Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Ez mennyire volt jogszeru...

Ez mennyire volt jogszeru rendorsegi intezkedes?!

Figyelt kérdés

Szervezett fuvarral utaztam kulfoldrol Magyarorszagra. A kocsiban rajtam kivul meg 7 ember utazott, kozuluk 4 en szerbek. Senkit nem ismertem, mivel osszesen 4 taskam volt, ezt az utazasi lehetoseget talaltam a legjobbnak.

Nem is volt semmi gond, mig meg nem erkeztunk az osztrak hatarra. A koronavirus miatt, most szigorubb ellenorzesek vannak, igy nem ritka, hogy leallitanak. Velunk is ez tortent. Sajnos kiderult, hogy a szerbek kozul ketten boven atleptek a megengedett 90 napot (ok nincsen ek az EU-ban), ezert MINDANNYIUNKAT bevittek a legkozelebbi rendorkapitanysagra es kerek 4 oran keresztul ott tartottak! Leginkabb a ket illegalis utazoval voltak elkeveredve, de aztan minket is elovettek! Sorba meg kellett mutatni, hogy kinek melyik a taskaja, majd ezt kovetoen szemelyenkent bevittek a taskakat egy kulon helysegbe kivizsgalasra! Igazabol ott borultam ki..Elvettek a taskaimat es engem kikuldtek az udvarra, tehat nem nezhettem, hogy az en SZEMELYES cuccaimnal mit csinalnak! Az ajton volt egy kis uveges resz, azon beneztem es lattam, hogy mindent felforgatnak es a banki papirjaimat olvasgatjak, illetve volt a taskamban egy fuzet, amiben teljesen szemelyes dolgokat irtam (..sajnos pont nemet nyelven..) es lattam, hogy azt is olvastak! Itt mar eldurrant az agyam es bekopogtam. Kijott egy rendor es kozoltem velem, hogy ne olvassak mar a szemelyes jegyzeteimet. Mondta, hogy oke es visszament.

Konkret kerdesem:1) mennyire van joguk mindezt az en jelenletem nelkul vegigcsinalni?

2) mennyire van joguk olvasgatni a papirjaim kozott?

3) mennyire volt jogos ez az intezkedes? Az en irataim rendben voltak, de megis korlatoztak (masok miatt) a mozgas szabadsagomat... Mert csak ugy?



2021. febr. 1. 11:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%
Nem csak úgy. Ezek nem rendőrök lehettek, hanem határrendészek. Ez a dolguk, ne kapj a szívedhez, tették a dolgukat és nem szoktak finomkodni.
2021. febr. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
71%
Teljesen standard eljárás, aminél te önként engeded, hogy átkutasság a dolgaid, mertha nem engeded, akkor egy 4 óránál hosszabb eljárás jön. Magyarul vagy hozzájárulsz a kutatáshoz, vagy megszivatod magad, de olyan opció nincs, hogy te csak úgy elsétálsz.
2021. febr. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

#1 válaszoló:


A határrendészek is rendőrök. Csak olyan rendőrök, akik a határnál teljesítenek szolgálatot. (Már nincs külön határőrség, meg rendőrség, mert ugye anno egybeolvadt a két szerv.)


Kérdező:


Mit is jelent a jogszerűség?

Ha a rendőr szolgálata/szolgálati fellépése során hatályos törvényekben és egyéb jogszabályokban (pl. belső utasítás, parancs, intézkedés) meghatározott szolgálati, hivatali kötelezettségét teljesíti, hatáskörébe tartozó ügyben jár el.

Teljesen jogszerű volt.


Ami a csomagátvizsgálást illeti:


1994. évi XXXIV. törvény (Rtv) 29. § (6) pontja szerint:

"A rendőr az igazoltatott személy ruházatát, járművét átvizsgálhatja, ha azt a személyazonosság megállapítása, a közrendet, a közbiztonságot fenyegető veszély elhárítása, bűncselekmény vagy szabálysértés gyanúja szükségessé teszi." (Ki-kény-sze-rít-he-tő!)


30. § (1) "A rendőrség a bűncselekmény elkövetőjének elfogása és előállítása, vagy a közbiztonságot veszélyeztető cselekmény vagy esemény megelőzése, megakadályozása érdekében a rendőri szerv vezetője által meghatározott nyilvános helyen vagy a közterület kijelölt részén az oda belépőket vagy az ott tartózkodókat igazoltathatja."


