Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Van ideológia különbség a...

Van ideológia különbség a Franco-féle Spanyolország, a Mussolini-féle Olaszország, a hitleri Németország és a Hirohito-féle Japán között? Vagy végső soron mindegyik fasiszta? Ha nem akkor mik a főbb különbségek?

Figyelt kérdés
2011. szept. 4. 15:59
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
19%
Vannak különbségek, de mindegyik a fasizmus változata.
2011. szept. 4. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
67%
Most komolyan olyanoktól kérdezed ezt akik azt hiszik hogy a náci és a fasiszta definíciója ráillik a jobbikra?(aki lusta utánanézni: a náci csak kis részben, a fasiszta meg sehogy nem illik rá)
2011. szept. 4. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Nem tőlük kérdezem, mindenkitől aki erre téved.

Amúgy tudom, hogy nemzetiszocialista és a fasizmus között van különbség. De például a töri könyvben is az van, hogy Hitler fasiszta volt ami legjobb tudomásom szerint tévedés de akkor mégis mért mossák össze a kettőt? Néphülyítés céljából?

És mi a helyzet Japánnal és a Spanyolországgal?


u.i:

-Jobboldallal szinpatizálok de nem vagyok neonáci meg ezek úgyhogy ezeket ne írják le azok kik ezekkel a szavakkal dobálóznak.

-Most nem arra vagyok kíváncsi, hogy egyesek szerint a jobbik fasiszta párt.

2011. szept. 4. 16:30
 4/15 anonim ***** válasza:
30%

Hitler fasiszta volt, azon belül nemzeti szocialista.

Ajánlom az angol Wikipédiát:

[link]

2011. szept. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom, markáns különbség, hogy Mussolini, Franco és Hirohito nem akarták kiirtani a zsidókat - ők nem alkottak fajelméletet.
2011. szept. 4. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
93%

"Van ideológia különbség a Franco-féle Spanyolország, a Mussolini-féle Olaszország, a hitleri Németország és a Hirohito-féle Japán között?"


Jobb lenne azt kérdezni, hogy van-e köztük hasonlóság. Nagyjából a nacionalizmusban van hasonlóság, de kb. minden másban különböztek.


"Ha nem akkor mik a főbb különbségek?"


Vastag könyvek szólnak ezekről a rendszerekről, senki sem fogja itt pár sorban "összehasonlítani" őket.


A 20-as évek közepének Olaszországa is máshogy működött, mint a 30-as évek végének Olaszországa, nem beszélve a RSI-től, ami megint máshogy működött egy kicsit. A spanyol rendszer is rengeteget változott az 50-es években. Még az egyes országokban is hatalmas tévedés egységes, változatlan rendszerről beszélni, valójában áramlatok voltak, melyek közül más-más került előtérbe a körülmények változásával. A náci Németország pedig egy sok szempontból nagyon sajátosan működő állam volt, felépítésének nem sok köze van mondjuk a franquista Spanyolországéhoz.


Az, hogy "fasiszta", lényegében Mussolinit jelenti, mert ő maga nevezte magát fasisztának. Mivel Mussolini politikája igen sokat változott, ezért a fasizmus szónak nincsen semmi pontos jelentése, a legpontosabb talán az, hogy "az, amit Mussolini jónak látott". Értelemszerűen a "fasizmus" szót nem lehet alkalmazni Olaszországon kívül.

2011. szept. 4. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
92%

16:30


"De például a töri könyvben is az van, hogy Hitler fasiszta volt ami legjobb tudomásom szerint tévedés"


Hitlernek Mussolini volt sokáig a példaképe. A közös pontok Hitler és Mussolini között: nacionalizmus, kollektivizmus (a nép mint organikus egység), háborúpártiság, terjeszkedés igénye, gazdasági autarkia igénye, az egyenlőség elvének elutasítása stb.


"de akkor mégis mért mossák össze a kettőt? Néphülyítés céljából?"


Azért mossák össze, mert vannak közös jellemzőik. De ha pontosak akarunk lenni, nem ugyanazt a rendszert hozták létre.


"És mi a helyzet Japánnal és a Spanyolországgal?"


Japán egy egyszerű ultranacionalista és konzervatív katonai diktatúra volt, Spanyolország pedig egy autoriter konzervatív rezsim, ami egy kommunista hatalomátvételi kísérlettel szemben jött létre, vagyis "ellenforradalmiként" határozta meg magát, olyasmi volt a politikai szerepe, mint a Horthy-rendszernek, csak sokkal diktatórikusabb volt. Néha Franco is kísérletezgetett azzal, hogy sajátos rendszert építsen ki a fasizmusból vett gazdasági és társadalmi elképzelések alapján, de erről sikerült lebeszélni, így az 50-es évek végétől a spanyol gazdaság felvirágozhatott.

2011. szept. 4. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsó kettőnek a válaszát.
2011. szept. 4. 17:38
 9/15 anonim ***** válasza:
38%

Attól függ, ki válaszol. Ha amolyan rejehw-szerű tudatlan félnótás válaszol, akkor persze mindegyik fasiszta...

Azért szokták egyes félműveltek egy kalap alá venni őket, mert szövetségesek voltak. De hogyan lehet a Hirohito-féle Japánt a náci Németországgal egy csoportba tenni ? Hirohitot a 2. világháború után még 44 évig imádták. Halálakor, 1989-ben azt, aki lerohanta a fél Ázsiát, a japán parlament a Sova (Ragyogó Harmónia) kitüntető címet adományozta. Ha fasiszta lett volna, Simon Wiesenthal miért nem tiltakozott akkor ? Kiröhögték volna (akkor is), hiszen japán autóval jár.

Ha angolszász történelemkönyveket olvasol, ugyanolyan rosszul jársz, mintha csak szovjetet olvasnál...

2011. szept. 5. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

"rejehw válasza:


Vannak különbségek, de mindegyik a fasizmus változata.


Ez a válasz 22%-ban hasznosnak tűnik.

A válasz írója 45%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 16:03"


Kedves rejehw!


Az a furcsa helyzet hogy te az amúgy művelt de elég rosszindulatú Rákosy Mátyás és kommunista bandájának hasra ütésre született kamuját valód. ;)

Mussolinit a britek vezetésével a nyugat rehabilitálta. És Frankot csak azért nem értékelik (még) újra, mert rengeteg brit érdek megcsorbítása mellet sok spanyol földön meghalt brit állampolgár vére is a kezéhez tapad.

Ezeknek az embereknek sokszor még ma is él a gyermeke.

2011. szept. 5. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!