Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A saját panelházunk tetejére...

A saját panelházunk tetejére van jogom kimenni?

Figyelt kérdés
Budapesten lakom egy 10 emeletes panel kilencedik emeletén. Ezek OTP öröklakások, az egy gondnoki lakás kivételével mindegyik magántulajdonban, a ház maga társasház (szóval nem szövetkezeti meg ilyenek) tehát elméletileg a tető is közös tulajdon kell hogy legyen, nem? Viszont a tizediken a lépcsőház egy ráccsal le van lakatolva, és senkinek nincsen hozzá kulcsa a gondnokságon kívül. Az teljesen jogos hogy legyen zárva, idegenek ne menjenek ki, de mi tulajdonosok miért nem kaphatunk kulcsot? Tudom extrém példa, de ha mondjuk tűz van az ötödiken, mindent eláraszt a füst, lefele menekülni nem lehet, akkor nem a tető lenne a lehetséges menekülési útvonal? Főleg nekünk, felső szinteken élőknek.
2019. júl. 27. 21:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Saját panelka? Ami a tiéd ott, az a Kádár kocka maga. Ajtón belül. Semmi több. Minden más közös.
2019. júl. 27. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ezaz pontosan, jól mondod. Közös. Tehát akkor az enyém is, nem?
2019. júl. 27. 21:45
 3/12 anonim ***** válasza:
94%
Bizony, közös. Közösen kell megegyezni, ki mikor mehet ki. Aztán közösen kell gondoskodni arról, hogy biztonságos legyen fent tartózkodni. Leesés védelem stb. Ez mind megvan?
2019. júl. 27. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
59%

A tetö nem "közös", hanem lezárt terület, mert egyrészt veszélyes lehet, könnyen le lehet esni, másrészt megsérülhet a tetöszigetelés és utána fizethetnéd az okozott kárt!

Ezért a társasházak teteje le van zárva és senki nem mehet oda fel.

Másrészt az is hülyeség, hogy az menekülési útvonal lehetne, a tetöröl nem lehet lejutni, hacsak nem tudsz repülni!

2019. júl. 27. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
100%

Nálunk ugyanaz a kulcs a tetőre is mint ami a bejárati ajtóhoz, eddig úgy tudtam pont a menekülés lehetősége miatt.

Egyébként nem szóltak még, bár én kb kétszer voltam fent 10 év alatt...

2019. júl. 27. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%

Ahhoz jogod lenne, hogy kimenj, azonban mivel a panelházak teteje nem erre van kialakítva - nem biztonságos, nincs megfelelő korláttal ellátva - így a fenntartónak kötelessége, hogy ezt megakadályozza. vagyis a társasház üzemeltetőjének meg kell akadályoznia, hogy te bajba kerülhess, megsérülhess, meghalhass a tetőről lezuhanva, így ha nem csinál korlátot, akkor le kell zárnia a kijáratot.

Ígazad van a tűzzel kapcsolatban, de az kevésbé valószínű lehetőség, mint az, hogy aki felmegy a tetőre az lezuhan onnan.

A következő társasházi közgyűlés előtt adj be ilyen javaslatot és beszélgess róla a szomszédaiddal is, győzd meg őket arról, hogy megérné pénzt költeni a tető korláttal való ellátására.

Ha biztonságossá tennétek a tetőt, akkor azt mindenki használhatná. Megfelelő nagyságú összegből kertszerűvé is alakítható - persze csak óvatosan, mert ezek a tetők beázásra hajlamosak. De cserepes növényeket, balkonládákba ültetett paradicsomot, kisebb fákat is lehetne nagy kaspókban fent nevelni és gondozni, közte műfű szőnyeggel napozó helyet kialakítva, esetleg paddal, asztallal.

Közös a tulajdon - de a biztonságért a felelősség a közös képviselőé, a társasház üzemeltetőjéé. Ha a közös tulajdonról eldöntitek, hogy közösen hasznosítjátok és hajlandóak vagytok ezt ki is fizetni - akkor nem hiszem hogy más akadálya lehetne, mint a tető szigetelésének gyengesége.

2019. júl. 27. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Hát azért nem mondanám, hogy hülyeség... nyilván nem úgy gondoltam, hogy onnét kéne lerepülni... a mi panelünk például szalagház, a tetőn átvágva a szomszéd lépcsőházon keresztül biztonságosan le lehetne menni baj esetén.
2019. júl. 27. 22:08
 8/12 A kérdező kommentje:
Értem az aggályokat is, persze le lehet zuhanni... de alkalomadtán tényleg életmentő is lehet. Kicsit felemás a szitu, főleg így hogy van ahol ki lehet menni. A korlát meg a tetőkert amúgy jópofa lenne, bár nem nagyon láttam még ilyet sehol sajnos :(
2019. júl. 27. 22:13
 9/12 anonim ***** válasza:
54%
Természetesen jogodban áll a tetőt használni.
2019. júl. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk ugyanaz a helyzet, mint az 5-ös válaszolónál. A földszinti bejárati ajtó kulcsa nyitja a tetőre vezető ajtót is. Épp a tűzesetek végett, hogy veszély esetén ki lehessen menekülni a tetőre és onnan át egy másik lépcsőházba, majd ki az utcára. Minden lakónak van kulcsa a tetőkijárathoz. Nálunk azt mondta a gondnok, hogy nem is szabad lezárni a menekülési útvonalat. A lakók nem járnak fel, idegeneknek meg nincs kulcsa hozzá. Én is kétszer voltam fent összesen kb. 10-11 év alatt.
2019. júl. 28. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!