Kezdőoldal » Politika » Rendőrség » Hogyan hívnak be rendőrségi...

Hogyan hívnak be rendőrségi kihallgatásra?

Figyelt kérdés

Telefonon értesítettek, hogy behívnak kihallgatásra egy másik személlyel együtt. Konkrétan velem nem is beszéltek, mivel éppen NEM TUDTAK ELÉRNI TELEFONON, így a másik személlyel közölték, hogy én is menjek be kihallgatásra. Ezután egy másik időpontot kaptunk, de erről is csak a másik személyt értesítették, és hozzátették, hogy szóljon nekem erről az új időpontról.

Tehát ez a lényeg. De tudtommal egy rendőrségi kihallgatásra csakis hivatalos rendőrségi levélben értesíthetnek, úgy meg pláne nem, hogy velem még csak nem is beszéltek. Ráadásul egyszerre kell mennünk a kihallgatásra, holott külön-külön hallgatják ki a gyanúsítottakat.

Egyszer már beidéztek tanúkihallgatásra. Arról kaptam hivatalos rendőrségi értesítést. Ez a mostani vajon tényleg igazi kahallgatás? Ha nem, akkor meg a rendőrség nevével/intézményével való visszaélés, ami szerintem bűncslekmény.

Valójában nem izgulok, simán bemegyek a rendőrségre, mivel lopás miatt jelentettek fel, mármint állítólag, és bizonyítani is tudom, hogy nem loptam. Ha kell, akkor nyilván bevallok mindent, mivel úgysem én követtem el azt a lopást, és a másik személyre is csak azt tudom mondani, hogy nem ő követte el azt a lopást, szóval nekünk ebből bajunk nem származhat.

De azért arra kíváncsi lennék, hogy ez ki szerint megy így. Egyébként meg utána is néztem, hogy ilyenfajta feljelentés esetén, mármint abban az esetben, ha a feljelentő konkrét elkövetőt nevez meg, most lopás esetén, és nincs bizonyíték a megnevezett elkövető ellen, vagyis a feljelentett illető ártatlan, akkor a feljelentő, vagyis az, aki engem feljelentett, illetve a másik embert is feljelentette, könnyen bűncslekményt követhet el a megalapozatlan vád miatt, vagyis a feljelentő hamis váddal állt elő. Ez pedig bűncselekmény.

De most mi van? Nyilván bemegyek arra az állítólagos kihallgatásra, mivel nekem bajom nem származhat. Jól teszem? Vagy inkább ne menjek?



2013. aug. 2. 17:35
 1/9 anonim ***** válasza:
Írásban.
2013. aug. 2. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2013. aug. 2. 18:20
 3/9 anonim ***** válasza:

A közhiedelemmel ellentétben nem csak az írásban, postai úton kézbesített idézés a hivatalos. Idézni szóban éppúgy lehet, mint írásban. Szóban lehetséges személyesen, vagy telekommunikációs eszköz útján, többnyire telefonon keresztül. Való igaz, ekkor nincs konkrét bizonyíték arra, hogy te átvetted-e az idézést (nincs ugye tértivevény), de az előadónak ekkor is kell legalább egy feljegyzést írnia, hogy telefonon felhívott és ezt meg ezt beszélte meg veled.

Őszintén szólva én jobban szeretek telefonon keresztül idézni. Egy kicsit mellőzi a hivatalos jelleget, és te is kicsit egyenlőbbnek érzed a közted és az előadó közt lévő viszonyt, ha felhív, és igyekszik olyan időpontra beidézni, ami neked is, neki is jó. Ez együttműködésen alapul, tehát elvileg mindenkinek jó. A másik az írásbeli, amikor leírja, hogy itt és itt jelenj meg. Ez esetben legalább másfél hetet rá kell számolni a postázásra, ami adott esetben felesleges időhúzás, mert lehet, hogy egyébként másfél hét alatt be lehetne fejezni az egész ügyet. Meg aztán megkapod, látod, hogy holnap, holnap után be kéne menned, azt akkor hívod fel, hogy bocs, nem jó. És akkor szervezheti át az egészet. Írásbelinél jobban jelentkezik az alá-fölé rendeltség, hisz jobban kell esetleg igazodnod a levélben megadott időponthoz. Telefonon meg sec-perc alatt letisztázzátok, hogy akkor mikor. Persze ennek is megvan a maga hátulütője, amikor valaki átesik a ló túloldalára, és ő kezd el diktálni. (Szembesítésnél még inkább, 4-5-6 embert egyszerre egy helyre idézni, hogy mindenkinek jó legyen... főleg, ha még ügyvéd/védő is van... egyszer már elkövettem ezt a hibát, szembesítésnél maradok a jó öreg postai útnál. :D)


