Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogászok! Hogyan értékelitek...

Jogászok! Hogyan értékelitek az ügyvédi szakma jelenét? Mit gondoltok a jövőjéről? Szerintetek jó-e a jelenlegi jogászképzés?

Figyelt kérdés

Két évvel ezelőtt végeztem jogon, kb. egy-másfél hónap keresgélés után találtam munkát, azóta ügyvédjelöltként dolgozom. Valamennyire rálátok a szakmára. Arra lennék kíváncsi, hogy mások több tapasztalattal hogy látják a helyzetet.


1. A jogi oktatásról: A tantárgyak túlnyomó részét nem is kell használni a gyakorlatban. Polgári jogi területen helyezkedtem el, úgy mint a legtöbb jelölt. Ptk, Pp meg néhány nemperes törvény, talán ingatlanos jogszabályok kellenek. Be, Btk, Bv egyáltalán nem. Néha van munkajog is. Nemzetközi jog, európai jog egyáltalán nem kell. Pénzügyi joggal és közigazgatással is csak minimális mértékben foglalkozunk. Nyilván vannak, akik ezekkel a jogágakkal is foglalkoznak, de mi nem. Úgy látom, hogy az egyetemen túlságosan sok időt töltöttünk felesleges tudás elsajátításával. Az ELTÉ-n végeztem, de az oktatás másból nem állt, mint a jogszabályok megtanulásából és visszakéréséből. Érteni kellett, nem csak magolásról volt szó, de alkalmazni soha nem alkalmaztuk egyetemi keretek között a megtanultakat. A szemináriumok is feleslegesnek tűnnek, így utólag. A munkáltatók körében úgy vettem észre, hogy a diplomát csak egy papírnak tartják. Szükséges a belépéshez, de különösebb értéket nem tulajdonítanak neki.Ennél lényegesebb a nyelvtudás. Mintha az állásinterjúk során lenne egy olyan hozzáállás, hogy a jogot a gyakorlatban ráér tökéletesíteni a jelentkező, de az idegennyelv ismeretére már az első naptól szükség van.


2. A szakmáról: Számomra meglepő volt, amikor az első tárgyalásomon kiderült, hogy az ellenérdekű fél jogi képviselője nem tanulta meg az új Pp-t. A bíró is megjegyezte neki, hogy azért csak el kellett volna olvasni. Utána még néhány alkalommal láttam olyat, hogy egy ügyvéd nem volt képben fontos jogszabályi változásokkal. Az irodában ahol dolgozom, az ügyvédek felkészültek, de meséltek olyan helyről is, ahol a titkárnő meg a jelölt viszi a hátán az egész praxist. Szakmailag A fizetések sincsenek azon a szinten, ahol korábban gondoltuk. Én nettó 200 000 forinttal kezdtem, de hallottam olyanokat is, hogy valaki 160 000 forinttal vagy még kevesebbel kezd. Van egy olyan legenda is, hogy sokaknak még maguknak is fizetni kell azért, hogy dolgozhassanak. Két év alatt kb. 80 ezer forinttal nőtt a fizetésem, emellett a bérletemet is az iroda állja, valamint fizetik az ebédemet. Ennyi tanuláshoz viszonyítva úgy érzem, hogy annyira nem éri meg. Ugyanakkor beszéltem volt évfolyamtársakkal, akik alig keresnek többet 200 ezernél ugyanennyi tapasztalattal. Hozzájuk viszonyítva még elfogadhatónak tartom. Olyanokat is lehet hallani, hogy egyéni ügyvédek alig jönnek ki a bevételeikből, egyre nehezebben tudnak praxist fenntartani. Azt is szokás mondani, hogy egész Ausztriában van annyi ügyvéd, amennyi csupán Budapesten, így veszít a szakma a színvonalából. Úgy látom, hogy van egy olyan jelenség, hogy elegendő egy jó angol tudás és jó megjelenés, valamint jó kapcsolatok. A nyelvtudást talán többre is értékelik, mint a jogi tudást. Az állásinterjún is éreztem, hogy azért esett rám a választás, mert jól beszélem a nyelvet.


3. A jogászok jövőjéről: ezt még egyelőre nem tudom megítélni.A munkahelyen vannak érdekes, összetettebb ügyek. Ezek inspirálóak tudnak lenni. Ugyanakkor másoktól azt is hallottam, hogy pár év után könnyen ki lehet égni.


Ti hogyan látjátok ezeket a kérdéseket?


2021. jan. 1. 18:30
 1/2 anonim ***** válasza:
56%

A csaladunk ugyvedje kezdi abbahagyni a maganpraxisat. (Budapest)Nagyon jo ugyved. Azt hittem,hogy lesz gyereke,aki tovabbviszi a jol bejaratott uzletet: nagy jol fizeto ugyfelkore van. Illetve sok helyen jo kapcsolatai ,sokmindent el tud intezni.A fia nem tanulta ki a szakmat.

Ha tudtam volna,h nincs,aki tovabbvigye a bizniszt,en igyvednek tanultam volna.

2021. jan. 2. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Kedves Kolléga! Mivel a jogászképzés egységes, ezért minden jogágat ismerni kell. (A nagy jogágakat /és pár egyebet/ szakvizsgán is). Azaz magát a jogrendszert kell átlátni. Más kérdés, hogy a jog tudása mindig aznapi tudás. Amikor én jártam jogra (oda, ahová te is) jobban a megértésen volt a hangsúly. Ma már az engem oktatók egyharmada aktív csak. Sajnos sok nem odavaló volt már akkor is oktatói és hallgatói körben egyaránt. Magam elméleti tudományművelő vagyok. Az évfolyamom többsége (80%) ügyvéd lett. Szerintem egyre több lesz az épphogy megélni tudó ügyvéd, igazán sokat csak egy kis réteg keres. De ha örömet találsz az ügyvédkedésben, akkor az helyénvaló.
2022. aug. 17. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!