Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Fontos! Idén októberben 18...

KmsRys kérdése:

Fontos! Idén októberben 18 éves leszek. Hogyan kerüljem el, hogy gondnokság alá helyezzenek?

Figyelt kérdés

Kezdeném azzal, hogy a gondnokság alá helyezés indokának azt mondták, hogy azért, mert képtelen vagyok önállóságra. Nem tudom kik és honnan szedik ezt, anyám mondta, hogy ezt akarják valakik (anyám lenne amúgy a gondviselőm). Annyi, hogy Asperger szindrómáról van diagnózisom (még kisgyermek koromban diagnosztizálták), de ez nem azt jelenti, hogy képtelen lennék önállóságra! Jó, érzem magamon, hogy a koromhoz képest le vagyok maradva, de mostanában már úgy érzem, hogy kezdek komolyodni és felnőni, anyám is ezt látja rajtam.


Eléggé motiválatlan vagyok, de attól még vannak terveim, amiket MINDENKÉPP szeretnék megvalósítani. Ezeket nem tudom úgy megvalósítani, hogyha gondnokság alatt vagyok! Így is úgy érzem, hogy üres az életem, hát még akkor, ha egész életemben alig lenne több jogom, mint most 17 évesen?! EZT NEM AKAROM! NEM ÉS NEM! Már 2-3 éve arra várok, hogy végre külön élhessek, a családom tudta nélkül csinálhassam amit szeretnék, és erre meg azt tudom meg, hogy gondnokság alá akarnak helyezni? Mit tegyek? Anyám azt mondja, hogy messze van még október, lehet megoldja valahogy, hogy "szabad" legyek, meg hogy ne aggódjak, DE ÉN NEM TUDOK MEGNYUGODNI!


Egyébként az öcsém sokkal rosszabb eset az önállóság terén! Max arra képes, hogy elbiciklizzen az iskolába, meg haza, otthon csak számítógépezik, és nagyon agresszív. Egy kész ételt se tud megcsinálni, ami igazából csak annyi lenne, hogy beleönti egy tányérba, és berakja a mikróba, és megmelegíti. Ezt most csak azért mondom, mert őt ennek ellenére nem akarják gondnokság alá helyezni! Engem persze igen...


Azért gondolom megvizsgálnak előtte pszichiáterek (vagy hasonló szakemberek), mielőtt gondnokság alá helyeznének, nem? Hát csak tán! Mert ennyi erővel a világ legönállóbb emberét is gondnokság alá lehetne helyeztetni, ami meg azért visszaélés lenne. Ezzel kapcsolatban az a kérdés, hogy hogyan néz ki egy ilyen ,,alkalmas-e önállóságra ez az ember?" nevű vizsgálat? Milyen teszteken kell átmenni, hogy ne kerüljek gondnokság alá? Nekem az se baj, ha addig gondnokság alatt leszek, amíg el nem tudnék költözni itthonról, DE UTÁNA MINDENKÉPP VÉGET KELL VETNI ENNEK!


Kérlek, valaki mondja el, hogy mit kell tenni, hogy ne helyezzenek gondnokság alá (vagy legalább 2-3 év után oldják fel), mert nem szeretném, hogy emiatt ne tudjam élni az életemet, amit szeretnék!


Előre aggódok, hogy mennyire romba dőlne az eleve romos életem, ha el kéne búcsúznom a terveimtől... Nem szeretek már a családommal élni, úgyhogy MEG KELL OLDANI, hogy VÉLETLENÜL SE kerüljek gondnokság alá!


Köszönöm, hogy végigolvastad! Bocsi, ha hosszú volt, de ezt nagyon fontos lenne megoldani, mert október pár hónap múlva itt lesz!


17/F



2021. jún. 12. 18:16
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
100%

Azért, hogy valaki önállótlan, senkit nem helyezben gondnokság alá, ahhoz az szükséges, hogy az illetö képtelen legyen magát ellátni pszichikai okok miatt.

A gondnokság alá helyezés hosszas jogi folyamat, minden esetben pszicháter szakvéleménye szükséges hozzá.

Ha olyan pszichiátriai betegség áll fenn, ami mellett az illetö képtelen az önálló életvitelre, akkor jöhet szóba a gondnokság alá helyezés.

Erröl a neten rengeteg konkrét dolgot tudsz találni, mik a feltételek, stb. nézz utána.

(De ha indokolt a gondnokság alá helyezés, akkor nem számít, hogy az illetö beleegyezik-e vagy sem)

2021. jún. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Hát... Pszichiáterhez egész kis korom óta járnom kell időközönként, de pár év alatt rengeteget változtam... Lehet, ha megyek megint, akkor meg tudja állapítani, hogy alkalmas vagyok-e már az "élethez"?
2021. jún. 12. 18:36
 3/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem a "saját" pszciháteredhez kell menni, hanem olyanhoz, akinek joga van a bíróságnak hatósági véleményt adni.
2021. jún. 12. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, ki akar téged gondnokság alá helyezni? A családod? vagy a Gyámhivatal?

