Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mennyi a törvényes késedelmi...

Mennyi a törvényes késedelmi kamat? Valaki azt mondja a jegybanki alapkamat valai pedig hogy annak kétszerese. Mennyi akkor?

Figyelt kérdés

kaptam egy olyan papírt h fizessek meg 28800,- Ft-ot és annak a 2015.10.02-től számított törvényes késedelmi kamatát.


most akkor ez mennyi? elolvastam a Ptk-t, de nem tudom értelmezni, mert a sima kamathoz is a késedelmi kamathoz is az van írva h a jegybanki alapkamattal megyezik. akkor mi a különbség:?



2020. szept. 19. 23:47
 1/10 anonim ***** válasza:
85%
Vedd elő azt a szolgáltatói szerződést, amelytől a fizetési felszólítást kaptad (upc, vagy Elmű, stb) és abban találod a késedelmes fizetés és kamatai szöveget. Az az irányadó, ami abban van.
2020. szept. 20. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
82%
Nincs olyan, hogy törvényes vagy nem. Amikor aláírtad a szerződést akkor vállaltad a mértékét, senki nem kényszerített rá.
2020. szept. 20. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

nem az a kérdés h törvényes vagy sem !!!!!!

a mértéke a kérdés! tehát hány % -ot adjak hozzá az eredeti összeghez?

2020. szept. 20. 07:44
 4/10 A kérdező kommentje:
tehát csak egy %-ot kaphatnék ?
2020. szept. 20. 07:45
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
#4: NEM! Nem kaphatsz! Olvasd el azt a kib...ott szerződést!
2020. szept. 20. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

nincs semmilyen kiba szerződés, nem hiszem el h ennyire érthetetlen legyen vki.,

egy sima, Ptk szerinti késedelmi kamat %-a érdekelne, ennyi. de úgy tűnik, túl nagy kérés. a mostani Ptk-ban pedig kifejezetten kétértelműen van megfogalmazva.

2020. szept. 20. 11:47
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Valami szerződésnek pedig lenni kell, mert enélkül nem követelhetnek tőled kamatot, de még semmilyen pénzt se. Ha pl. nem veszel villamosjegyet, és elkapnak, akkor azért jár a be nem fizetett büntetésre kamat, mert az utazás megkezdésével, ráutaló magatartással elfogadod a közlekedési céggel kötött szerződésnek ezt a pontját, és az adott cég utazási feltételei közt le van írva, hogy mondjuk kétszeres jegybanki alapkamat megy rá. Tehát, lehet, hogy nem írattak alá veled semmit, de valami szerződés 100 %, hogy van.

A PTK-ban a kamat meg a késedelmi kamat mértéke is csak azokra az esetekre vonatkozik, ahol a szerződés nem határoz meg mást. De ha a szerződésben mást írnak, akkor lehet pl. kétszeres jegybanki alapkamatot is kikötni, vagy másfélszerest, vagy két és egynegyedest, ahogy a két fél megállapodik.

2020. szept. 20. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

igen, ez mind oké, esetemben nincs semmilyen kikötött kamat, ezért is néztem a Ptk-t.

csak annyi van a határozatban: alapösszeg "és törvényes késedelmi kamatát" köteles megfizetni.


szóval ez az én esetem pontosan:

"A PTK-ban a kamat meg a késedelmi kamat mértéke is csak azokra az esetekre vonatkozik, ahol a szerződés nem határoz meg mást."

2020. szept. 20. 12:49
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, akkor csak egyszeres alapkamat.
2020. szept. 20. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
oké, köszi
2020. szept. 20. 14:09

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!