Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi történik akkor, amikor az...

Mi történik akkor, amikor az egyik törvény kötelez egy másik törvény megsértésére?

Figyelt kérdés

Olvastam egy cikket, amihez itt a link, hogy egy Amazon vásárló "meglepiből" kapott egy adag kábítószert is a megrendelt csomagja mellé, én pedig eltűnődtem, hogy ha ezek után ő egyszerűen visszaküldte volna az egészet a feladónak, - vagy a feladó személyesen elmenne, és visszavenné a csomagot - vajon elkövetett volna-e bármit is ez a vásárló...

[link]


Úgy vélem, ez egy ilyen "fekete lyuk elv", egyik törvény kötelez egy másik törvény megsértésére. Ártatlanul kerülhet bele valaki, és onnan önállóan nem jöhet ki büntetlenül. Tipikusan akkor kerülhet bele valaki, ha véletlenül, vagy tévedésből kerül a birtokába egy illegális tárgy. Vagy akár megtévesztéssel, kényszerítéssel, vagy erőszakkal helyezték a birtokába. - Mindezt akár kölcsönbe, ajándékba, megőrzésre, vagy "rásózva"...


Egy illegális tárggyal való visszaélést csak szándékosan lehet elkövetni, tehát ezek önmagukban még nem bűncselekmények, de egyszerűen végiggondolva, kiderül, hogy innen bármit tesz a balek, már az:


- Ha megtartja, akkor szándékos birtoklássá lesz, plusz akár lehet sikkasztás vagy jogtalan elsajátítás is.


- Ha kidobja, bizonyos esetekben jogtalan elsajátítás, vagy rongálás.


- Ha visszaadja az eredeti birtokosnak, vagy más birtokosnak, vagy egyszerűen megengedi, hogy ők elvigyék a birtokából, akkor átadás lesz az elkövetési magatartás, plusz bűnrészesség, hiszen segít abban, hogy visszakapja, megkapja a másik személy.


A magyar btk. egyébként nem ír elő olyan kötelességet, hogy egy illegális tárgyat kötelező önként jelenteni, és átadni a hatóságnak.


Tehát ezekből a gondolatokból következik, hogy szerintem én valamit benéztem, valamit kihagyhattam, mert ez így nem áll össze. Elvileg nem teljesülhetne ez a fekete lyuk elv, mert akkor egy vagonnyi, társadalomra veszélytelen cselekedetre rá lehetne mondani, hogy bűncselekmény. Plusz akár hozzátartozókra is feljelentési kötelezettséget róna a törvény. Meg eleve, hogy nézne az ki, ha egy embert lekötöznek, táskájába tesznek fegyvereket, arra kényszerítik, hogy szállítsa el valahova, majd valahogy mégis sikerül lebeszélni a támadókat erről, de megbüntetnék a balekot, mert "engedte", hogy a táskájából visszavegyék a fegyvereket?



2020. jan. 5. 04:08
 1/4 anonim ***** válasza:
65%
Értesítenie kell a hatóságokat, és ők utánajárnak. Ha titokban megtartod, vagy továbbadod, akkor már te is benne vagy a dologban. Olyan pedig nem létezik hogy egyik törvény kötelezne a másik megsértésére.
2020. jan. 5. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
73%

Ezen a felsorolt "törvénysértések" közül az egyetlen, ami tényleg az, ha megtartja a kábítószert, ugyansi annak birtoklása is törvényellenes. A többi egyáltalán nem az, nagyon félreértelmezed a foglamakat.

pl: Az "ingyen" kapott ajándék kidobása semmi esetre sem lehet rongálás vagy elsajátítás, mert az már nem a feladóé.

Sikkasztá vagy jogtalan elsajátítás megint nem jöhet szóba, ezt nem tudom, hogy szedted össze mint ötletet!


Ha valaki kábítószert "kap" valakitöl, akkor az egyetlen jogilag helytálló viselkedés, hoyg ezt bejeleneti a hatóságoknak, akik megkeresik a csomag küldöjét és felelöségre vonják.


A másik példád sem helytálló, mert az még elöfordulhat, hogy valakinek a táskájába tesznek eröszakos módon fegyvert, de arra nem tudják kötelezni, hogy bárhová is elvigye, ha megteszi, akkor az önkéntes dolog!

2020. jan. 5. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy az előző írta. A törvények nagyon is egyértelműek, egy hierarchikus sorrend van közöttük. Elsődleges az (ahogy írta) hogy amit neked küldtek az már a tied. Utána jön az hogy ezzel mit kell kezdened és itt a törvény megint egyértelműen rendelkezik a kábítószerekről.

Amit leírtál az egy amerikai ügyvédi csűrés-csavarása a jognak arra, hogy hogyan mentesse fel a vádlottját az amúgy teljesen egyértelmű esetben. De ez itt nem Amerika, itt nem mész vele sokra.

Ha kimondja a törvény hogy a kábítószer birtoklása, a terjesztése bűncselekmény és hogy neked kötelezettséged a hatóságokat értesítened ha bűncselekményről szerzel tudomást, akkor csakis azt teheted hogy értesíted a hatóságot.

Egy másik eset lehetséges, ha azt "feltételezed" hogy amit neked küldtek az csak valami ártalmatlan dolog és kidobod a kukába, mint a szórólapot vagy a csomagolásba tett buborékfóliát, amit szintén szoktak küldeni a megrendelésed mellett.

2020. jan. 5. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. jan. 6. 23:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!