Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » A Római birodalomban milyen...

A Római birodalomban milyen esetekben választottak Diktátor t?

Figyelt kérdés
Két válsággal terhelve nincs meg az indok, hogy elfogadjuk OV autorikus törekvéseit?
2015. okt. 15. 09:58
 1/7 anonim ***** válasza:
Most tényleg a római diktátorokra vagy kíváncsi vagy most politizálni akarsz?
2015. okt. 16. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A politika>pártok, kormányzás témába tettem be. Szerinted miért? Párhuzamot keresek...
2015. okt. 16. 09:48
 3/7 anonim ***** válasza:
Az ókori Római Köztársaságban válsághelyzetben választottak diktátort a válság megoldására. Megbízatása fél évre szólt.
2015. okt. 16. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Akkor rosszul teszed, hogy párhuzamot keresel, mert nem lehet összehasonlítani az ókori római diktátorokat a modern-kori diktátorokkal (most abba nem akarok belemenni, hogy a jelen politikusaink közül kinek van diktátor-hajlama, kinek nincs).


A római köztársaság idején a diktátor az egy legitim tisztség volt, akkor választották, amikor az állam válsághelyzetbe került (külső ellenség támadása stb.). Tehát egyrészt választott tisztség volt, másrészt konkrét időtartamra választották, harmadrészt pedig a diktátorság lejárta után felelősségre lehetett vonni (a hivatal időtartama alatt nem, de utána igen). Ebből látszik, hogy a római köztársaságkori diktátor az nem azt jelentette, amire te gondolsz, hogy valaki önkényesen megragadja a hatalmat... Ezért nem jó a kérdésed.


Mondjuk az igaz, hogy Sulla és Caesar is visszaélt a diktátori posztjával, és mivel a katonáikra tudtak támaszkodni, felrúgták a törvényeket... De egyikük sem járt jól ezzel hosszú távon. A mai diktátor fogalmunkban is inkább ez maradt meg, hogy valaki visszaél a hatalommal. De azt meg kell jegyezni, hogy ez már a köztársaság végefelé, a válság idején volt, és igazából nem a diktátori intézménnyel éltek vissza, hanem az egész köztársasági intézményrendszerrel. Tehát nem a diktátori pozíció volt rossz, hanem maga a köztársaság intézményrendszere került válságba.


Nme tudom, hogy érted-e, de a diktátori intézmény az a köztársaságkori Rómában egy legitim pozíció volt, egy tisztség a többi között, és amíg a rendszer jól működött, addig semmi pejoratív nem volt abban, ha valaki diktátor lett, hiszen választott tisztség volt, mint a többi... Amikor a rendszer válságba került, akkor visszaéltek vele, de a többi tisztséggel is visszaéltek. Szóval nem volt azzal semmi gond, ha valaki diktátor volt, azzal volt a gond, amikor a köztársaság válságba került...


A modern államok diktatúrái azok viszont teljesen másról szólnak, nem lehet a kettő között párzhuzamot vonni, csak erőltetni lehet hülyeségeket... De annak mi értelme?

2015. okt. 17. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Értsem ezt úgy, hogy a mostani válságok megoldására nem lehet eredményesebb egy "választott Diktátor" tevékenysége, tehát nem jogos az igény, hogy egy erőskezű céltudatos vezető kapja meg a lehetőséget a kormányzásra?
2015. okt. 17. 23:08
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha ezt tőlem kérdezed, én nem akarok erre válaszolni. :D


Én csak azt mondtam, hogy az ókori római dictator intézménye az egy törvényes tisztség volt, amelyet a bevett választott tisztségviselők között tartottak számon. Ezzel szemben a modern diktatúrákra az jellemző, hogy a diktátorok felrúgják a törvényeket és önkényuralmat hoznak létre. Ez miatt a különbség miatt nem lehet összehasonlítani a két fogalmat, mert nem ugyanazt jelenti. Az én válaszom csak erre akart szorítkozni.

2015. okt. 18. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Sfadn, nagyjából egyetértek veled, de a szóhasználatra ügyelj jobban: a dictatort NEM választották. Normális esetben a senatus felhatalmazta a consulokat, akik kijelölték a dictatort. Válsághelyzetben azért bajos lett volna megvárni amíg leszavaznak a centuriák, meg jelöltekkel és választási hadjáratokkal bajlódni. Egyébként bocs a nekromanciáért.
2015. dec. 15. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!