlegi aránytalan választási rendszerben inkább egyáltalán nem szavaznék - hiszen a szavazatommal is csak a már meglévő magyar pártokat támogathatnám, nem pedig egy engem is képviselő politikai erőt.

2018. márc. 10. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
91%

Továbbra is azt gondolom, hogy csak az a magyar állampolgár szavazhasson aki Magyarországon adózik, vagy legalább 10 évet élt Magyarországon.


Mert aki nem ide adózik és nem élt itt huzamosabb ideig az ne pofázzon bele, hogy kik legyenek a vezetőink, mert nincs érintve és fogalma sincs arról, hogy milyen az élet itt, tehát nem tud kompetens döntést hozni.

2018. márc. 10. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

A korábbi feltételeket teljesítő külföldön élők pedig ugyan úgy szavazhassabak egy egyéni jelöltre mint a Magyarországon élők.

Egy jelölt elég, hogy képviselje a külföldön élő magyarságot.

2018. márc. 10. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!