Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehet Magyarországnak...

Hogyan lehet Magyarországnak több hitele, adóssága ma, mint 2008-ban?

Figyelt kérdés
A Fidesz miért tartja ezt jónak. Mi a stratégia e mögött?
2018. márc. 21. 21:12
 1/7 anonim ***** válasza:
68%
Mert tudják hogy hamarosan repülnek, és ezzel akarják megbosszulni az új kormányt, de beszopják mert el lesznek számoltatva :D
2018. márc. 21. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
57%

Az adósságnak - így az államadósságnak is több jelzőszáma van.

Az, hogy forintban mennyi az államadósság, semit nem mond arról, hogy az éppen sok vagy kevés. A japánoknál az államadósság az oszág éves össz megtermelt költségvetési pénzének majdnem háromszorosa -vagyis közel 270%-os az államadósságuk, a sokkal több pénzüknek is majd 3-szorosa, (ha forintba átszámolnánk irgalmatlan nagy lenne a mienkhez képest) mégis nagyon jó és erős az országuk helyzete. A mienk most 72-78% között mozog valahol.


Az adósságra sokkal jellemzőbb az, hogy az éves költségvetésnek hány százaléka (ezt írtam a japánoknál 270%-ra, mienket 72-78% közöttire). Vagyis, hogy amennyi a bevételed, annak mekkora része az adósságod.

Most forintban átszámolva nagyobb az adósságunk, de az ország bevételéhez viszonyítva kisebb, mert jobban működik a gazdaság.

Egyszerűbben:

Ha te minimálbért keresnél, a havi 130 000-hez képest nagyon sok lenne ha tartoznál 70 000-el. Azonban ha emelik a fizetésedet mert már többet, jobban dolgozol és 300 000-t keresel, akkor 100 000-es adósság sem olyan megterhelő belőle, mint korábban a minimálbérből a 70 000.

Ráadásul nem mindegy, hogy az adósságod egy lakásvásárlásnak a törlesztője - amiből vagyonod keletkezik vagy elmentél belőle pókerezni.


Az államadósság nem most keletkezett. A rendszerváltozás óta hatalmas, a ballib kormányok idején mindig vettek fel plusz hiteleket, miközben azt nem befektették, csak elfolyt. A legtöbb része eleve megvolt a rendszerváltáskor, annak kamatát is fizetni kell, tehát mindig nő. Ha az ország jól működik és a hitelből az ipar, túrizmus vagy bármi olyan fejlődik, ami utána adót termel, akkor ezt a kamatot tudjuk fizetni.

A már meglevő hitelek visszafizetése folyamatos, mindig egy újabb hitellel törlesztik és az aktuális adóbevételekkel. De mivel eddig ritkán sikerült jól visszafizetni, így a kamatokkal, újabb hitelekkel akkor is nő a hitelállomány, ha csakis a régi hiteleket kezelik.

Másik része az, amit aktuálisan vesznek fel pl. mert útépítésre, kórház vagy más beruházásra kell a pénz.


2009-ben Bajnaiék felvettek egy hatalmas imf hitelt, a rendszerváltás óta a legnagyobbat, mert csak azzal tudták biztosítani, hogy ne menjen az ország csődbe. Gyurcsány ezért bukott meg, ezért mondott le a miniszterelnökségről.

A hitelt devizában vették fel - a korábbi államadósságnak is nagyobb része más pénzben volt felvéve, nem forintban. A devizaválság miatt az államadósság is megnőtt forintban.

Ahogyan a devizahiteleseknél, hiába volt euróban ugyanannyi az államadósság azon része, az árfolyamnövekedés miatt forintban már 20-30%-kal többet jelentett. Emiatt lett olyan maga az államadósság 2012-re.


Azóta az imf-nek visszafizették ezt a hitelt és a többi devizában levő hitelt is folyamatosan cserélik le forintban levő tartozásra. Akkoriban 70% deviza és 30% forin tartozás volt kb az arány. Ma már a nagyobbik része (ha jól emlékszem a riportra) kb. 60% a forint rész. Annak nem nő az értéke az árfolyamváltozással sem. Ennek is nagy része a magyar emberek kezében van államkötvényben.


