Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit jelent a tárgyi bűnpártolá...

Mit jelent a tárgyi bűnpártolás? Kérhetek egy-két példát?

Figyelt kérdés

Ezt találtam a wikipédián:


"A tárgyi bűnpártolás lényege, a bűncselekmény elkövetéséből származó előny biztosítása céljából történő közreműködés." Ez rendkívül diplomatikus. És nem nagyon értem.


Pl, a következő bűnpártolásnak számít? Mondjuk valaki lop egy autót, és megkéri az ismerősét, hogy segítsen kicserélni az üléshuzatot, ő pedig megteszi, úgy, hogy tudja, hogy lopott az autó.


vagy;

Valaki orrvadász, kilő egy állatot, és azt kéri valakitől, hogy készítsen ételt belőle, ő pedig megteszi. Ez bűnpártolás?


vagy egy utolsó,

valaki az irodában megkéri a kollégáját, hogy segítsen újratelepíteni a számítógépét, mert nem tiszta tartalmat tart rajta, és el akarja tüntetni, és ő segít.


Ezekre tippelek, én ilyeneket NEM CSINÁLOK, csak nem értem, konkrétan mit értenek a definíció alatt.



2019. szept. 23. 01:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Amikor még a mostani Btk. csak törvényjavaslat volt, ez volt az indoklásában a kifejtése.


A 282. §-hoz


A bűnpártolás minősített eseteként felsorolt bűncselekményeket a törvény három pontba rendezi. Az első pontba kerülnek azok a súlyosabb bűncselekmények, amelyek esetében elegendő a Btk. Különös Részének egyes fejezeteire utalni, míg a második pontban az egyes fejezetekben meghatározott súlyosabb bűncselekmények, a harmadik pontban minden olyan bűncselekmény meghatározásra került, amelyek a felsoroltakon kívül életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethetőek.

A bűnpártolás speciális alanyra vonatkozó minősített esetét a törvény kibővíti a hivatalos személyen túl a külföldi hivatalos személyre, ha azt hivatali eljárása során, hivatali kötelessége megszegésével, és a közfeladatot ellátó személyre is, ha azt eljárása során követi el.

A bűnpártolás bűnkapcsolati bűncselekmény, alapbűncselekmény nélkül nem létezhet. A tettes büntetőjogi felelősségét az alapozza meg, hogy akadályozza, nehezíti, esetenként meg is hiúsítja az alapbűncselekmény felderítését.

A bűnpártoló csak az alapbűncselekmény befejezése vagy megkísérlése után kapcsolódik a bűncselekményhez.

A bűnpártolás elkövetési magatartásai: a hatóság üldözése előli meneküléshez segítségnyújtás, a büntetőeljárás sikerének meghiúsítására való törekvés, (személyi bűnpártolás) valamint a bűncselekményből származó előny biztosításában való közreműködés (tárgyi bűnpártolás). Mindhárom kizárólag tevéssel követhető el.

A személyi bűnpártolás elkövetője az által valósítja meg a szóban forgó bűncselekményt, hogy az alapbűncselekmény tettesének, részesének segítséget nyújt ahhoz, hogy a hatóság üldözése ellen meneküljön, a felelősségre vonást elkerülje, valamint a büntetőeljárás meghiúsítására törekvés körbe tartozik, minden olyan magatartás, amelyik objektíve alkalmas az eljárás sikerének a meghiúsítására, a tényállás felderítésének a megakadályozására. A tényállás megvalósulásához nem szükséges, hogy az elkövető magatartása eredménnyel járjon.

A tárgyi bűnpártolás lényege, a bűncselekmény elkövetéséből származó előny biztosítása céljából történő közreműködés. Előnyön olyan változást, helyzetet kell érteni, amely az alapcselekmény elkövetésének következményeként jön létre, és az elkövető számára kedvezőbb, mint a cselekmény elkövetése előtt volt.

A bűnpártolás alanya tettesként bárki lehet, kivéve az alapbűncselekmény tettesét, vagy részesét.

A bűnpártolás csak szándékosan követhető el, az (1) bekezdés a) és c) pontjában foglaltaknál az eshetőleges szándék is elegendő.

2019. szept. 23. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Habár, őszintén, ettől még nem kerültem közelebb a tárgyi bűnpártolás fogalmának megértéséhez. Több kérdés is felmerül a szöveg alapján.


Pl pofon egyszerű példa a személyi bűnpártoláshoz: Mondjuk 2 ember összeverekszik egy vendégségben, mert ittasak, és mondjuk az egyikük vérzik. ... A házigazda nem törölheti fel a vért a saját padlójáról?? Mert az bűnpártolás? (bizonyítékok eltüntetése)

Szóval ez kapásból nem érthető.

Vajon a személyi bűnpártolás onnan kezdődik, amikor megindult a büntetőeljárás, vagy akkor is megvalósul, ha nincs is eljárás...?


Na, de amúgy ez a személyi, én eredetileg a tárgyi bűnpártolást szerettem volna megérteni , mert nekem úgy hangzik, hogy van egy ilyen törvény, és börtönbe lehet kerülni a megszegésével, de lehet, hogy senki sem tudja, hogy hogyan lehet elkövetni... XD

2019. szept. 24. 01:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Pedig egyszerű: személyi és tárgyi bűnpártolás is csak szándékosan, illetve eshetőleges szándékkal követhető el.


Ha egy személy szándékosan, vagy eshetőleges szándékkal közreműködik abban (akár a legkisebb mértékben is), hogy bűncselekmény tettesének a bűncselekményből bármilyen előnye legyen (bármilyen piti is a bűncselekmény), az bizony tárgyi bűnpártolás. Ha meg ugyanígy abban, hogy a tettes a bűncselekményét "megússza", az meg személyi bűnpártolás.

Innentől pedig a variációk:

- nem jut nyomozóhatóság tudomására;

- nyomozóhatóság tudomására jut, de olyan csekély súlyúnak értékeli, hogy ezért nem indít büntetőeljárást;

- büntetőeljárás indul.


Józan ésszel lehet érezni, hogy mi az, ami a legcsekélyebb mértékben is bűnpártolás, mi az, ami nem. Ami a legcsekélyebb mértékben is annak tűnhet, már azt sem kell elkövetni, nem azt kell mérlegelni, hogy mi az, ami a nyomozóhatóság értékelése szerint már üti a lécet…

2019. szept. 24. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Csak nekünk drága, USA-ban egy átlagembernek nem jelentős tétel havi 50 dollár egy telefonra.

[link]


Az Iphone-ok összeségében mindenben teljesen jók. Az Androidos telefonok közt is sok a remek hardver, azokkal a legnagyobb baj, hogy a Google adatgyűjtő infrastruktúrájának végpontjai, amik gyűjtenek minden személyes adatot, elvben csak azért, hogy a Google a vele szerződött hirdetők hirdetéseit pont a célközönségnek juttassa el, gyakorlatilag azonban a Google alapításában elég aktív volt a CIA és NSA, most is minden adat hozzájuk is megy. Persze ez átlagéletet élő embereknek, főleg fiataloknak ez nem olyan nagy gond. De mondjuk egy európai csúcstechnikával foglalkozó cég tervezőmérnöke már megfigyelési célpont. Az Apple-ről meg számos külső auditor jelentés bizonyította, hogy úgy tárolja az adatokat (eszközökön és felhőben is), hogy azokat nem tudja olvasni, visszafejteni.

2019. szept. 24. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Bocs, rossz helyre írtam előző hozzászólásom.
2019. szept. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!