Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez nagyon súlyos bűncselekmény...

Ez nagyon súlyos bűncselekmény lenne?

Figyelt kérdés

Ha egy vonat közlekedik 120-szal és elékerűlne egy nem sima autó, hanem rendőrautó, ami ugye hatósági kocsi és a vonat telibekapná, lenne egy gázolás. Annyi gázolás van, oké hogy a rendőrök nagyon figyelmesek, de soha nem lehet tudni, hogy épp egy rendőrautó véletlenűl a sínre kerűl, és pont jön a vonat, ami nem tud megállni.


Most, ha egy rendőrautó gázolás lenne és a benne űlő rendőrök nem élnék túl, a mozdonyvezető büntetlen maradna, mert a hírekben lehet hallani olvasni mindig, hogy nem a vasúti jármű vezetője a hibás.


Azonban, ha kiderűlne, hogy nem a mozdonyvezető vezette a mozdonyt, hanem egy illetéktelen személy (pl.vezető haverja) is tartózkodott a mozfonyon, ráadásul Ő vezette a mozdonyt, nem a mozdonyvezető, amikor bekövetkezett a baleset, azonban ahogy észlelte a rendőrautót, azonnal bevágta a féket ahogy kell.



Leírtam egy példaszitut.


Azon gondolkodtam, hogy ha ilyen történne, akkor ebből nagy büntetés lenne?

Ha igen, akkor mennyire (hány évre) büntetnék meg a mozdonyvezetőt és a barátját, már ha a barátját is megbüntetnék?



2020. nov. 17. 20:38
 1/9 A kérdező kommentje:

Nagyon súlyos bűncselekmény lenne?

Én kb.10 évre tippelek, de tévedhetek is.

2020. nov. 17. 20:40
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem attól függ, hogy milyen autó van a síneken.

Ha nem a mozdonyvezető vezetett, az bizony nagy baj és simán lehet 10 év.

2020. nov. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Namost ezt azért (is) kérdeztem, mert az is eszembejutotty hogy ha valaki elkövet egy garázdaság vétséget egy civil emberrel szembe, ha nem volt büntetve, akkor kap pl.félév felfüggesztettet, de ha rendőrrel szemben garázdálkodik, hiába büntetlen, a bíróság tuti pár hónap letöltendőre ítéli, mert a hatósági embereket, így a rendőröket nagyon védik.


Különbség van.

Annyi, hogy a garázdaság szándékos, a közúti,vasúti baleset okozást pedig gondatlanságból is el lehet követni.

2020. nov. 17. 20:49
 4/9 anonim ***** válasza:
#3 Személlyel szemben nem lehet garázdálkodni, arra valóak a testi sértéssel kezdődő pontok a Btk-ban. Ha rendőrrel szemben csinálja az pedig hivatalos személy elleni erőszak. A kettő két különböző dolog.
2020. nov. 17. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

N.Levike? Már ezen jár az eszed... :)


Mozdonyvezető:

Btk.

Járművezetés tiltott átengedése

238. § (1) Aki vasúti vagy légi jármű, gépi meghajtású úszólétesítmény vagy közúton, illetve közforgalom elől el nem zárt magánúton gépi meghajtású jármű vezetését ittas vagy bódult állapotban lévő személynek, illetve a vezetésre egyéb okból alkalmatlan személynek átengedi, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés bűntett miatt

...

b) egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,

c) két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget

okoz.


Aki vezeti (közlekedési szabályt szeg már azzal, hogy nincs vasúti járművezetési engedélye)

Vasúti, légi vagy vízi közlekedés veszélyeztetése

233. § (1) Aki a vasúti, a légi vagy a vízi közlekedés szabályainak megszegésével más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) A büntetés

...

c) öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált,

d) öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget

okoz.

2020. nov. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
De csak az alapesetért (1 illetve 3 évig terjedő) büntethetők, a minősített eset (halált okozó) nem áll meg, mert a cselekmény és a halál között nincs ok-okozati összefüggés, ha a baleset azonnali gyorsfékezéssel sem lett volna elkerülhető.
2020. nov. 18. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

A gyorsféket nem szokták használni, (alul van a űszerfal alatt, de kéznél) mert, ha azt behúzza, akkor annyira intenzíven elkezd a mozdony fékezni, hogy szinte hamar megállna, de a kocsik (amik nem fékeznek) úgy megtolnák a mozdonyt, hogy az történne, mint mikor egy autót iépzelj el, hogy hirtelen megáll és közvetlen a másik autó ami mögötte megy, meg 80-nal beleszalad.

Ez lenne.


A D12 fékezőszelepet szokták bevágni tökig. Ekkor is simán 400 m mire megáll a szerelvény.


Google> " D12 fékezőszelep " olvashatsz róla.

2020. nov. 18. 13:00
 8/9 anonim ***** válasza:
Na, ma is tanultam valamit. Akkor így fogalmazok: a halál okozása nem lehet minősítő körülmény, ha a haláleseteket nem lehetett volna elkerülni azzal sem, ha a vonat minden létező szabályt betartva közlekedik. Ilyen esetben a mozdonyvezető és barátjának magatartása és a két rendőr halála között nincs ok-okozati összefüggés.
2020. nov. 18. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Pl.a traxx mozdony (google > "480 traxx"), ott is van fékezőszelep, de az újabb fajta lásd "traxx vezetőállás". Azon van villamosfék is, gyakorlatilag a villamosféket ha használja a vezér, akkor az energiatakarékos, mert visszatáplálja az energiát a felsővezetékbe, de mikor már kb 40 km/h-val közlekedik a vonat, rá kell a fékezőszeleppel is fékezni. Úgy áll meg.
2020. nov. 18. 17:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!