Az, hogy egy másik személyen keresztül idéznek, hát... attól függ, milyen viszonyban vagytok a másikkal. Családtagon keresztül szoktam idézni, de nem tudom, hogy meg van-e adva a te telefonos elérhetőséged az eljáró nyomozónak/vizsgálónak. Ha bemész kérdezd meg, ha nincs, akkor add meg neki, és akkor legközelebb téged is el tud érni. Ha meg megvan, kérdés, hogy miért nem tud elérni. Ismeretlen számokat fel szoktad venni? Lehet, hogy az a baj, ezeket a vezetékes irodai telefonokat nem jelzi ki a mobilod, privát számot ír. Nem tom' mér, hülyeség...


Az hogy egyszerre kell bemennetek, az egy dolog. Ettől függetlenül egymás után hallgatnak ki. Nyilván most lehetne mondani az egyiknek, hogy te gyere 10-re, te meg fél 11-re, ezt az előadó tudja megmondani, hogy miért így. Esetleg együtt laktok?


Az, hogy hogy tette a feljelentést, kérdéses (bár te talán egyértelműen tudod). Függetlenül attól, hogy a feljelentésben esetleg név szerint utal valakire, ettől függetlenül az esetek nagy részében ismeretlen tettes ellen indul meg az eljárás. Ahhoz meg, hogy hamis vád miatt eljárás induljon, az kell, hogy egyértelműen bebizonyosodjon, hogy nem te voltál, és az, hogy erről a feljelentő is tudott.


Egyébként meg menj be nyugodtan, az a legjobb... ;)

2013. aug. 2. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Egyszerűbben leírva... :)


Be. 67. § (2) bekezdés: "Az idézés és az értesítés írásban, illetőleg más alkalmas módon vagy eszközzel - különösen távbeszélő, telefax, számítógép útján - vagy a bíróság, az ügyész, illetőleg a nyomozó hatóság előtti személyes megjelenés alkalmával szóban történik."

2013. aug. 2. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

Telefonon is idézhetnek, de olyan, hogy valakivel "üzennek", hogy menj te is, ez legfeljebb informális módszer lehet lehet, nem szabályos. Ennek ellenére azt javaslom, mindenképp jelenj meg pontosan, nehogy egyéb kellemetlenségek érjenek.

Telefonos idézésnél is közölni kell, hogy milyen minőségben hívnak be, és hogy kb. mennyi időt vesz igénybe a meghallgatás.

2013. aug. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Telefon a leggyakoribb mostanában.
2013. aug. 25. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Már nem most volt, hanem kb. egy hónapja, de azért elárulom, hogy nem is feljelentés volt, csak "azt mondta" a nyomozó. Csak tanúkihallgatás volt.
2013. szept. 18. 23:14
 8/9 anonim válasza:

Az normális, hogy tanú kihallgatásra rendőr hozza ki az idézést úgy, hogy nekiáll szirénázni a kapuban?

Holnap megyek a kihallgatásra és panaszt fogok tenni ez ügyben.

Akkor szirénázzon ha le akarnak ültetni. Szomszédok vajon mit gondolhatnak?

2015. máj. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Az elég kínos! De miért hívtak be? Amúgy tettél panaszt? Azért én óvatosan bánnék az ilyen panaszokkal, mert az is lehet, hogy azért szirénáztak, mert magadtól nem mentél be kihallgatásra, és ha nem mész be a megadott időben, akkor azt valószínűleg azért teszed, mert valami közöd lehet az ügyhüz, és ha vaj van a füled mögött, akkor félsz, és inkább nem mész be, és valószínűleg azért szirénáztak, hogy elkapjanak, mert ebben az esetben akár tanúból gyanúsítottá is válhatsz. Ez azért egyáltalán nem mindegy.
2015. júl. 12. 18:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!