Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hová kell fordulnom ha póthagy...

Hová kell fordulnom ha póthagyatéki eljárást szeretnék indítani?

Figyelt kérdés
A nagymamám kimaradt az öt megillető örökségből még 1951.-ben. Sajnos csak most tudtam meg és szeretném mint leszármazott örökös megkapni az örökséget.

2021. ápr. 6. 14:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Már rég elévült...


És különben is, te nem indíthatsz helyette eljárást, mert te nem voltál akkor és ott örökös!

2021. ápr. 6. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ezzel már elkéstél. 1951 óta eltelt hetven év.

A nagymamád még reklamálhatott volna, ahogy esetleg a rendszerváltáskor is lett volna némi mozgástér a kárpótlások miatt, de te a nagymamád öröksége miatt most mégis kit perelnél, ki lenne az akitől el kellene venni az akkori hagyatékot?

Ha a nagymamád akkor nem örökölt, te nem is vagy leszármazott örökös. Csak gondolod hogy az lehetnél. De ehhez bizonyítanod kellene hogy 1951 után a nagymamád ezt az örökségét megőrizte volna, teljes egészében ráhagyta volna az egyik szülődre és ő is megőrzi majd kizárólag te örökölted volna tőle.

2021. ápr. 6. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Az örökség nem évül el. Bizonyitani tudom a most megszerzett iratokkal hogy kimaradt az örökségből és helyette a 20 évvel korábban elhunyt testvére szerepel.
2021. ápr. 6. 14:56
 4/6 anonim ***** válasza:
Nem az örökség évült el, hanem az ügy, mivel a nagymamád gondolom már nem él. Ő az akinek lehetősége lett volna az öröksége érdekében lépéseket tennie, nem neked.
2021. ápr. 6. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

[link]


"Az új Ptk. a végrendelet megtámadását ehhez képest kivétel nélkül az

általános öt éves elévülési határidő közé szorítja.174 A hozzá fűzött indokolás

pedig kimondja, hogy a „végrendelet megtámadási joga nem tulajdoni, hanem

kötelmi természetű igény, amely csak elévülési időn belül gyakorolható.”175

Ezzel egyezik Kemenes álláspontja is, aki szerint „a végrendelet megtámadása iránti jog nem tulajdoni igény, hanem olyan egyoldalú jognyilatkozat, amelyre a kötelmi jogi szabályok irányadók.”176

A Ptké. rendelkezése szerint, ha az öröklés az új Ptk. hatálybalépése előtt nyílt meg, a végrendelet megtámadásának k elévülésére a Ptk.-ban előírt ötéves határidőt a Ptk. hatálybalépésétől kell számítani.177"

2021. ápr. 6. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha nem kimaradt vagyonról van szó, hanem akkor régen kihagytak egy örököst a hagyatéki eljárás során, akkor bírósághoz kell fordulni (jogerőtől számított 1 év után már csak a bíróság előtt lehet megismételtetni a hagyatéki eljárást). Az, hogy ennyi év után mi lesz az eredménye, az jó kérdés.


Ha pedig valamilyen vagyontárgy kimaradt az alaphagyatéki eljárás során - nem lett átadva pl. egy ingatlan, ami még a halott nevén van -, és arra kell póthagyatéki eljárást lefolytatni, akkor az illetékes (örköhagyó utolsó lakóhelye szerinti) önkormányzatnál lehet póthagyatéki eljárást indítani.

2021. ápr. 6. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!