Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország milyen mértékben...

Magyarország milyen mértékben lenne képes arra, hogy élelmiszer tekintetében önellátó legyen?

Figyelt kérdés

Ugye a Kádár-rendszerben az ország szinte teljesen önellátó volt minden élelmiszer tekintetében. Rajtunk kívül az összes komcsi országban állandó hiányok voltak még alapvető élelmiszerekből is, nálunk viszont hacsak nem valami extrát akartál pl. banán, nem kellett sorban állni.


Főzelékekből, rakott krumpliból, párizsiből sosem volt hiány, ami keleti-blokki mércével nagy szó, mert pl. Romániában szinte éhezés volt, a lengyelek meg kb. olyanokat ettek, mint mi az 50-es években. Kenyér, tejleves stb. míg nálunk arra is volt erőforrás, hogy az ide látogató nyugatnémeteket zabáltassuk.


Arról is olvastam, hogy 1990-ben tízmillió disznó élt az országban, tehát minden magyarra jutott egy disznó. Manapság alacsonyabb a népesség, és a helyi disznópopuláció úgy kétmillió körül van.



Manapság szerintetek mennyire lenne kivitelezhető az élelmiszeri önellátás?



2019. ápr. 5. 00:19
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
57%

Hitelből etették a népet.

Az úgy könnyű, ha a látszat fenntartására veszünk fel >nyugati< hitelt...

Pont ezért csövesedett el 90-re az ország.

Ezt hívják ma gulyáskommunizmusnak.

Amikor a krumplilevesben, meg rántotthúsban mérik az életszínvonalat, és minden pénzt erre a fajta relatív jólétre költenek.


Amúgy meg, nem volt önellátó már akkor se. Pár hónapja utánanéztem a Márka üdítő eredetének, hát a legmagyarabb üdítő se hazai gyümölcsből volt. Szólőből, meggyből import kellett.

De szerintem ez egy csomó mással is így lehetett, aztán meg ment a duma a saját lábon állásról.


Meg attól függ melyik időszakot nézed. Rákosi alatt volt éhezés, meg üres polcok a boltban.

Kádár a zászlóra tűzött krumplilevessel már odafigyelt, hogy panel és kaja minimum legyen.

2019. ápr. 5. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
74%
Mivel a földek és az egész agrárgazdaság szét lett lopva így már semennyire
2019. ápr. 5. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Alex Fly ***** válasza:
100%
Az alapvető élelmiszerek egy jelentős része esetén megoldható lenne az önellátás. Csak éppen nem éri meg.
2019. ápr. 5. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Semennyire. Ha meg is valósulna, akkor lenne egy Nemzeti Élelmiszerbót, ami fa×án felsrófolná az árakat, mert ő aztán a legnagyobb monopólium lenne az egész birodalomban, aztán általa minden szuper lenne.
2019. ápr. 5. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Teljes mértékben képesek lennénk rá, ha magyar kézben lenne a magyar mezőgazdaság. A monarchia idején mi voltunk a birodalom éléskamrája, ami azt jelenti, hogy nemcsak magunkat láttuk el, de a birodalom többi részébe is szállítottunk árut.
2019. ápr. 5. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
45%

Ha nem verték volna szét módszeresen a feldolgozóipart, akkor nemcsak önellátók lennénk, de exportra is bőven jutna.


De ugye egy kivételével az összes cukorgyár bezárt, ergo a cukorrépa termesztés is leállt. Rengeteg konzervgyárunk volt, ma már alig termelnek, így a beszállítók, termelők is leálltak.

Anno tonnaszámra lehetett eladni a szabolcsi almát, ma már ott rohad a fákon, mert nem lehet eladni, max léalmának.

Hegyünk nincs, ásványkincsünk nincs, alföld remek termőtalajjal annál több. Az agrárium megfelelő támogatásával és a feldolgozóipar újraélesztésével ismét Európa éléskamrája lehetnénk, de legalább is nem kellene mindent importálnunk.

De az összeszerelő üzemek kellettek...

2019. ápr. 5. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
30%

Csak kérdés: Én úgy hallottam, hogy azok a cukorgyárak is jellemzően alacsony profittal működtek. Magyarán nem volt fenntartható a működésük.


Persze, benne lehet egy külföldi piaci szereplő keze is, és azáltal hogy bezárt a magyar cukorgyár, neki nem kellett a térségben annyi konkurenssel számolnia.


De szerintem itt is volt valami olyasmi, mint a vas-acél gyárakkal. Komcsi időben nyomatták ész nélkül, mert dejó ha épül a gyár, ezért a legutolsó zsákfalu is kapott acélgyárat. Csak hát nem volt költséghatékony, mert oda kellett vinni a nyersanyagot is, aztán el is kellett vinni az elsődlegesen feldolgozott terméket is. A gyárak meg jellemzően úgy tudnak jól működni ha vagy a nyersanyag közelében vannak, vagy helyben már el is tudják adni a kész terméket. Utaztatni mindent, mindenfelé nem éri meg.


Nem lehet hogy az a 10 cukorgyár is ilyen volt?

10 az elég soknak hangzik.

Gondolom jelentős export ment ki a keleti blokk felé, jellemzően SZU-ba.

SZU felbomlásával meg megszűnt a stabil felvevő piac, a felvevő nélkül maradt termék meg a nyakunkon maradt volna.


Szerintem ez lehet a teljes történet, de aki jobban tudja irja le.

2019. ápr. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
40%

"Hitelből etették a népet."


Tudjátok az a szomorú, hogy ezt ilyen sokan elhiszik...


Ilyenkor szoktam megkérdezni, hogy akkor miért volt a rendszerváltáskor GDP arányosan magasabb az osztrák államadósság mint a magyar, választ általában erre nem kapok.

Le kéne már számolni ezzel a mítosszal, hogy a szocializmus idején minden nyugati hitelből volt, mert természetesen nem volt, nem is adtak volna hitelt, ha nem tudtuk volna kifizetni. De ezt a többség nem hajlandó végiggondolni.

2019. ápr. 5. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Egyébként a kérdésre a válasz, hogy Magyarország élelmiszer exportőr volt, most is az, teljes mértékben önellátó lehet abból, ami megterem itt.
2019. ápr. 5. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Én önellátó vagyok most is. Sót, cukrot, meg gyufát szoktunk a boltban venni. Így volt ez régen is a vidéki lakosság körében. A "kézműves" moslék, és a supermarketek, éttermek kínálatát meghagyom városi hóbortnak....
2019. ápr. 5. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!