Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Házasság előtt szerzett autó...

Házasság előtt szerzett autó hogyan öröklődik?

Figyelt kérdés

A férjem néhány hete elment sajnos. 17 évig voltunk együtt, 2 éve házasok. Van egy 4 éve vásárolt autója, kifizette készpénzben, ami ugye házasság előtt szerzett vagyonnak számít.

Kb. 1,5 millió forintot ér az autó. A férjemnek van egy előző házasságból származó gyereke, ketten vagyunk örökösök.


Ez az autó hogyan öröklődik?



2020. júl. 12. 20:26
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
A tulajdonjog a gyereké.
2020. júl. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Örökség, tehát az örökösök között egyenlő arányban oszlik meg a tulajdonjoga. Fele a tied lesz, fele a gyerekéé.

Ha a házasság alatt vette volna, akkor a fele eleve a te tulajdonod lenne és csak a másik fele lenne az örökség. Akkor a végére 25%-a lenne a gyereké az apja után és 75%-a a tieed, mert 50% saját rész +25% örökölt rész.

A közösen lakott ingatlanotok (ha saját) fele része a párodé volt elméletileg, azt teljesen a gyerek kapná, azon a haszonélvezeti jog lenne a tied, minden más örökségen ketten osztoztok felesben. Nincs megkötve, hogy a gyerek örökségének mindenből a fele kell hogy legyen, a lényeg, hogy az értéke legyen annyi, mint a teljes örökség fele (kivéve a lakásotok, ahogy írtam). Vagyis ha van az örökségben más is, pénz, egyéb, akkor az autó értékének 50%-t ki lehet azzal váltani. Vagyis a kb. 750 ezerért cserébe vagy te vagy a gyerek megkaphat mást az örökségből és akkor a kocsin nem kell tulajdonosként osztozni. Ezt megbeszélhetitek és a hagyatéki tárgyaláson ilyen döntés születhet.

2020. júl. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az az autó közös vagyonnak számít, ha már a vásárlásakor is élettársak voltatok. Kevesen tudják, de az új Ptk. szerint a házastársi vagyonközösség kezdete az életközösség kezdete, vagyis ha már a házasság előtt is élettársak voltatok, akkor a vagyonközösség kezdete megelőzi a házasságkötés idejét.


Ez alapján az autó 1/2-e eleve a tiéd, a másik 1/2-ét pedig pedig te és a férjed gyereke örökli törvényesen.

2020. júl. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

#3 Ez nem minden esetben igaz, nem ennyire egyértelmű.

"Jelenleg az élettársak között vagyonjogi szempontból kötelem, azaz szerződéses jogviszony áll fenn, (kötelmi jogi igény) és az élettársak önálló vagyonszerzők az életközösség alatt, közöttük nem keletkezik vagyonközösség. A vagyonszaporulat megosztását az életközösség megszűnése esetén követelhetik egymástól.

A vagyonszaporulat megosztása során irányadó, hogy a szerzésben való közreműködés határozza meg a felek részesedését, azzal, hogy a háztartási munka mellett a gyermeknevelésben, valamint a másik fél vállalkozásában végzett munkát is a szerzésben való közreműködésnek kell tekinteni."

Vagyis nem minden válik közös vagyonná csak mert az együttélés ideje alatt szerezte valamelyik fél, azt kell hozzá bizonyítani, hogy abban része volt a másik félnek is és hogy mekkora arányban.

Vagyis ha az egyikük a saját fizetéséből vette és fizette a kocsit, az nem válik közös vagyonná automatikusan, csak ha a másik fél bizonyítani tudja, hogy az ő jövedelméből is származik, mert mondjuk a rezsit meg ő fizette nagyobb részben, vagy az ő lakásában laktak stb. De ha tudja ezt bizonyítani, akkor természetesen igaz amit írtál.

[link]

2020. júl. 12. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Félreérted, nem arról a helyzetről beszélek, amikor a felek soha nem is kötnek házasságot, és csak élettársak maradnak! Az élettársi kapcsolatban valóban nem válik semmi automatikusan közös vagyonná. Viszont ha később házasságot kötnek, akkor kvázi visszamenőleges hatállyal mégis azzá válik minden, amit az élettársi kapcsolat alatt szereztek.


Ha jól értem, a kérdező 17 éve élt életközösségben a nemrég elhunyt férjével. Nem számít, ha csak 2 éve voltak házasok, hiszen a házasságkötésükkor hatályban lévő Ptk. szerint elfogadták, hogy a házastársi vagyonközösség az életközösségük kezdetére visszamenőleg létrejön. (Természetesen kivételt képez ez alól, ha volt házassági vagyonjogi szerződés, de erről nem írt a kérdező.)


Ptk. 4:35. § (1)


"A törvényes vagyonjogi rendszer az életközösség kezdetétől hatályosul akkor is, ha a házastársak a házasságkötés előtt élettársakként éltek együtt. [...]"

2020. júl. 13. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!