Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem jó az egykulcsos...

Miért nem jó az egykulcsos adó? Fizessenek a gazdagok? Ki a gazdag szerinted? Inkább legyünk szolidárisak, mint igazságosak?

Figyelt kérdés

Amikor MSZP kormány volt, több kulcsos volt az adórendszer, a kisebb volt 18, a magasabb volt 36. De ha a bruttód 150 felett volt, akkor már burzsoá voltál, és az a feletti részre már a magasabb kulcsot kellett fizetni.


Azóta nem volt nagy infláció, az akkori 150 bruttó ma 230 bruttónak felelne meg.

De még a 300 bruttó sem számít jó fizetésnek és akinek van egy kis sütnivalója, eléri.


Bankszektorban is 450 az átlagfizetés, a mérnökök is keresnek ennyit sőt 800-900, it szektorban millió feletti bruttót, sok jó szakmunkás is 500 felett keres, illetve mindazok, akik valamilyen vezetői pozícióban vannak, boltvezető, mcdonalds, burger king étteremvezető, sok gyárban a műszakvezető is, stb.


Őket miért kell megnyomorítani sok életképtelen ember miatt, hogy mondjuk a 250 bruttó feletti fizetésük felét elvenni?

Ötször annyit keres, fizessen ötször annyit, nem tízszer annyit. Csak a nyugdíján fogja érezni, hogy többet fizetett be. Mert TB-s EÜ ellátása nem lesz jobb attól, hogy ötször annyit fizetett be. Sem több szolgáltatást nem kap az államtól.


Őket miért kell egybemosnia az MSZP-nek mondjuk Mészáros Lőrinccel, egyéb fideszes oligarchákkal, hogy fizessenek a gazdagok? De miért a gazdagok?

Igazságot kell tenni, ki kell vizsgálni, ha bűncselekményt követett el, ítéljék el, de ha a tudásával, tehetségével, munkájával gazdagodott meg, ismerjék el és ne húzzák már az utolsó bőrt is le róla.


Pont jó ez így, hogy jövedelem arányosan van a befizetés, de egyenes arányosságban a jövedelemmel.

Elvégre mindenki ugyan azt a szolgáltatást kapja az államtól.


Ha többet kellene még arányában is a gazdagnak fizetnie, az már hiperszolidáris lenne, és egyáltalán nem igazságos.


Maximálisan igazságos az volna, ha fix összeg lenne meghatározva, mint Mátyás király idejében a füstadó, hogy mindenki minden hónapban befizet 100 ezer forintot, az állami szolgáltatások egységesek ugyanis. Itt viszont nincs semmi szolidaritás.


Tehát a lineárisan arányos adózás a megfelelő egyensúly az igazságosság és a szolidaritás között.


2019. máj. 1. 20:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
32%

Az egykulcsos adó jó! És igazságos! (Már amennyire egy adó igazságos lehet)

Aki sokat keres, az sokat fizet, aki keveset, az pedig keveset.

Nem mostsni találmány! Ez már évszázadok óta működik! Cssk volt amikor tizednek hívták, amihez hozzájött az egyház kilencede, vagy huszada...

2019. máj. 1. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
33%
Az egykulcsos adóval speciel nincs gond. Az ÁFA-val van
2019. máj. 1. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

Az ÁFA lehet több kucsos is felőlem (különböző termékek esetén)


Mi a bajod vele?


Magyarországon baromi magas :(


De alacsonyabb kulccsal volna helye szerintem.

2019. máj. 1. 21:04
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

"Az ÁFA lehet több kucsos is felőlem (különböző termékek esetén)"


Ilyen most is van de akkor is rohadt sok a 27%. 20-nak kéne lennie mint máshol

2019. máj. 1. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
71%

Az a baj, hogy ez neked elvi kérdés. Az adózásnak praktikus kérdésnek kéne lennie. Az adott helyzettől függ az ideális adórendszer.

1) Mekkora a tőkések vagyon felhalmozásának a mértéke? Azaz akinek van mondjuk 1 milliárdja és befekteti, mennyivel jön ki belőle? Más a helyzet, ha 1,05 milliárddal és más ha 2 milliárddal. Ha túl nagy a tőke felhalmozás mértéke, és nem ellensúlyozza adó, abból lesznek a világ Jeff Bezos-ai, akik több kisebb államot tudnának megvenni a pénzükből. Ahogy az automatizáció miatt egyre több profitot tudnak elérni egységnyi befektetéssel a gazdagok, egyre nagyobb adóra lenne szükség, hogy ne szálljanak el a milliárdszor milliárdokba. Az senkinek se jó, ha a pénz egyre nagyobb része egyre kevesebb ember kezében koncentrálódik, ahogy az se, ha senki nem tud kitörni az alsóbb osztályokból, mert olyan magasak az adók. Az adórendszer ezt tudja szabályozni.

2) Mennyi pénzre van szükség? Ez elég magától értetődő. Miket biztosít az állam és milyen minőségben.

