Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha A megcsiklandozza B-t egy...

Ha A megcsiklandozza B-t egy lépcsőn, emiatt B leesik, A felelősségre vonható-e, és ha igen, miért?

Figyelt kérdés

1) esetben B belehal a sérülésbe

2) esetben B 8 napon túl gyógyuló sérülést szenved

3) esetben B 8 napon belül gyógyuló (könnyű) sérülést szenved

4) esetben B nem sérül meg, ellenben nagyon megijed, és hónapokig-évekig kísérthetik rémálmok, akár komolyabb pszichiátriai elváltozást is elszenvedhet.



2021. márc. 13. 19:33
 1/7 anonim ***** válasza:
16%
Baleset.
2021. márc. 13. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem célzatos, vagyis nem azt akarja elérni, hogy B leessen a lépcsőn, akkor hanyag gondatlanságból elkövetett 1) emberölés 2) súlyos testi sértés 3) könnyű testi sértés 4) hát ez jó kérdés, ezt még én sem tudom, de majd jön egy jogász, aki megmondja :D


Ha viszont a csikizéssel jól tudod (fel tudod fogni, hogy azzal veszélybe is sodorhatod azzal) hogy lebukfencezhet egy óvatlan mozdulat miatt, akkor pedig tudatos gondatlanságról beszélünk.

2021. márc. 21. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szintén testi sértés gondtalanul elkövetett alakzata, mivel a Btk. úgy szól, hogy "aki más testi épségét vagy egészségét sérti, testi sértést követ el." (Btk. 164. § (1).


A betegség, lelki sérülés okozása is testi sértésnek számít, nem csak a külsőleg meglátszó fizikai sértések.

2021. márc. 22. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Jogos amit mondasz :) ma én is tanultam valami újat
2021. márc. 22. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a normális válaszokat, mindet fölpontoztam! :)


Gyors kérdés, főleg a #3-hoz: akkor ha valakinek bunkón beszólok, és ezért elsírja magát, akár elrontja a napját is, akkor feljelenthet engem könnyű testi sértéssel?

2021. márc. 24. 10:47
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem a hármas vagyok, de megpróbálok válaszolni, aztán kijavít, ha mégsem.


"elrontja a napját"

Hát azért ez mégsem ugyanaz, ezzel nem okozol szó szerinti lelki sérülést.

Meg attól is függ, hogy mit mondasz.

Ha azt mondod neki, hogy "jaj de béna vagy, te még ezt sem tudod megcsinálni!" (tegyük fel, tényleg ügyetlen valamiben, és elsírja magát és hazarohan a munkahelyéről emiatt), akkor igazából jogi következménye nincs semminek. Az egy dolog, hogy faragatlan kijelentés, de nem szankcionálható.


Az más tészta, ha mondjuk már a munkakörére teszel VALÓTLAN negatív állítást, esetleg még több ember, nagy közönség füle hallatára, mert az már becsületsértés vétség.


"Aki abból a CÉLBÓL, hogy más vagy mások becsületét csorbítsa, hamis, hamisított vagy valótlan tartalmú hang- vagy képfelvételt hozzáférhetővé tesz.

Aki a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben vagy nagy nyilvánosság előtt

a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el. Aki a becsületsértést tettlegesen követi el."(utóbbira példa: az többi alkalmazott előtt leköpi. És nem covidos :D).


Ez mind becsületsértés, bűncselekmény.


Ehhez hasonló kicsit a rágalmazás vétség, ami szerint valaki valakiről más előtt a becsület csorbítására alkalmas tényt állít, híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


De létezik a becsületsértésnek enyhébb változata is, ami nem bűncselekmény, csak szabálysértés, éppen ezért nem is található meg a Btk-ban. --> Aki mással szemben a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, szabálysértést követ el.

Ez elsősorban abban különbözik, hogy csak az elkövető és a sértett tud róla. Tehát ha te küldesz a volt barátodnak/barátnődnek egy sms-t, hogy te büdös köcsög! / büdös q...a!, és emiatt elbőgi magát és éjszaka forgolódik, akkor MAGÁNINDÍTVÁNY formájában akár szabálysértési eljárást is kezdeményhet ellened. De ez nem számít könnyű testi sértésnek (legalábbis ezeket leírva, ahogy az utolsó bekezdésekben így tűnik logikusnak, hogy ilyen enyhén is le lehet rendezni a dolgot).

Egy könnyű testi sértést azért komolyabban vesznek, nem holmi piti magándítvánnyal kéne bohóckodnia a sértettnek.

2021. márc. 24. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
a 6-os válaszoló szerintem teljes mértékben kielégítő választ adott. :) (hármas)
2021. márc. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!