Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » El lehet adni a lakást úgy...

El lehet adni a lakást úgy hogy az lakásnak a fele a másik illető van?

Figyelt kérdés

Szóval a történet a következő!

Anyám élettársa 15 évig együtt élt velünk a körülményeket azt nem szeretném elmesélni hisz nem ehhez a témához tartozik. A lényeg hogy 15 év után elköltözött és 8 éve felénk se nézett! se gyerektartást se adósságot a mai napig nem tudja illetve akarja fizetni. Mi már nagyon el szeretnénk költözni, mert elég rossz környéken élünk csak anyám állítása szerint mivel az ő nevén van így jogilag eladni se tudjuk!

Esetleg van-e ennek jogi precedense vagy el lehet adni úgy egy házat úgy hogy az anyám élettársa 8 évig felénk se nézett?

Várom mielőbbi válaszokat!



2019. okt. 10. 07:29
 1/9 anonim ***** válasza:

KEressetek meg egy ügyvédet, aki pontos tanácsot tud adni.


A társtulajdonos beleegyezése nélkül nem eladható a lakás, mert attó, hogy nem él ott, a tulajdonjog nem változik.

Másrészt ha az ö nevén van (ennek utána kel nézni, meg a tulajdoni hányadnak is), akkor a lakás az övé, ebben az esetben örülhet anyád, hogy nem kér töle lakbért.

Ha a lakás közös, akkor anyád mefkérheti, hogy adják el es az árát felezzék (vagy amilyen arányban tulajdonok, úgy összák meg)

Ha erre nem hajlandó, akkor lehet kérni a közös tulajdon megszüntetését és az ingatlan kényszerértékesítését - ez azonban igen sok anyagi veszteség lenne, mert az árverezésnél nagyon áron alul menne csak el.


De mivel sem te, sem anyád nem tud pontos adatoakt mondani, ezért javaslom ügyvéd megkeresését.

2019. okt. 10. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Én még annyit tennék hozzá az előző válaszolóhoz,hogy…


a másik tulajnak ilyen esetben szerintem elővásárlási joga van. De lehet rosszul tudom.

2019. okt. 10. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Saját tulajdonrészedet bármikor eladhatod. Semmilyen hozzájárulás nem kell. Csak elővásárlási jog illeti meg a többi tulajt.


Leírás alapján haszonélvezet is van. Közös tulajdon megszüntetésébe aligha fog belemenni a bíró. Részedet persze így is eladhatod, de a haszonélvezet attól még megmarad. Más kérdés, hogy megveszik-e.

2019. okt. 10. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

ma 10:33-as: nem tudom, honnan veszed, amiket írsz.

Egyrészt még az sem biztos, hogy a kérdezö anyjának egyáltalán van tulajodnrésze, ha nincs, akkor semmi köze az ingatlanhoz.

Másrészt az végképp nem világos, miért lenne bárkinek is haszonélvezeti joga rá? Az csak akkor lehetséges, ha vagy az adásvételi szerzödésnél külön kikötötték, vagy öröklésnél, de ott is csak házastársaknál, élettársaknak nem jár!

2019. okt. 10. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Még még egy: ha lenne közös tulajdon, akkor a megszüntetésré irányuló eljárás éppen arra jó, hogy a másik fél beleegyezése nélkül lehessen értékesíteni az ingatlant, még véletlen sem kell a beleegyezése!
2019. okt. 10. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#4 Mármint melyik részére gondolsz?

Elég érthetetlenül van előadva a történet, de az "anyám állítása szerint mivel az ő nevén van", így valószínűleg van (özvegyi) haszonélvezet. Elég gyakori, mikor a tulajdonosok az egyik szülő és gyereke. Ha pedig van, akkor hidd el, nem fog a bíró belemenni.

2019. okt. 10. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"#4 Mármint melyik részére gondolsz?


Elég érthetetlenül van előadva a történet, de az "anyám állítása szerint mivel az ő nevén van", így valószínűleg van (özvegyi) haszonélvezet. Elég gyakori, mikor a tulajdonosok az egyik szülő és gyereke. Ha pedig van, akkor hidd el, nem fog a bíró belemenni."


Bocs, de szerintem te értesz félre valamit! Tényleg elég érthetetlenül van leírva, de szerintem az élettárs az, akinek a nevén van az ingatlan.


" anyám állítása szerint mivel az ő nevén van így jogilag eladni se tudjuk" - ebböl szerinte nem az derül ki, hogy az anya nevén van, mert akkor jogilag eladhatná.


Azt meg végképp nem tudom, honnan veszed, hoygözbvegyi haszonélvezet lenne rajta - itt egy élettársról van szó, aki 15 éve elköltözött (NEM meghalt), és sok éve nem jelentkezett.


SZóval szerinte te teljesen félreértetted a kérdést.


De remélhetöleg a kérdezö még visszanéz és megpróbálja értelmesebben fogalmazva leírni a helyzetet, már csak a mi kedvünkért is.

2019. okt. 10. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Üdv válaszolók!

Annyiban javítok hogy lakásnak a fele az ő nevén van!

Ezért a hibáért szeretnék elnézést kérni!

így ha édesanyám hiába adná el a lakást ahhoz a nevelőapám beleegyezése kell. De mivel 8 éve felénk se nézett.

Így a kérdés adott hogy így is el lehetne adni mert 8 éve arra se vette a fáradtságot hogy egyáltalán ránk írjon hogy mi van

2019. okt. 16. 20:39
 9/9 anonim ***** válasza:

Ezek szerint a lakás felesben édesanyád és felesben az élettárs tulajdona.

Ilyen esetben elöször az élettársat kell megkérdezni, hogy hajlandó-e megvenni édesanyádtól a részét, mert neki elövásárlási joga van. Ha nem, és nem akar beleegyezni az eladásba, akkor a bíróságon kell indítani egy eljárást a közös tulajdon megszüntetésére, és értékesítésére.

Ilyen esetben a lakást elárverezik és a vételár fele-fele kerül a két volt tulajdonosnak kifizetésre.

2019. okt. 17. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!