Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Építőipari boom van, de meg...

Építőipari boom van, de meg sincs üres lakás?

Figyelt kérdés

Véleményem szerint így is túl kevés lakás épül, kíváncsiságból nézegettem pesti albérlet hirdetéseket, árak az egekben.


Eközben a minőség kb sehol nincs, a közlekedés egy katasztrófa Budapesten, kerülni a legtöbb esetben lehetetlen.


Jol van ez így ? [Azért a politikába írtam mert itt többen tolonganak]


2018. okt. 11. 11:59
 1/6 anonim ***** válasza:
56%

Túl sok lakás épül.

Az árak az egekben, mert manipulálják.

Aminőség valóban nem szempont, a közlekedés sem leányálom.

Nincs ez így jól.

2018. okt. 11. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%

Mivel nagyon sokáig nem épültek lakások, így nagy az új lakások utáni igény is és a használt lakások is drágák, meg a bérleti díjak is magasak.

A rendszerváltás után annyira elszaladtak a banki kamatok, hogy a Bokros-csomag után, 1996-1997 környékén pl. 36% kamat+költségek jártak egy lakáshitelhez. Vagyis THM-ben az majdnem 40%-os hitelkamat. Nem is sokan vettek fel lakáshitelt, önerőből pedig kevesen tudták megoldani - így új lakások nem épültek.

Az első Orbán kormány vezette be a támogatott forinthiteleket, amiben az állam fizette a kamat egy részét és a hitelt felvevőnek max. 6%-os kamattal lehetett hitele. Emellett nekikezdtek az önkormányzatoknál bérlakások építésének is. Akkor volt egy mostanihoz hasonló építőipari boom, akkor fejlődött sok város, település a sok új házzal, lakással. Majd jött a devizahitelezés a forinthitelek támogatásának eltörlésével és még többen építkeztek vagy vettek lakást. Azonban 2008-ra már kezdett bedőlni a dolog és jött a devizaválság, ami miatt rengeteg félkész ház, lakás maradt ott.

Vagyis az igényeket még utól sem tudta érni a kínálat, máris leállt, sőt a hitelesek eladni próbálták. Majd a CSOK miatt megint erőteljesen megindult, de még sok év kellene, hogy annyi új lakás, ház legyen, ami kellene.

Hogy miért szálltak el az árak? Mert van aki hajlandó többet fizetni. Ha mindenki most akar új lakást, akkor bizony az építője annyit kér érte, amennyit a leggazdagabb vagy legfelelőtlenebb vevője hajlandó kifizetni. Ahogyan a bérleti díjaknál is, hiába lenne reálisabb 50 ezer egy garzonért, ha odam,egy valaki, hogy ő kivenné 60-ért, másik meg fizetne érte 100-t, akkor nyilván 100 lesz a bérleti díja. Ha nem lenne bérlő, akkor a bérbeadó ott maradna az üres lakással és kénytelen lenne kevesebbért kiadni.

Kereslet-kínálat határozza meg a piacot. Amíg kevés a lakás de sokan akarnak venni, bérelni ÉS hajlandóak is kifizetni amit kérnek érte, addig drága lesz és egyre drágább.

2018. okt. 11. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
Csakhogy ez nem így működik. Ha az étlapon csak tejbegríz van, csigapörkölt és rántott hús, akkor hiába szeretnék én bélszínt rendelni. Pláne ha pénzem sem lenne kifizetni.
2018. okt. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, az előző nem ide szólt volna, rosszul léptem át a kérdések között.
2018. okt. 11. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Tényleg túl sok lakás épül, nekem bennfentes infóim vannak erről. Pár év múlva túlkínálat lesz ingatlanokból, véget ér a kedvezményes ÁFA időszak, esetleg még gazdasági válság is lesz, akkor le fognak menni az árak rendesen. Semmiképp ne vegyél most lakást Budapesten, sőt, amennyire tudod, ne is lakj most Budapesten még 1-2 évig, mert nem éri meg. Ha van rá lehetőséged költözz vissza a mamihotelbe, én ott lakok most, és marha sokat spórolok vele. Majd akkor fogok lakást venni, ha reálisak lesznek az árak.
2018. okt. 11. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az is benne van hogy lassan készülnek el az épületek és az átadás is elhúzódik rendszerint évekig. Ahogy az előző is utal rá még csak most fognak piacra kerülni ezeknek a lakásoknak a zöme. Egyrészüket már előre megvették de még így is sok eladó új lakás lesz.
2018. okt. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!