Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy alakul az öröklés ilyen...

Hogy alakul az öröklés ilyen esetben?

Figyelt kérdés
Adott egy nagyon beteg édesapa, aki bármennyire is küzdünk és harcolunk, sajnos úgy néz ki, hogy el fog menni (eszméletlen fájdalom ezt elfogadni). Na most a családon belül ilyen helyzetben egyből öröklési vita alakult ki. Az apának van egy még élő felesége és két gyermeke, végrendelet nem készült. Ilyen helyzetben hogy alakul az örökség? Minden édesapám nevén van. Jól tudom, hogy az édesanyám a házassági vagyonközösség miatt alapból minden felének a tulajdonosa, a hagyaték az ingatlanok és a vagyon másik felére értendő? Én neki szeretném a legjobbat, lényegében nem tartok igényt semmire, a testvérrel ellentétben, aki mindent megtesz, hogy a legtöbbet szerezze meg, pedig eddig nem tartotta igazán a kapcsolatot a családdal.Ha jól értem, a vagyon másik felére lesz kiírva a hagyatéki tárgyalás, ami három felé oszlik ilyen esetben, tehát anyám egyből már 66 százalékot szerez mindenből. Ehhez hozzá rakhatom az én 50 százalékból szerzett harmadrészem is, hogy használja nyugodtan, rendelkezzen vele? Tehát a lényegi kérdés: 40 évnyi házasság után a vagyonközösség alapján édesanyám fele alapból minden, a hagyatékon osztozkodás a másik 50 százalékra értendő? Köszönöm a válaszokat!

2021. jún. 26. 10:47
 1/9 anonim ***** válasza:
14%

TLDR. Amíg él a feleség, addig nincs miről beszélni, minden az övé, hacsak nincs házassági szerződés vagy végrendelet, ami másképp rendelkezik.


Térjetek vissza a témára akkor, ha ő is elhalálozott.

2021. jún. 26. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
69%
"Jól tudom, hogy az édesanyám a házassági vagyonközösség miatt alapból minden felének a tulajdonosa" Ez szerintem nem ilyen egyszerű. Ha nekem van egy lakásom, és beköltözik oda egy nő, akit elveszek, nem lesz a felének a tulajdonosa.
2021. jún. 26. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
74%

Ha jól értem, az "élö feleség" anyukád - elég furcsa a megfogalmazásod.

Ha édesapád meghal, akkor a fele vagyon kerül örökségre. Ebböl a gyerekei meg a felesége egyenlö aanyban örökölneki (egyharmad-egyharmad mértékben), kivéve azt az ingatlant, amiben közösen éltek. Ebböl csak a gyerekek kapnak örökrészt (fele-fele), az özvegy viszont élete végéig tartó haszonélvezeti jogot.

Tehát ha a vagyon csak a ház lenne, akkor annak fele eleve anyukádé, a másik felét ketten öröklitek a testvéreddel, anyukadnak pedig haszonélvezei joga lesz erre a felér.

Ezt azt is jelenti, hogy öt kirakni nem lehet, oda csak akkor költözhet be valamelyikötök vagy bárki más, ha ö beleegyezik. Ugyanis a haszonélvezönek van az összes joga az ingatlan használata felett, és akár a tulajdonost/tolajdonosokat is kozárhatja a használatból.

Ezt megszüntetni nem lehet, arra kötelezni, hogy erröl lemondjon, szintén nem lehet.

2021. jún. 26. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Ezek szerint nem kell tartania édesanyámnak attól, hogy a testvérem kárt okoz neki, mert alapvetően mindenben többségi tulajdonos lesz, főként ha esetleg lemondok a saját részemről a javára. 2 ingatlanról (az egyikben éltek eddig közösen) és egy autóról van szó, a félretett pénz elenyésző. Ja és minden jelenlegi vagyon a házasságuk alatt lett megszerezve, ezért hoztam fel a vagyonközösséget.
2021. jún. 26. 11:24
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem tudjátok milyen érzés, amikor a tizenX éve eltűnt testvér megjelenik ilyen helyzetben és már azon ügyködik, hogy miként szerezheti meg a lehető legtöbbet, mikor baj és probléma esetén hiába kerestük eddig, "engem hagyjatok békén" kijelentéssel lepattantunk róla. És mondom, én nem szeretnék semmit, még egy zsömlére valót sem, csak hogy édesanyám továbbra is nyugodt életet élhessen (természetesen a gyász és a fájdalom mellett).
2021. jún. 26. 11:37
 6/9 kovpet ***** válasza:
Az örökösödést jogszabályok határozzák meg, tehát nem számít, hogy van-e vita vagy nincs, az lesz, amit a jogszabály leír (ha tényleg nincs végrendelet).
2021. jún. 26. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Ha nincs végrendelet, akkor a testvéred a vagyon egyhatodát, a ház egynegyedét örökli, több nem jár neki.

Édesanyádat meg semmiképpen nem tudja kisemmizni, söt be sem költözhet abba a házba, ahol az anya lakik.

2021. jún. 26. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Katona Dius ***** válasza:
63%
Én javaslom, írassatok alá apával végrendeletet, míg bírtok.
2021. jún. 28. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
8-as: a végrendelet nem sokat ér, mert köteles rész akkor is jár a testvérnek, teljesen kizárni nem lehet az öröklésböl.
2021. jún. 28. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!