Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi volt ez a történet a...

Mi volt ez a történet a magánnyugdíj pénztárakkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés
Sok helyen olvastam, hogy ellopták, de valaki letudná írni az egész történetet kereken?

2019. febr. 10. 20:18
 1/8 anonim ***** válasza:
48%
Ellopták. Ennyi történt, mit lehet ezen még magyarázni? Egyik nap még ott volt a pénzed, a másik nap meg jött az üzenet, hogy "rossz helyre fektették, sajnáljuk, de azért válasszon legközelebb is minket"
2019. febr. 10. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
56%
Egyszerű a 90-es évek közepétől volt egyszer kötelező aztán önkéntes aztán megint kötelező magánnyugdíjpénztári tagság, a nyugdíjjárulék egy része a fizetésből oda ment, ott gyűlt nem osztották vissza, mint a többit -ez mondjuk ütött egy méretes lyukat a költségvetésen, de ez most más kérdés- aztán 2011-ben, mikor nagyon közel volt az államcsőd a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat mintegy 3000 milliárd forintot elállamosította a kormány, tehát akinek volt ilyen befizetése, azt "biztonságba helyezte a magyar állam" -mármint ez volt a kormány kommunikáció, másik olvasata meg az, hogy szimplán ellopták mert kellett a zseton és nem volt máshonnan lehetőség elvenni. A tény az akkori ígérgetésekből miszerint mindenkinek lesz állami számlája és hasonlók semmi nem lett a 3000 milliárd forint elment adósságcsökkentésre, volt pénz-nincs pénz.
2019. febr. 10. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%
A magánnyugdij elveszitette magán jellegét.
2019. febr. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
64%

Ha adósságcsökkentésre ment volna, akkor az meglátszott volna az adósságon.

Nem államosították, hanem olyan törvényt hoztak, hogy aki nem nyilatkozik, az automatikusan visszakerül az állami rendszerbe. Ezzel gyakorlatilag elismerték, hogy az a pénz valójában magán vagyon volt, de mivel mindenféle furmányos trükkel megfélemlítették az embereket, ezért a nagyon nagy többség visszalépett (nem nyilatkozott).

2019. febr. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért az se normális, hogy éveken át megy a közösbe 100% járulék amiből fizetik a jelenkor nyugdíjait, aztán hopp, ugyanabból csak 75% megy erre a célra.
2019. febr. 10. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
44%

Ne itt kérdezősködj ilyen dolgokról, mert ahogy az előző válaszokból látszik megy a hülyítés ezerrel.

Nekem sem kell hinned, nézz utána részletesen, de a lényeg (bocs, hosszú lesz):

1.úgy gondolták a '90-es évek elején, hogy az állami nyugdíjrendszer nem jó, mert csökkent a nyugdíjak reálértéke és akkor még mindenkiben élt a hit, hogy a kapitalizmusban a magán- akármik mindig jobbak, mint az állami. Ezért amit lehetett eladtak, magánkézbe játszottak. Aztán lett gyárbezárás, 1 milliós elbocsátás, hatalmas és rendszeres áremelkedés, infláció. A Bokros csomag idején (1997) pl. a lakáshitelek 36%+költségek szinten mentek miatta.

2.az mszp-szdsz kormány kitalálta, hogy az államnak befizetett nyugdíjjárulék egy részét magány nyugdíjpénztáraknak adják át és majd ott az emberek maguk döntenek arról hogy milyen pénztárba tegyék, milyen kockázatú befektetéseik legyenek belőle. Egy vegyes rendszert csináltak, a nyugdíjjárulék harmada ment magánpénztárba, de a 70%-a maradt az államnál. Így később, a nyugdíjba menetelkor a járulékok alapján pontosan úgy kiszámolták volna a nyugdíj értékét, mint most, de annak csak 70%-t adta volna az állam, a többit a manyup. Attól függően hogy mennyi pénze gyűlt össze az illetőnek. Az elképzelés az volt, hogy így az emberek öngondoskodása nő és több lesz a nyugdíjuk, mert a magánpénztárak jobban tudják fialtatni a pénzt mint az állam - amit akkor az a ballib kormány rosszul tudott csak működtetni, ezért azt hitték más sem tudja jobban.

3.1998-tól lett kötelező, előtte 1-2 évig választhattak a pályakezdők, hogy belépnek-e vagy maradnak az államiban. Én maradtam, párom belépett. Az utánunk munkát kezdőknek már kötelező volt, nem dönthettek, hogy nekik megérné-e vagy sem.

4. már az elején jelezték a nemzetközi szakemberek, hogy nem fog működni a rendszer, mert vagy 40 év kell ahhoz, hogy mindenki ilyen módon kapja meg a nyugdíjának ezen 30% járulékra eső részét, addig viszont az államnak kell másféle pénzekből nyugdíjat fizetnie. De az első években kevés volt a járulék ami kiesett hiszen kevesen léptek át, utána 1998-2002 között javult a gazdaság az első Orbán kormány alatt, volt miből nyugdíjat fizetni ezen járulékok nélkül is.

