Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki egy tudomására...

Ha valaki egy tudomására jutott (állítólagos) bűncselekményt nem jelent be, azzal ő maga követ el bűncselekményt?

Figyelt kérdés

Tehát indirekt módon van egy olyan gyanúm (csak más elmondásából), hogy nagy összegű csalás történt, és én ezt nem jelentem a rendőrségre, akkor elmulasztom ezzel a bejelentési kötelezettségemet, és még engem csesznek meg?


Hiába csak hallomás és más elmondása alapján, na de lényeg, hogy tanúként én is felmerülhetek az ügyben, hogy tudtam róla, ill. fel is fogok merülni.


Ez a bejelentési kötelezettség minden bűncselekményre vonatkozik vagy csak bizonyos esetekre?


És azért is fontos lenne ez nekem, mert teljesen egyértelműen ki fog derülni, hogy én tudtam róla, na csak egyrészt a frász akar egyfolytában tanúskodni járni, másrészt nem tudom 100% pontosan, így akkor meg nehogy ott kössek ki, hogy a hatóságot félrevezetem.


2010. júl. 22. 11:56
 1/6 anonim ***** válasza:

A feljelentési kötelezettség a tudomásodra jutott bűncselekményre vonatkozik, nem az "indirekt módon hallottam valakitől, hogy van egy olyan gyanúm"-ra...

Egyébként természetesen te is felmerülsz tanúként (mivel te jelented be az egészet), azt is el kell mondanod, hogy honnan tudod, és mi támasztja alá szerinted, hogy történt valami... ("a szomszéd kiskutyája hallotta a zöldségesnél" nem jó válasz)

2010. júl. 22. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

hát nézd, magát az ügyet nyilván nem akarom leírni, de ennél azért jóval konkrétabb a dolog, mint a sarki zöldséges


Na az nyugtat meg, hogy eddig 2 jogász se tudott erre válaszolni, van amelyik szerint kellene jelenteni, van amelyik szerint pedig csak egyes bűncselekményeknél van ez meghatározva.

Na legyek okos ...

2010. júl. 22. 12:05
 3/6 anonim ***** válasza:

Vannak olyan bűncselekmények, amelyeknél a feljelentés elmulasztása is külön bűncselekmény (pl. állam elleni, terror). A sarki zöldségest példának írtam arra, hogyha "csak úgy" hallottad valakitől...


Szerintem menj, és bejelentést (ne feljelentést) tegyél róla, (be szeretném jelenteni, hogy azt hallottam, hogy...) és majd utánanéznek.

2010. júl. 22. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nincs feljelentési kötelezettség, csak néhány kiemelt bűncselekménynél. A csalás és más vagyoni elleni bűncselekmények semmilyen formája nem tartozik ide. A böntetőeljárási törvény erről a következőt mondja:


171. § (1) Bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény.

(2) A hatóság tagja és a hivatalos személy, továbbá, ha külön törvény előírja, a köztestület köteles a hatáskörében tudomására jutott bűncselekményt – ha az elkövető ismert, annak megjelölésével – feljelenteni. A feljelentéshez csatolni kell a bizonyítási eszközöket, ha ez nem lehetséges, a megőrzésükről kell gondoskodni.


A hatóság és a hivatalos személy köteles a hatáskörében tudomására jutott bármely bűncselekményeket feljelenteni, de ennek elmulasztásához szankciót nem fűz, így legfeljebb csak munkajogi következménye lehet ennek.

2010. júl. 22. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi utolsó, na ez így akkor megnyugtató.
2010. júl. 22. 14:17
 6/6 anonim ***** válasza:
Btk. 191. § Aki hitelt érdemlő tudomást szerez arról, hogy emberrablás elkövetése készül, és erről az érintett személyt vagy a hatóságot, mihelyt teheti, nem tájékoztatja, ha az emberrablást megkísérlik vagy elkövetik, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
2022. ápr. 1. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!