Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkavállaló azzal jár...

A munkavállaló azzal jár jobban, ha rendesen felmondanak neki, vagy ha közös megegyezéssel szüntetik be a munkaviszonyt?

Figyelt kérdés

Milyen szempontok vannak?


Na és ha úgy állnak a dolgok, a munkavállalónak felmondania érdemesebb általában, vagy közös megegyezésre törekedni?



2019. okt. 5. 00:40
 1/10 anonim ***** válasza:
Kérdező, te most a munkáltató vagy vagy a munkavállaló?
2019. okt. 5. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hát ha számít a megválaszolás szempontjából, akkor leírom, hogy, akkor munkavállaló.
2019. okt. 5. 00:51
 3/10 anonim ***** válasza:
24%
Google: Mt §
2019. okt. 5. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

... már ha munkaszerződésről van szó.

Közalkalmazottakra, köztisztviselőkre, közmunkásokra külön-külön törvény van.

2019. okt. 5. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Semmi köz- nincs. Versenyszféra :)

Olvastam már dolgokat, itt is. De ha valaki jól össze tudná foglalni, annak örülnék. Vagy ha gyakori szempontokat leírna.

Gyakori, hogy a munkáltató nem mond fel rendesen, hanem ha határozatlan idejű a szerződés (tehát nem tudja simán csak nem meghosszabbítani), akkor inkább elé teszi a munkavállaló elé a "közös megegyezést".

Az érdekelne, hogy munkavállalónak ezt milyen esetben érdemes elutasítani, mondván mondjanak fel neki rendesen, ha akarnak. Milyen hátránya származhat belőle, ha megvárja, míg ténylegesen felmondanak neki, azon túl, hogy ha egy állásinterjún rákérdeznek, akkor (hazugság nélkül) nem mondhatja majd azt, hogy közös megegyezéssel váltak szét? Vagy ez önmagában nagy hátrány lenne?

2019. okt. 5. 01:21
 6/10 anonim ***** válasza:
25%
Maga a törvény nem hosszabb, mint amilyen tömören le lehetne írni. Kb. 1 A4-es oldalnyi az összes megszüntetési mód kifejtve. Van 5 féle.
2019. okt. 5. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

" milyen esetben érdemes elutasítani, mondván mondjanak fel neki rendesen, ha akarnak"

Abban az esetben, ha anyagilag jobban jársz így. Tehát pl. ha nem tudsz azonnali hatályú / rendkívüli felmondást te beadni, mert a munkáltató nem sértett jogot ellened.

2019. okt. 5. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Közös megegyezésbe bármi belefoglalható, ha jobb, nem kedvezőtlenebb, mint a rendes felmondás, akkor ezt célszerű választani mindkét esetben.
2019. okt. 5. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
67%

Dolgoztál már annál a cégnél annyi időt hogy járjon neked végkielégítés? Ha igen, akkor anyagilag a felmondással jársz jobban.

Azonnal máshol akarsz munkát vállalni mert találtál új helyet? Akkor a közös megegyezés a jó, ha eltekintenek a felmondási időtől.

Ahogy más már írta, neked kell összegezned hogy miért szűnik meg a munkahelyed és milyen előnye van számodra egyik vagy másik változatnak. Azt válaszd amivel TE jobban jársz, ezt más nem láthatja helyetted!

Ha próbaidős vagy, akkor a közös megegyezés a jobb számodra vagy ha te "mondasz fel" hiszen a következő munkahelyeden nem kell magyarázkodnod hogy miért is küldtek el a cégtől.

Minden más esetben mérlegelned kell hogy ha a cég mond fel neked (nem fegyelmivel, hanem szimplán) akkor milyen kötelezettségeid vannak (felmondási idő) és milyen juttatásokat kapsz meg (végkielégítés) és hogy milyen lehetőségeid vannak utána (azonnali munka vagy hosszabb álláskeresés). Ezekből együtt te tudsz döntést hozni róla.

2019. okt. 5. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Határozatlan idejű szerződés felmondása próbaidő után:


Felmondás a munkáltató részéről: Indokolnia szükséges, az indoknak valósnak és okszerűnek kell lennie, egyébként perelhető a munkáltató. Ha a feltételeknek megfelel a dolgozó munkaviszonya, akkor jár neki végkielégítés, és a felmondási időre járó távolléti díj is. A felmondási idő a munkáltatónál eltöltött munkaviszony hosszával növekszik. A felmondási idő felének megfelelő időtartamra a munkáltató köteles a dolgozót felmenteni a munkavégzés alól úgy, hogy arra az időre is jár bérezés. A felmentési idő időpontját a dolgozó szabja meg, amit maximum két részletben kérhet.


Felmondás a dolgozó részéről: Nem kötelező az indoklás. Ha a munkáltató ragaszkodik hozzá, a felmondási időt le kell tölteni, ami az MT szerint 30 nap, de ez lehet több is a munkaszerződésben foglaltak alapján, vagy kollektív szerződés előírása szerint. Maximum 6 hónapig terjedhet.

Nincs kötelező végkielégítés!


Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés:

Bármiben meg lehet egyezni. Konkrétan bármiben! Kicsit lesarkítva, ha Te 6 zsák krumpliért aláírod a megegyezést, akkor azt köteles biztosítani, de ha egy új autót kérsz cserébe, akkor azt köteles biztosítani. :)


Egyik felmondással sincs gond, ha jogszerű.


Bárhogyan szűnik meg a jogviszony, ha az egyéb feltételeknek megfelel a dolgozó, álláskeresési járadékra is jogosult.


A felmondásokat meg lehet támadni bíróságon bármelyik fél részéről, ha később valami olyan merül fel velük kapcsolatban, ami ezt indokolja (pld. megtévesztés).

A közös megegyezésnél nagyon nem lehet vita, ilyet még nem vittek bíróságra, hiszen közösen döntötték el, hogy ki milyen feltételek biztosítása esetén írja alá a megállapodást önként és dalolva.


Mivel én 27 éve vagyok a cégnél, én akkor járnék jobban, ha nekem mondanának fel: 3 havi felmondási időre járó távolléti díj, 7 havi végkielégítés (kollektív szerződés szerint).

De ha közös megegyezésre törekedne a cég, biztosan kérnék egy új kocsit cserébe. :)

2019. okt. 6. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!