Az államadósságot jelenleg növeli még, hogy az eu-tól minden pénz csak utólag jön. Most már meghírdették az összes eu-s pályázatot és elkezdték a pénzek kifizetését is, hogy a nyertesek felépíthessék amire kapták vagy munkahelyet teremthessenek stb. Most az állam megelőlegezi a pénz (mindig így történik, az mszp-szdsz kormány alatt is így volt) és amikor elszámolnak a megvalósítással az eu felé, akkor utólag fogják az államnak átutalni, abból pedig az államadósságot - vagyis a felvett hitelt fogják törleszteni. Már most folyamatosan érkeznek ilyen pénzek azok után amit tavaly megvalósultak, de 2019 végére fog a legtöbb bejönni.


Szóval a lényeg: az ellenzék a forintban átszámolt államadósságot lengeti az orrod előtt, holott az eu sem azt méri, hanem, hogy a bevételekhez képest mekkora a tartozás. Az pedig nem nőtt és közben olyan beruházások valósultak meg, amik neked fontosak. Kórház, műemlékek, uszodák, utak, munkahelyek - amikkel adóbevétel is keletkezik folyamatosan.


Ha az ellenzéknek lenne igaza, hogy most nagyobb az adóssága, akkor neked nem csökkenthették volna a jövedelemadódat, nem lenne az alapvető élelmiszereknek már 27% helyett 5% az áfája és magas lenne az infláció.

2018. márc. 21. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
40%

Hú Takács Zs5 nagyon fel vagy készülve !


Köszi a választ ;)

2018. márc. 22. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
93%

Ez a GDP egy nagy parasztvakítás is lehet, jó lenne tisztán látni. Az Orbán kormány kihasználja, hogy az emberek nagy része nincsen ezekkel a dolgokkal tisztában és ilyen borzasztó eladósítás mellett még adósságcsökenéssel kampányol. Lásd a fenti válaszoló fideszes emberkét :). Először is ha nő a GDP az nem jelenti azt, hogy jobban élnek az emberek, sőt jelentheti azt, hogy kifejezetten rosszabbul. Erre nagyon szép példa az elmúlt két ciklusa a Fidesznek. A GDP egy átlag. Növekedhet a GDP úgy, hogy sokan egyre rosszabbul, kevesen pedig egyre jobban élnek!!! Ez történt most. Vagy esetleg például a lakosság helyzete stagnál, de gazdagodik az állam, ez is egy verzió a GDP növekedésre, szóval nagyon nem kell elájulni, hanem kicsit meg kell piszkálni, hogy lássuk a teljes valójában.


A másik dolog amiért parasztvakítás eszköze lehet, hogy mitől is nőtt a GDP? Sajnos a Fidesz kormányunk esetében koránt sem a gazdaság belső mozgásától vagy a Fidesz bármiféle sikereitől, hanem például extra adókból, a manyup pénzek bekebelezésétől. Ez a baj.



Aztán akinek magától még mindig nem esett le a tantusz, az elég ha elolvassa a legfrissebb híreket az államadósságról, amiből napnál világosabban kiderül, mekkora energiát fordított mindig is az Orbán kormány a csúf valóság kozmetikázására:

[link]


Borzasztó mértékben adósodtunk az Orbán kormány két ciklusa alatt, a teljes adósságunk egyharmadát ez a kormány hozta össze. Ezen a nagy adósságcserebere nem változtat és ezesetben sajnos a GDP arányos szépítgetés nem segít rajtunk. S még bónusznak szomorkodhatunk az aranytartalékunk Fidesz kormány alatti alakulásán is.

2018. márc. 22. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
33%

#4


Látom, te az a fajta vagy, aki egy magyarázatból csakis a címig jutsz el, utána folytatod a hülyeségeidet tovább akkor is ha azt már előtte ütötte a magyarázat.


Tanulj egy kis gazdaságtant, ha már annyira szakértőnek gondolod magad a témában, pl. azt legalább, hogy mi az a GDP.

De segítek kicsit: Bruttó Nemzeti Termék

Mielőtt belekötnél ebbe is szólok, hogy az angol kifejezés rövidítése a GDT, nem a magyar megfelelőjének.


Mivel BRUTTÓ (vagyis összes) nemzeti termék, ezért minden benne van akkor is, ha semmiféle hatása nem volt a gazdaság növekedésére vagy fordítva.

Mivel bruttó nemzeti TERMÉK, így benne van minden itt megtermelt termék, szolgáltatás értéke. Akkor is ha az csak annyi, hogy oda-vissza átutalgattak pénzeket és nem termeltek vele semmit, csak szolgáltatást végeztek. Ebben tehát nem lehet benne sem a manyup pénzek államkasszába visszatétele, sem más hasonló.


