Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nem lenne igazságosabb törvény...

Nem lenne igazságosabb törvénykezés manapság is az ókori szemet-szemért elv, mint a jelenlegi liberális szellemű?

Figyelt kérdés
A törvény visszatartó ereje, és a törvénykezés tévedhetősége fontos szempontok, de a nép igazságérzetének túlzott figyelmen kívül hagyása a jogállamban való bizalom megrendüléséhez, végső soron önbíráskodáshoz vezet.

2019. okt. 10. 12:12
 1/6 anonim ***** válasza:
23%

Értem.

Szóval szerinted ha balesetet okozol mert hibáztál vezetés közben, akkor téged is végezzenek ki vagy törjék el a kezed-lábad, ha csak olyan sérülést okoztál?

Nem kellene átgondolni előbb, hogy mégis mivel járhatna egy ilyen ötlet? Hogy pont azért nem csináljuk már ezt mert nem volt sem igazságos, sem megfelelő, sem betartható?

2019. okt. 10. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
A baleset az ókorban is más elbírálás alá esett, mint a szándékos károkozás, vagy szándékos erőszak. Létezett például száműzetés.
2019. okt. 11. 07:24
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a szemet-szemért elv eredetileg azt jelentette, hogy nem lehet nagyobb kártérítést kérni, mint az okozott kár. Tehát ha ellopott valaki egy marhát, csak egyet lehetett elvenni tőle.


Másrészt te élnél olyan világban, ahol másokat megverő/erőszakoló/kínzó emberek csak úgy szabadon járkálnak közöttünk, sőt fizetést is kapnak mások bántalmazásáért? Biztonságban éreznéd magad ilyen szomszéd mellett?


Harmadrészt ne felejtsük el, hogy ott a legkisebb a bűnismétlés esélye, ahol az elítéltek terápiát kapnak, képzik, tanítják őket, hogy értelmes dologgal tudjanak foglalkozni szabadulás után, ill. problémájukat ne erőszakkal oldják meg. Ahol csak megtorlás van, ott magasabb a visszakerülés esélye is, mivel az alapproblémát nem oldják meg.

2019. okt. 11. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

# 3

Jók az érveid. Ha pl. egy tolvajnak csak a lopás értékét kell visszatérítenie, az tényleg nem tűnik nagy visszatartó erőnek. A szándékos visszaesők azonban súlyosabb ítéletet kapnának. Szerintem ez régen is így volt, hasonlóan a mostani három csapás törvényhez.

Régen a hóhérok megvetettek és kiközösítettek voltak, úgyszólván külön kasztba tartoztak. A szakma öröklődött, apárúl fiúra szállt.

Az ítélet végrehajtást úgy is meg lehetne oldani, hogy a sértett, vagy hozzátartozója hajtja végre, rendőri felügyelet mellett. Elkerülve a túlzott erőszakot. Úgy tudom jelenleg is van olyan arab ország, ahol az elkövetőnek megkegyelmeznek, ha a sértett vagy hozzátartozói megbocsátanak neki.

2019. okt. 11. 10:21
 5/6 A kérdező kommentje:
A terápiát illetően, én nem hiszek benne. Sok rossz ember megváltozott már tőle, de több kárt okoz azzal, hogy lecsökkenti az igazságszolgáltatás elrettentő erejét. Az elrettentés szerintem hatásosabb, és a látványos büntetések az emberek igazságérzetét is jobban kielégítik. Egy nyilvános megszégyenítés drasztikusnak tűnik, de nagyobb elrettentő erővel hatna mint mondjuk pár hónap börtön. A szigorú büntetések az egész igazságszolgáltatásnak nagyobb tekintélyt adnának.
2019. okt. 11. 10:33
 6/6 anonim ***** válasza:

Ez egy döntés kéne, hogy legyen. Én két utat látok:

A "rehabilitációs" szemléletet, akkor a börtönöknek szálloda szerűeknek kéne lenni (kényelmes lakhatás), nagyon komoly terápiával és oktatással.

A másik a megtorló szemlélet. Ebben az esetben például lehetne az alap büntetés az "állócella". Az első bűnelkövetés után mondjuk egy óra. Visszaesés esetén meredeken növelve. Esetleg korbácsolással, vesszőzéssel megfűszerezve.

A kézlevágás, halálbüntetés a bűnismétlés esélyét a minimumra csökkenti, azonban a téves ítéletek esetén nehéz az eredeti állapot visszaállítása

2021. okt. 6. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!