Fordulj fogyatékosügyi tanácsadóhoz mielőbb, ő majd segíteni fog. Ha látja, hogy neked nem kell gondnokság alá kerülnöd, akkor megpróbál megvédeni a pertől. Szükség esetén gondnokul is választhatod, és ő segít, hogy elkezdd az önálló életedet.

Kedves kérdező! Az Asperger-szindróma nem indok, hogy gondnokság alá kerülj. Nem indok a szorongás sem. Ne csinálj hülyeséget, mint például öngyilkosság.

A per idejére fogsz kapni egy ügyvédet, és egy nyomtatványt nyilatkozathoz, ahol tiltakozhatsz a gondokság ellen. Itt leírhatod, hogy hogyan tervezed az önálló életedet.

Először is lesz egy pszichiátriai vizsgálat, ahol megállapítják, hogy autizmus gyanú van, és megállapítanak mellé egy személyiségzavart is.

Ha a Gyámhivatal fog perelni, akkor csupa jóindulatból mindenfélét összehazudik rólad, csak hogy minél rosszabb színben tüntesse fel a helyzetedet, és rávegye a bírót arra, hogy már előre korlátozzon. Várhatóan nem fognak előre sem teljes gondnokság alá venni, és élheted az életedet úgy, mint eddig.

Ha a családod perel, akkor láthatják az önállósodási törekvéseidet, azt, hogy önállóan intézed az ügyeidet, amit a Gyámhivatal nem láthat. A gondnokod viszont igen, és ő is megmondja, hogy az ő munkája teljesen szükségtelen, hiszen mindent önállóan intézel.

Ha a Gyámhivatal perel, akkor a per egy év alatt lezárul, és nem lesz neked gondnokod; viszont újrakezdik a pert, ha hitelt veszel fel.

Ha nem ők perelnek, akkor lehet, hogy fellebbezést nyújtanak be, így a per elhúzódik. De te is fellebbezhetsz, ha a bíró a gondnokság mellett dönt.

A szakértői véleményt terepszemle előzi meg. A fogyatékosügyi tanácsadó megtaníthat rendet rakni, amit aztán karbantarthatsz. Lesz egy második szakértői vélemény is, amit ki kell egészíteni egy újabb terepszemlével, különben a felperes megtámadhatja.

Gondoskodj tanúkról is, akik melletted állnak, és elmondják, hogy te elintézed az ügyeidet, a számlákat be tudod fizetni, nincs szenvedélybetegséged, ami tönkretenné az életedet.

Ha privátban írsz, akkor meg tudom adni a fogyatékosügyi tanácsadóm telefonszámát, aki segített, hogy a bíró visszaadja a jogaimat.

Ha tanulsz, akkor próbálj meg bekerülni kollégiumba. Ha dolgozol, akkor nehogy kirúgjanak!

2021. jún. 12. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, tanú lehet a pszichiátered is, és a fogyatékosságügyi tanácsadód is. Kérdezd meg előtte a pszichiáteredet, hogy mi a véleménye a dologról, nehogy kellemetlen meglepetések érjenek.
2021. jún. 12. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
0%
Kedves kérdező, ha tiltakozol az ellen, hogy anyád legyen a gondnokod, akkor ő nem lehet a gondnokod.
2021. jún. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Pontosan nem tudom, hogy ki akar gondnokság alá helyezni, annyit tudok, hogy nem a családom. Amint lehetséges, megkérdezem anyukámat erről a dologról, és majd leírom ide.
2021. jún. 12. 19:23
 8/18 A kérdező kommentje:
6# tudom, de az azzal járna, hogy egy idegen ember lenne a gondviselőm. Az még rosszabb lenne.
2021. jún. 12. 19:25
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Itt van egy link, igaz, hogy 2018-as, de sok dolgot találhatsz benne.

[link]

A gondnokság alá helyezéshez mindenképpen igazságügyi orvosszakértői vélemény kell.

2021. jún. 12. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:

Most megtudtam, hogy ezt az egész gondnokság alá helyezést pszichiáterek mondták anyukámnak, még régebben, amikor még úgy nézett ki, hogy "olyan" maradok, amilyen akkor voltam. Gondolom a több évvel ezelőtti "vizsgálatok" nem számítanak ennyit. Ahogy a válaszokat nézem, ez nem olyan egyszerű, hogy csak úgy gondnokság alá helyeznek. A link, amit a 9. válaszoló írt, külön megnyugvást adott.


Köszönöm szépen a válaszokat! Úgy gondolom, hogy nincs okom aggódni ezen tovább.

2021. jún. 12. 21:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!