5. újra mszp-szdsz kormány lett és nem tudták most sem jól csinálni. Egyre kevesebb volt a bevétele az államnak, nőtt az infláció is. Nagyon hiányzott a nyugdíjjárulék a nyugdíjkasszából, mert a jelen kori nyugdíjasoknak a nyugdíjukat ki kell fizetni, az nekik jár. Eleinte csak beruházásra nem jutott elég pénz, mert azt a nyugdíjakra kellett költeni, de pár év múlva már annyi ment a manyupokhoz, hogy csak hitelfelvétellel lehetett pótolni. Ezért egyre nőtt az államadósság, beruházás, gazdaságfejlesztés pedig nem volt, hogy legyen ami pénzt termel. Közel 3000 milliárd ment ki a magánpénztárakhoz 13 év alatt a járulékokból, ennyit kellett máshonnan elvenni a nyugdíjakhoz. És ez még csak 13 év vol a 40-ből.

6.2008. világválság. Ez érintette a nyugdíjpénztárak befektetéseit is, az emberek számláit is náluk. A legtöbb helyen 2009-ben az addig összegyűlt nyereség lenullázódott. Párom is olyan kimutatást kapott év végén, hogy a tíz éves befizetésének, befektetésének hozama nulla, vagyis még annyi haszon sem volt a befizetésein, hogy az inflációt visszahozza.

7.2009-ben Bajnai, az akkori ballib miniszterelnök engedte az akkor nyugdíjba menő manyup tagoknak kormányrendelettel, hogy visszaléphessenek az állami pénztárhoz - vissza tehessék a járulékaikat és úgy kapjanak nyugdíjat, mintha mindig is oda fizettek volna be mindent. Mert kevesebb lett volna a nyugdíjuk a manyup tagsággal, mint anélkül - sokkal kevesebb.

8.kormányváltás. 2011-ben az Orbánék úgy döntöttek, hogy fenntarthatatlan tovább a rendszer, a KÖTELEZŐ magánnyugdíj pénztári tagságot megszüntették és az oda befizetett járulékokat az államhoz visszavették. Az embereknek nem volt választásuk, nagyon rosszul járt az aki maradt a manyup rendszerben. A járulékok és az inflációjuk fedezete az ment az államhoz (ez a 3000 milliárd amiről beszéltek), azonban azt a hasznot, amit e felett a manyup ki tudott termelni az embereknek, azt mindenkinek kifizették a kezébe. Vagyis azt a többletet, amiből elvileg a jobb nyugdíjrészt adták volna mint az állam.

Na ez volt az a pénz amit keveselltek és azt hiszik, hogy ellopta az Orbán. Holott csak azért volt kevés, mert ilyen kevés hasznot termelt a pénztár, hiszen a válság elvitte. Olyan válság, ami rendszeresen van a világon pár évente, vagyis máskor is meg fog történni újra és újra.

Mindenki meg fogja kapni a befizetése után a teljes nyugdíját, senkit nem ért kár. rengetegen voltak azonban akiknek még az infláció fedezetét sem termelte ki a pénztára mert vagy túl kockázatos befektetéseket választott, vagy túl kevés volt a fizetése. A párom alapján úgy saccolom, hogy az átlagfizetés 2-2,5-szeresénél lenne már a manyup rendszer esetleg jobb a befizetőnek, mint az állami.

9. most is van lehetőség magán nyugdíjpénztárban a nyugdíjra előtakarékoskodni, nem nyúl hozzá senki, mert az nem kötelezően és nem a fizetésből az állam által levont járulékból történik, hanem mindenki a saját pénzéből tehet oda.

10. a visszaállamosított pénzeket (3000 milliárd) nem a nyugdíjalapba tette a kormány, mert nem onnan hiányzott. A 2000.januári meg 2007. novemberi és a többi nyugdíjat azokban a hónapokban kifizették a nyugdíjasoknak, csak más pénzekből. Oda került ez a sok milliárd ahonnan el kellett venni a pénzeket azokban a hónapokban: gazdaságfejlesztésekbe, beruházásokba, fizetésemelésekbe és adósságtörlesztésbe. Ezért hisztiznek, mert ezt nem értik.

11. ígérték az államosításkor, hogy lesznek egyéni számlák, de az csak olyan módon valósult meg, hogy most mindenki megnézheti az ügyfélkapun keresztül, hogy befizette-e utána a járulékokat a munkaadója vagy sem és hogy éppen hogy álla a nyugdíjával, mennyit kapna ha akkor és úgy menne nyugdíjba ahogy éppen van. Olyan egyéni számlák nem lettek és nem is lesznek amit szerettek volna, hogy XYZ forint van a számlámon, ha meghalok akkor öröklik a gyerekeim. Ilyen nincs, az állami rendszerben özvegyi nyugdíj meg árvaellátás van, nem örökölhető nyugdíjbefizetések.

