Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mennyire lehetséges ez jogilag?

Mennyire lehetséges ez jogilag?

Figyelt kérdés

Van egy idősödő úr akivel megegyeznek, hogy 45 évig kiadja nekem bérbe a földjét, hogy megműveljem és cserébe kap évente x összeget. Eltelik mondjuk 5 év és a bácsi meghal, öröklik a földet a lányai. Ebben az esetben a szerződésünk érvénytelen lesz? Vagy mondjuk a gyerekei el akarják adni a földet. Ebben az esetben is elvesztem a jogomat hozzá?

Lehet buta kérdés, de nem értek hozzá.



2021. febr. 6. 14:04
 1/10 Fsms ***** válasza:
100%

A szerződés szöveget fontos lenne tudni. Elvileg az örökösök jogfolytonosan vihetik tovább a bérletet. DE

Általában a szerződésben rögzítik a felmondás módját, tehet ki is léphetnek,

Vagy ha a szerződés engedi árat emelhetnek.

Pontos válsz ennyi információkból nem adható .

2021. febr. 6. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Fix ár van rögzítve és úgy van beírva hogy a szerződés módosítása vagy felbontása csak nemfizetés esetén (az én részemről 2 havi késés) lehetséges. Nem esik szó benne az örökösökről.


Tehát akkor mi a helyzet?

2021. febr. 6. 14:34
 3/10 anonim ***** válasza:

Alap esetben a szerződés érvényes marad.

Ettől függetlenül az örökösöknek joga van a bírósághoz fordulni és kérni, hogy a szerződést megváltoztassák, ha az számukra rendkívül előnytelen.

Pl. ha a bácsi a halála előtt 2 évvel írta alá ezt a szerződést, akkor az örökösöknek negyven évig kellene ezt megtartaniuk és az elfogadhatatlan. Ilyenkor a bíróság fogja eldönteni a körülmények ismeretében hogy mi lehet a döntés.

2021. febr. 6. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 Fsms ***** válasza:

#3 igen, ez a helyzet.

#Kérdező: a bírósági eljárást érdemes elkerülni. ha tudsz egyezz meg velük a háttérben.

2021. febr. 6. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
60%

"Alap esetben a szerződés érvényes marad."


Nem marad "érvényes", legalábbis úgy nem, ahogy te gondolod.


A szerződés - ha nincs erre nézve megállapodás, klauzula - a szerződő felek egyikének haláláig tart, hiszen a halállal az ember elveszti a jogképességét.

Ebből következik, hogy a szerződést az örökösök jogosultak változatlan formában elismerni de joguk van ahhoz is, hogy érvénytelennek tekintsék, mivel valójában az is.

2021. febr. 6. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, egy "akármilyen" szerződés a felek egyikének haláláig tart.

Viszont a földhaszonbérleti szerződés az eredeti időpontig, vagyis az örökös nem bonthatja fel. Arra van joga, hogy bizonyos esetekben - felülvizsgáltassa hivatalosan a bérleti díjat, és ha alacsony, akkor felemelje a helyben szokásos árra.

Egy buktatója van a kérdező szempontjából, hogy a haszonbérlet max. 20 évre köthető. Mivel a leírás alapján egy haszonbérleti szerződésre kísértetiesen hasonló dologról van szó, azt nem tudom, lehetséges-e egyáltalán más jogcímen kötni ilyen szerződést, hogy kikerülhető legyen a 20 év.

Ez természetesen termőföldre vonatkozik csak. Ha netán a faluban lévő üres házhelyről van szó, arra nem lehet haszonbérleti szerződést kötni.

2021. febr. 7. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem. Azért kérdem, mert van egy bácsi akiről kiderült, hogy rákos, de kezelik. Azt mondta az orvos, hogy 10-15 évet is élhet még nyugodtan. Én azért kérdem, mert szeretném bele megkötni a szerződést huzamosabb időre, de félek, hogy ha neadj isten meghalna pár év múlva, mi tévó legyek... A gyermekeivel nincs jó viszonyom, viszont a földje nagyon előnyös nekem.
2021. febr. 7. 18:46
 8/10 anonim ***** válasza:

#7 Úgy kalkulálj hogy ezt a 10-15 évet tervezd be előre és olyan szerződést köss ami akkor is megéri neked ha csak ennyi ideig tudod bérelni a földjét!

Mert ha nem tetszik az örökösöknek a szerződés akkor pereskedned kell és az akkor is költséget jelent neked ha a végén te nyersz. Ahogy korábban már írták, haszonbérletet maximum 20 évre lehet kötni amúgy is. Ha ennyi időre megkötitek a szerződést akkor az az örökösöknek sem egy olyan beláthatatlan távolság, hogy megérje miatta évekig pereskedni. de kalkulálj 15 évvel és akkor nem fogsz rosszul járni!

2021. febr. 7. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

8

Igen, csak ez a 10-15 év szerintem nem olyan biztos. Lehet hogy napok múlva meghal, lehet pár év múlva... Az állapota nem túl jó, de persze ő bizakodó

2021. febr. 7. 19:31
 10/10 anonim ***** válasza:

6-osnak köszönöm a helyreigazítást.


"Ha a hagyatékban olyan birtok található, amelyen az örökhagyó bérbeadó volt, és a haszonbérleti szerződés még évekig érvényben van, úgy az örökösre száll a bérbeadói szerep, tehát az öröklés miatt a haszonbérleti szerződés nem mondható fel a szerződésbe foglalt lejárati idő előtt. Kivételt képez, ha a felek közös megegyezéssel szüntetik meg a szerződést."

2021. febr. 7. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!