Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A munkaviszony közös megegyezé...

A munkaviszony közös megegyezése érvényben van e akkor amikor a dolgozó ezt nem írta alá? Bolti eladó vagyok. Azt csinálhatnak a munkaadók amit csak akarnak, számos bejelentéssel éltem. semmi felelősségre vonás nem történt.Törvényes ez?

Figyelt kérdés
Munkaügyekben járatlan vagyok: Történetem. 2020 január 02. napján tértivevényes levélben a munkaadóm megküldte nekem a munkaviszony közös megszűnését, amelyről előzőleg nem tudtam. Az a furcsaság ebben hogy ez az irat kelt 2019. december 03. napján amelyet postára adtak 2019. december 23. napján, amelyet kézhez kaptam, 2020. január 02. napján. Közben a munkaadó postán megküldte azon iratokat amelyeket ki kell adnia a munkavállaló részére. 2020. júniusában öregségi nyugdíjas is lettem E munkáltatóm nem engedett munkába állni, azt mondta meg szűnt a munkaviszonyom, ezért nem végezhetek munkát. Kérdésem az, hogy milyen jogszabályra hivatkozva léphetnék fel a munkáltatómmal szemben? Szerintem a fenti munkaviszonyom megszüntetése akkor lett volna szabályos ha azt aláírásommal elismerem. Kérhetek e esetleg kártérítést a munkáltatómtól pl. az öregségi nyugdíjazásomig? Vagy elmaradt bér megfizetését? Vagy milyen joggal élhetek, és hol a fenti ügyben?
2020. dec. 8. 17:24
 1/4 anonim ***** válasza:

Létezik a védett kor jogintézménye.A Munka Törvénykönyve ennek keretében azt a munkavállalót védi, akinek a rá vonatkozó nyugdíjkorhatár betöltéséig kevesebb, mint 5 év van hátra (ez a személyi kör lényegében a 60 éves vagy annál idősebb dolgozókat öleli föl).


A védelmi intézkedés lényege, hogy a nyugdíjasnak nem minősülő munkavállaló határozatlan időtartamú munkaviszonyát az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt év folyamán a munkáltató felmondással csak akkor szüntetheti meg, ha a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, illetőleg egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. (Ezek a feltételek olyan súlyosak, hogy egyébként megalapoznák az azonnali hatályú felmondást.) A munkaviszony megszüntetésének megalapozottságát természetesen a munkáltatónak kell bizonyítania a felmondás indoklásában.


Megszüntethető emellett a munkaviszony a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból is. Ennek feltétele, hogy a munkaszerződésben meghatározott munkahelyen – ennek hiányában azon a munkahelyen, ahol a munkavállaló munkáját szokás szerint végzi – nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló munkáltatói ajánlatot elutasítja. A képesség magában foglalja az eredményes tevékenység személyes feltételeit, azaz a munkavállalónak mindazon feltételekkel rendelkeznie kell, amelyek szükségesek munkaköri feladatainak teljesítéséhez.

Esetedben,a kitételek egyike sem bizonyított.

A munkáltató jogsértést követett el.

2020. dec. 8. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszát. Kérdezem még azt, hogy amikor a munkáltató az ügyben nem partner, ekkor lehetséges e munkaügyi bírósághoz fordulni még? Van e értelme pereskedni?
2020. dec. 8. 20:48
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem igazán derül ki a a leírásodból,hogy mi az a hátrány/anyagi kár,amit a munkáltató okozhatott.

Legyél szíves ezt megfogalmazni.

2020. dec. 8. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Szerintem a munkáltató jogellenes felmondása amelyet a munkaviszony közös megszüntetésével címzett mindenféle aláírást, és indokolást nélkülözve. Mint nyugdíj előtt álló munkavállalót, védettségi fokozatban tette a munkáltató. ezzel a jogellenes eljárásával nekem komoly kárt okozott, mert három és fél havi keresettől estem el, és a nyugdíjam összegével is megkárosított, azért mert három és fél hónappal kevesebb lett a ledolgozott szolgálati időm. Ez mindenféleként károkozás a munkáltató részéről.
2020. dec. 8. 21:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!