Nagy szerencséje az embereknek és az országnak, hogy 13 év után a rendszert felszámolták, mert tömegesen lettek volna olyanok, akik hiába fizetik a sok járulékot 40 éven át, nem kapnának semmit vagy csak keveset cserébe nyugdíjként a válságok, nyugdíjbiztosítók csődjei miatt. Ahogyan a világ más tájain rendszeresen megtörténnek. Utána meg maradt volna az állam, aminek a 70%-os részt továbbra is fizetnie kellett volna mindenkinek, hogy segítsen, mert az túl kevés.

Na most fog jönni a szöveg, hogy amit leírtam hazugság meg ostobaság és fideszbérenc. Ezért kezdtem azzal, hogy nekem sem kell hinned, olvass utána a dolgoknak amiket említettem.

2019. febr. 10. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
48%

Az előzőhöz annyit tennék hozzá, hogy önmagában a magánnyugdíjrendszer nem lett volna hülyeség ( máshol sem az ). A 40 éves átállási periódust végig kellett volna játszani és fokozatosan változtatni az új belépők "paramétereit". Lehetett volna 40 év alatt fokozatosan csökkenteni az állam szerepét, esetleg meghagyni egy nagyon kis állami részt a többi pedig lehetett volna magán.


Amiért jó a magánnyugdíjpénztár:

-a befizetés halál esetén örökölhető, az államinál ez mondhatni "elvész"

- a magánnyugdíjpénztári vagyonnal lehet pörgetni a gazdaságot


Nem mondok furcsaságot, de ahány ország annyi szokás. A magánnyugdíjpénztári vagyont be lehet fektetni tőzsdén és lesz ami lesz ( lásd 2008) illetve fel lehet fektetni okosan is. Itt a politikában gyakran felmerül, hogy nincs Magyarországon szociális lakásépítés program. Kevés a lakás, a piaci helyzet miatt az árak meg elszaladtak és egy kis réteg kaszál a többiek szívnak.

Svájcban a magánnyugdíj alapok lakóparkokat, társasházakat építenek. Ezzel jelentős pénzt tolnak be az építőiparba, másrészt van megfelelő mennyiségű lakás a piacon, az árak nem tudnak brutálisan elszabadulni és egy lakás az folyamatosan fix bevétel. Míg tőzsde vagy hoz vagy nem hoz, addig az így pörgetett gazdaság az mindig hoz. Egy 50 lakásos lakópark évente behoz 1 millió frankot, lakásonként átlag 1500+ frankot, ami több mint a minimálnyugdíj (nyilván ehhez olyan piaci helyzet is kell, hogy átlag halandó az életben nem vesz lakást olyan drágák, de mi is errefelé tartunk :D).

Ez a rendszer sem tökéletes, de jobb, mint a miénk.


Míg az államnak befizetett lóvé Magyarországon gyakorlatilag elúszik,addig Svájcban ebből forgatnak bele rendesen a gazdaságba. Ugyanezt megcsinálhatták volna Magyarországon is. Én nem tudok róla, hogy lett volna valami hasonló, de ha tévedek akkor valaki majd kijavít.

2019. febr. 10. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
35%

"újra mszp-szdsz kormány lett és nem tudták most sem jól csinálni."


Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy 2006-ig nem volt jelentősebb probléma, és az akkori kormány már nem tudott mit privatizálni, mint elődei.


"Az embereknek nem volt választásuk, nagyon rosszul járt az aki maradt a manyup rendszerben."


2010 óta nagyon kedvező hozamokat realizáltak a pénztárak, idén fordult elő, hogy billent kicsit a bili, de ez várható volt.


Ami egyébként még számottevő tényező az az, hogy a manyup pénzek több mint 50%-a kötelezően állampapírokban kellettek hogy legyenek.


"azokban a hónapokban kifizették a nyugdíjasoknak, csak más pénzekből"


Hozzáteszem napjainkban sem fedezi a nyugdíjjárulék a nyugdíjasok költségét. Más és más adóbevételekből pótolják össze most is.


"Oda került ez a sok milliárd ahonnan el kellett venni a pénzeket azokban a hónapokban: gazdaságfejlesztésekbe, beruházásokba, fizetésemelésekbe és adósságtörlesztésbe. Ezért hisztiznek, mert ezt nem értik."


A Manyup pénz 2/3-a konkrétan adósságtörlesztésre ment, és a fennmaradó 1/3-nak csak a fele került bele ténylegesen a költségvetésbe. A többit más műveletek vitték él, pl. a hozamok kifizetése, vagy az átértékelés veszteségének az elszámolására.


"Nagy szerencséje az embereknek és az országnak, hogy 13 év után a rendszert felszámolták"


Ez sajnos igaz. Nagyon jó ötletnek tartottam, csak pocsék volt a kivitelezés.

2019. febr. 11. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!