31. § (1) Akivel szemben személyi szabadságot korlátozó intézkedést foganatosítanak, annak ruházatát a rendőr a 29/B. § (1) bekezdésében meghatározott dolog elvétele végett, előzetes figyelmeztetés után átvizsgálhatja.


Ezek is kikényszeríthetőek...



Megértem, hogy zavart, hogy beletúrtak a cuccaidba, de te is értsd meg, hogy a rendőrt nem érdekli a naplód, meg a feljegyzéseid.

Ő olyan dolgokat keres, amik veszélyesek lehetnek a közbiztonságra (átnézi, nem-e illegális tárgyat/eszközt cipelsz, vagy amikor olvasgatja a cetlijeidet, akkor azt próbálja kizárni, hogy nem-e terrorcselekmény, vagy bármi bűncselekményre gyanús dolgot jegyzeteltél-e fel.)


És mivel egy kupac szerbet bevittek veled együtt, sajnos rosszkor voltál rossz helyen, és a rendőrök nem mehetnek el melletted, csak arra hivatkozva, amit mesélsz nekik. Teljesen meg kell bizonyosodniuk felőled, mert te lehet hogy csak egy átlagos emberke vagy, aki egy ilyen sztoriba csöppen, sajnos az esetek többségében nem így van, ezért minden egyes személyt be kell vinni, és át kell vizsgálni.

2021. febr. 1. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

egy kérdésedre nem válaszoltam még:


Az, hogy korlátozták a személyi szabadságot (ahogy te írtad "mozgás szabadságod" bár ez nem egészen ugyanaz), arra is az Rtv-ben van benne a válasz:



37. § A rendőr az önveszélyes állapot vagy a személyeket, illetőleg az anyagi javakat közvetlenül fenyegető veszélyhelyzet megszüntetése, továbbá az ÁLLAMHATÁR VÉDELME érdekében biztonsági intézkedést folytathat


A személyi szabadság korlátozásába nem csak a biztonsági intézkedés, de az elővezetés, előllítás, elfogás is beletartozik.

2021. febr. 1. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Oke ertem, koszonom.


Mellesleg, amikor leallitottak bennunket, akkor a soforok szoltak, hogy mindenki toroljon mindent a telefonbol es dugjuk el! Nekem nem volt rejtegetnivalom (feltetelezem egyesek feketen dolgoztak kint..), de a telefonomat nem nezhetik at a beleegyezesem nelkul, csak birosagi hatarozattal? Azt pedig gondolom egy sem fog kiallitani, mivel nalam konkretan nincs mire alapozni a gyanut..gondolom en..

2021. febr. 1. 12:51
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha van ruházat / csomagátvizsgálás, akkor a telefont is ki lehet szúrni, hiába dugod el.


Itt is érvényesül, hogyha megalapozott gyanú merül fel, akkor belenézhetnek, de ahhoz már tényleg nagyon rosszban kéne sántikálnod.

2021. febr. 1. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Kicsit ellentétet érzek. Ha nincs rejtegeni valód, miért baj, hogy ha erről egy hivatalos személy is meggyőzdik?
2021. febr. 1. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Mi van ha pl van egy kep a telomban, ami amugy intim es nem tennem kozszemlere? Csak egy pelda, hogy ertsd..
2021. febr. 1. 17:09
 9/11 anonim ***** válasza:
93%

Nagy kaland. Hivatalos személynek hivatal titoktartasa van.

Jol nézne ki ha amugy mörözött bunozo lennél, de nem nézhetne bele mert intim, és hagynia kellene menni :D

Nőjj fel.

2021. febr. 1. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"Mi van ha pl van egy kep a telomban, ami amugy intim es nem tennem kozszemlere? "


Se a mentő, se a rendőr, se semmilyen közfeladatot ellátó személyt nem érdekel az intim képed. Tényleg. Vannak annál cifrább dolgok is, elhiheted.


Tudja, hogy mit keres a telefonodon, ha átnézi, a pucér fenekes fotódon pedig negyed másodperc alatt átpörget, és csinálja tovább, ami a dolga.

2021. febr. 1. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!