3) Mennyit lehet elvenni az alacsony rétegektől? Ha sokat, mert van egy széles középosztály, akkor lehet egykulcsos. De ha az emberek fele nyomorog, akkor az ő nyakukba varrni extra adókat azért hogy a gazdagoknak ne kelljen, nagyon káros mind a szegényeknek, mind a gazdagoknak.


Át kell számolni, hogy mennyi bevétel kell az államnak, mennyi az amit nem lehet elvenni a szegényektől, mennyi az, ami nem gátolja a növekedést, de nem is engedi szabadjára a befektetőket és nem okoz extrém egyenlőtlenségeket, stb. Ennek egy komplex közgazdasági számítási feladatnak kéne lennie, nem pedig a Jani bácsinak kéne eldönteni az alapján, hogy mi tűnik neki így érzésre "igazságosnak".

2019. máj. 1. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
77%
Az átlagbér felett lehetne egy második kulcs.
2019. máj. 1. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
3%
Nem érdekel minket az igazság.El kell venni a gazdagoktól és kész.
2019. máj. 1. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
38%
A neolibsi gyerek újabb ámokfutása...
2019. máj. 1. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
23%

#5

Az adózásnál jelenleg pont ez történik - átgondolt és megfelelő.

Hosszú évek tapasztalatai alapján úgy változtattak, hogy volt adócsökkentés is, de mégis több az adóbevétel.

Többkulcsos adórendszerünk volt 1990 óta. Bevált? Csökkentek tőle a társadalmi különbségek? Nem. Kisebb lett a gazdagok gazdagodása és nőtt a szegényebbek életszinvonala? Nem. csökkent az állam vesztesége, hiánya? Nem. Csökkentek az eltitkolt jövedelmek, gyengült a fekete és szürke gazdaság? Nem, ellenkezőleg, erősödött. Egyszerűen nem jött be mindaz az elmélet amivel akkor indokolták a többkulcsos adózást, most meg visszahoznák.

Egyszerűen váltottak és a több kulcs helyett alacsonyabb egykulcsos adó lett. Így nem éri meg a munkavállalónak kivárni - vagy fordítva, megéri minden forint béremelésért küzdeni, mert nem fog sávot váltani, nem fog többet adózni csak mert kapott egy kis béremelést. Nincs már a minimálbérnek adómentessége, így nem éri meg a minimálbért elfogadni csak hogy adómentes legyen és zsebbe kapni a különbözetet. Még pár év és tömegesen mennek nyugdíjba olyanok, akik évtizedekig dolgoztak minimálbéren bejelentve. Majd csodálkoznak, hogy minimális nyugdíjuk lesz, pedig mennyit dolgoztak és a zsebbe pénzekkel mennyit kerestek. csak éppen az után nem jár nyugdíj. legalább már a mostani generációk nem kerülnek ebbe a kényszerhelyzetbe.

A jövedelemadó helyett a fogyasztási adókat szedik most be. És nem, nem ez a kormány emelte meg drasztikusan az ÁFA-t, hanem elődje. Bajnaiék emelték fel 25%-ra az adókat, a fidesz csak 2%-t tett rá erre és azóta rengeteg alapvető élelmiszer adóját csökkentették. Pont azokat, ami a legszegényebbeknek is fontos. Nem érzed az árakon? Így van, nem is fogod. Hiába csökkenne az ÁFA 27-ről 20%-ra mindennél, észre sem vennéd, pillanatok alatt benyelnél a kereskedők, gyártók. Csak az államkasszában lenne kevesebb pénz. Hogy kell-e az ÁFA csökkentés, a munkát terhelő adók csökkentése? Igen, nagyon. De csak lassan, hogy az össz adóbevétel ne csökkenjen. Ezért csinálták meg a fuvarozók ellenőrzési rendszerét, az online pénztárgépeket és így fogják folytatni. Akkor lehet adót csökkenteni, ha mindenki minden után fizet ami után kell. Tovább fogják csökkenteni az adókat, csak nem kampányszerűen, hanem ésszel. Olyan ütemben ahogy eddig és akkor javulás lesz az eredménye és nem hiány, meg hitelfelvétel.

2019. máj. 1. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
28%

Én nem vagyok a neoliberális vadkapitalizmus híve, így élből elutasítom az egykulcsos adót, ráadásul semmi igazságosság nincs benne.

A társadalmi igazságosság az, amikor a kiskeresetű arányaiban kevesebb, a milliókat kereső arányaiban több adót fizet be. Az egykulcsos adó ráadásul rásegít egy igen nagy társadalmi-gazdasági problémára; egyre jobban nyílik az olló a szegény és gazdag emberek között. Míg az utóbbi években itthon a leggazdagabb emberek vagyona megsokszorozódott bizonyos esetekben, addig a legszegényebb réteg helyzete igazából nem javult semmit. Esetükben vagyonról se nagyon lehet beszélni.

2019. máj. 1. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!