Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha meghalnék, két gyermekem...

Ha meghalnék, két gyermekem hogyan örökölne utánam?

Figyelt kérdés

Egy nagykorú (még velem él) és egy kiskorú gyermeket nevelek egyedül, akik feltesverek. Két ingatlannal rendelkezem, a kisebb lakás tehermentes, a nagyobb után jelentős lakashitelt fizetek, még nagyon sok évig. Esetleges halálom esetén mit hogyan orokolnenek a gyermekeim? Hol élnének tovább? Mi lenne a lakáshitellel? A kiskorú gyermekem apjanak nincs lakása, és a munkaideje miatt a nevelést sem igazán tudná megoldani. Bekoltozhetne a lakásomba? Akár kitehetné a nagy gyerekemet? Nagyszülőre sajnos már nem számíthatok. Félek, hogy halálom esetén a gyermekeim érdekeit nem tudná megvedeni senki. A jog alapján mi lenne az eljárás? Érdemes lenne vegrendeletet írnom, hogy mindkét gyermekem jövőjét biztosítsam? Sajnos vannak olyan csaladtagok, akik kiforgatnák őket, ha tudnák. Szeretnék gondoskodni a gyermekeimrol.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2020. dec. 13. 17:56
 1/5 anonim ***** válasza:
39%
Szerintem menj el a jegyzohoz es beszeld at vele a dolgokat … ha kell, o tud hivatalos papirt is kesziteni.
2020. dec. 13. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ne jegyzőhöz menj, hanem közjegyzőhöz. Írj végrendeletet és úgy fognak örökölni, ahogyan szeretnéd.
2020. dec. 13. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
50-50%ban örökölnek, ha nem vagy házas. A kiskorú gyerek felügyelete pedig az apjához kerü
2020. dec. 13. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem mondanak le az örökségről és igényt tartanak a lakásra, akkor természetesen fizetniük kell tovább azt. De már írtam, hogy menj közjegyzőhöz, írj végrendeletet, mert így mindkettő örököl egy-egy fél lakást, aminek lehet, hogy nincs értelme, lehet, hogy az egyik az egyiket, másik a másikat, és akinek lakáshitelt kell fizetnie, az még pénzt is örökölne. Ha tudod, hogy hogyan alarod, akkor írj végrendeletet.
2020. dec. 13. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező

A magyar jogrendszer kiemelkedően védi a kiskorú gyerekek érdekeit, még a saját szüleikkel szemben is.

Ha meghalnál, akkor a gyerekeid fele-fele arányban örökölnek mindent. A kiskorú gyerek örökségét csakis a gyámhivatal engedélyével lehet felhasználni, eladni stb. Nagyon gondosan ellenőrzik és igen erős korlátai vannak. Féltestvéreim édesanyja sajnos fiatalon meghalt és édesapám a kocsit is csak rendkívüli nehézségek árán tudta újabbra cserélni, mert a kocsi fele részben a két gyerek öröksége volt. A gyámhivatal szerint előbb vennie kellett volna egy új autót, annak 25-25%-t a gyerekekre íratni és akkor adhatta volna el a régit. Viszont erre nem volt elég pénze, így az autókereskedőnél kellett olyan szerződéssel ezt megoldani amiben egyszerre vették be a régi autót, került rá a két gyerek nevére az új tulajdonjoga és kapták meg az új kocsit utána. Tehát emiatt nem kell félned, a kiskorú gyermeked ingatlantulajdonához nem nyúlhat senki.

Ha biztosítani akarod hogy az ingatlan a halálod után a gyerekeidé maradhasson és ők dönthessenek róla, akkor még most életedben készíts olyan végrendeletet ügyvéddel, amiben az ingatlan haszonélvezőjének a két gyerekedet nevezed ki a halálod pillanatától. De lehet hogy az ügyvéd is azt fogja mondani, hogy ez felesleges, hiszen eleve tulajdonosok lesznek és a haszonélvezeti jog nem ad többletet, csak ha a nagykorú gyerekedet nevezed meg haszonélvezőnek a kiskorú tulajdonrészére is - ez viszont a későbbiekre gondot okozhat esetleg köztük.

ha jól tudom - de ehhez is ügyvéd kell - haszonélvezeti jogot meghatározott időre is lehet adni, vagyis megnevezheted a nagykorú gyermekedet, hogy mondjuk amíg a kisebbik gyereked tanul, addig legyen haszonélvező, vagyis egyetem esetén 23 éves koráig a kisebbnek. Amint dolgozni kezd és a saját életét éli máris elveszik a haszonélvezete a testvérnek. Ehhez végrendelet kell.

A kisebb gyerek az apjához fog kerülni, hacsak a nagyobb testvére nem kéri, hogy ő lehessen a gondviselője (és vagy beleegyezik az apa, vagy így dönt a bíróság). Az apának természetesen joga lesz a gyerekével együtt élni abban az ingatlanban amit a gyerek örökölt, de el nem adhatja és a másik tulajdonost, az idősebb gyereket onnan ki nem rakhatja.

A hagyatéki tárgyaláson az örökséget meg lehet úgy is osztani, hogy a kisebb lakás kerüljön a nagyobbik tulajdonába ha a nagyobbiknak az adósság nélküli értéke közel azonos ennek értékével, vagy van más amivel kompenzálható, pl. egy autó. Nem kell mindent felezni pontosan, elég a teljes örökséget megosztani közöttük fele-fele arányban. Ekkor a kisebbik apja tud úgy dönteni, hogy kifizeti a hitelt - vagy fizeti tovább és ezzel majd tulajdont is szerez a nagyobb ingatlanban idővel, vagy hogy a gyámhatósággal együttműködve a lakás eladását csinálják meg, hogy a hitelt ki lehessen fizetni - de ahogy a családom példájával mutattam, ez a gyerek tulajdonát nem csökkentheti, csak nem abban a lakásban lesz tulajdonos, hanem annak értéke lesz az övé.

Az ilyen hagyatékoknál sokféle megoldás lehetséges. A legfontosabb azonban, hogy ha most még nincsen biztosításod amit a lakáshitellel együtt kellett megkötnöd (nálunk a bank csak úgy adta a hitelt, ha egyben életbiztosítást is kötöttünk amiből a tartozásunkat halálunk esetén fizetni lehetett - de nem vettünk fel nagy hitelt), akkor köss életbiztosítást, ne is egyet. A biztosítási összegek fedezhetik legalább a megmaradt hitel nagyobbik részét és akkor jobb helyzetbe kerülnek a gyerekeid. Keress ügyvédet, ha szükségesnek tartod akkor a kisebbik örökrészére alapíts a nagyobbik számára meghatározott időre haszonélvezetet a halálod esetére, akkor még azt is a nagyobbik szabhatja meg, hogy ki lépjen be a lakásokba.

Sajnos itt az a kockázat megvan, hogy a testvérek összevesznek valamin és a haszonélvező, vagyis a nagyobbik a kisebbet is kiteheti mindkét ingatlanból. De te ismered a gyerekeidet. Az enyémek soha nem tennének ilyet egymással, ezt biztosra veszem - de mint lehetőséget ezt is át kell gondolnod.

2020. dec. 13. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!