Megjegyezném még, hogy a normális közgazdászok, gazdasági szakemberek már sok éve hangoztatják, hogy a GDP nem jó mérőszám, pont amiatt, hogy nem valós előállítást mutat. Azonban ezt éppen azok nem akarják elfogadni, akik azon az oldalon állnak, akik most a kormány gazdaságpolitikájáról hazudnak neked és próbálnak (látom sikerrel) beetetni téged olyasmivel, ami normál ésszel létható hülyeség. Akkor is lehet magas a GDP, ha az ország csak pénzügyi központ, ugyanakkor lehet nagyon alacsony, ha valójában önellátó és nyersanyagokban gazdag, belső ipara erős és az ott élők életsziinvonala is egyre jobb. Tehát nem, nem jó jelzőszám, de akkor is ezt nézik az eu-ban és ezt hasonlítgatják.

Nem Orbánék találták ki, sok évtizede ezzel mérik az országok gazdasági szintjét. Gyurcsányék is ezzel mérték és bárki lesz kormányon a következő hónapban, náluk is ez lesz.


De akkor legyen, leegyszerűsítem.

Most azoknak hiszed el, hogy rosszul áll a gazdaság, nő az adósság és minden romokban van, akik 2002-2010 között a munkanélküliséget felvitték 5-ről 10,5%-ra, duplájára emelték a rezsiköltségedet, elvették a 13. havi nyugdíjat és a közalkalmazottak 13. havi fizetését miközben a rendszerváltást követő legnagyobb hitelt vették fel az imf-től és költötték el nyom nélkül.

Elhiszed, hogy most rosszul áll az ország és mindent ellopnak, miközben VISSZAFIZETTÉK idő előtt az imf hitelt, a minimálbér és az átlagfizetés a duplája lett minimális infláció mellett, a rezsiköltségeket 20%-al csökkentették és azóta sem emelték, mindenhol építkezések, beruházások, fejlesztések vannak, a munkanélküliség lecsökkent - vagyis munkahelyek jöttek létre.


Nem kellene a 168 óra és hasonlók helyett inkább a valóságra figyelned???

2018. márc. 22. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
70%

Ha másnak nem is, hisz tudjuk mindenki Soros György embere, higgyél Selmeczi Gabikának abban, hova és hogyan számít a manyup vagyon az államadósságunk kinézete szempontjából (is):

"Miután a bruttó hazai termék (GDP) egy százaléka került be évente a magán-nyugdíjpénztárakba, így ha 1998-ban ezek nem jönnek létre, akkor mára nem 80, hanem csak 70 százalék lenne a magyar államháztartás GDP arányos adóssága - mondta Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten."

Nem is értem mi a problémád, a csapból is ez folyt anno, meg amúgy is világos mint a nap, kár ragozni.


Egyébként nagyon egyetértettem a Fidesszel abban, hogy kezdeményezte az EU bizotságnál még az einstand előtt, hogy a manyup pénzek igenis jelenjenek meg a magyar államháztartás rendszer bevételi oldalán. Sajnos elutasították, pedig szerintem odatartozik, legalábbis nem fair, hogy a szükséges manyup rendszer puszta bevezetése ilyen módon rombolja az államadósságunk kinézetét, szerintem jogos volt a kérés. Ez nem változtat azon, hogy a manyup pénzek becsatornázásával csökkenteni a GDP arányos adósságot NEM a Fidesz kormány érdeme.


A 168 óra cikkének tartalma végigsöpört az összes pénzügyi, gazdasági sajtófelületen. A kormány maga erősítette meg a benne foglaltakat, hisz már kár is lenne tagadni. A magyad fajtának ez persze hazugság. Nos ez aranyos, erre mást nem tudok mondani :).

2018. márc. 23. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
51%
#2: Szép és jó, hogy a GDP-arányos államadósságunk kevesebb, csak az a baj hogy a magyar GDP egy felfújt lufi, amit húz fel az állam által is pumpált ingatlanlufi, az értelmetlen látványberuházások (pl. stadionok, lówellness Kisvárdán, stb.), és a korrupció miatt brutálisan túlárazott beruházások. Pár év múlva jön egy világválság, aztán kipukkan majd a lufi, és megnézhetjük magunkat.
2018. nov. 21. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!